Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Ce parere aveti despre fenomenul bookcrossing?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am aflat recent despre el. Vi se pare ceva util? Ati participat la asa ceva? Este vorba de lasarea unei carti in "libertate", intr-un spatiu public, si preluarea ei de catre alt cititor, care la randul sau o va "elibera" dupa ce o citeste. Eventual cei care citesc o astfel de carte isi lasa pe ea pe un biletel si niste impresii. "Eliberarea" cartii poate fi anuntata daca cititorii fac parte dintr-o comunitate de pe net si la fel si preluarea cartii. De asemenea se fac astfel de "eliberari" si pe bloguri prin give-away-uri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-ar placea ideea daca as sti cui las cartea, deci daca ar fi o intelegere pe net, ne intalnim acolo si va aduc cartea. Altminteri n-as fi de acord s-o las pe scaun la metrou ca s-o arunce primul imbecil sau sa-si impacheteze parizerul in paginile ei.

 

As vrea sa particip si la intalniri de schimb de carti. Chiar am si propus pe ropo un astfel de schimb.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare cea mai mare hipstereală.

 

Corect, in varianta povestita de Sarah este o hipstereala subtirica.

 

Dar in varianta schimbului de carti nu mi se mai pare chiar asa. Eu am adunat o multime de carti (romane, reportaje, carti de calatorie, albume etc) pe care le-am citit si care nu ma mai intereseaza, am descoperit dupa ce le-am terminat ca nu sunt fix genul meu. De aia le-as da la schimb contra alte carti de care s-au plictisit altii. Mie mi se pare fair: nu "eliberez" cartile, doar le innoiesc.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, in varianta povestita de Sarah este o hipstereala subtirica.

 

Dar in varianta schimbului de carti nu mi se mai pare chiar asa. Eu am adunat o multime de carti (romane, reportaje, carti de calatorie, albume etc) pe care le-am citit si care nu ma mai intereseaza, am descoperit dupa ce le-am terminat ca nu sunt fix genul meu. De aia le-as da la schimb contra alte carti de care s-au plictisit altii. Mie mi se pare fair: nu "eliberez" cartile, doar le innoiesc.

 

Păi nu pt asta există biblioteca? Nu știu,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-ar placea ideea daca as sti cui las cartea, deci daca ar fi o intelegere pe net, ne intalnim acolo si va aduc cartea. Altminteri n-as fi de acord s-o las pe scaun la metrou ca s-o arunce primul imbecil sau sa-si impacheteze parizerul in paginile ei.

 

As vrea sa particip si la intalniri de schimb de carti. Chiar am si propus pe ropo un astfel de schimb.

 

As lasa cartea cuiva daca as stii ca o citeste asa cum spui si tu , nu ca o foloseste la impachetat sau o duce la colectat/reciclat pentru cativa lei de o bere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi nu pt asta există biblioteca? Nu știu, întreb. N-am mai fost de vreo 4 ani, dar ultima dată erau foarte dotați .

 

Nu. Poate pentru multi biblioteca este o solutie, dar pentru mine nu este. Si uite de ce:

 

Bibliotecile, la noi, se adreseaza in principal elevilor de scoala, liceu sau eventual studentilor (vezi bibliotecile universitare). Acestia sunt segmente de public ale caror cereri de carte sunt anticipabile prin programele scolare/universitare. Bibliotecile, care nu au bani multi pentru achizitii, au cumparat si cumpara in principal literatura clasica sau moderna tintita spre bibliografiile de invatamant. Daca bibliotecile mai cumpara si literatura/fiction, cumpara un nucleu despre care se stie sigur ca are succes la publicul larg. Sectiile de beletristica/fiction (dar si de specialitate) sunt slab dotate, bibliotecile nu au bani sa faca la timp achizitii, fata de titlurile pe care le gasesti in librarii sunt de multe ori cu ani intarziere, ca sa nu mai spunem ca sunt si multe volume/colectii pe care nu le cumpara niciodata.

 

La stilul, ritmul si tipicul meu de citire, o biblioteca nu reprezinta o solutie. Am abonamente inclusiv la o biblioteca mare, la biblioteca universitara si la biblioteca ce reuneste in orasul meu biblioteca engleza, americana, franceza si germana. Sunt ditamai mamutii de biblioteci. Dar nu ma ajuta prea mult.

 

Daca eu vad ca a aparut acum in librarii unul dintre autorii mei preferati (de exemplu Gregor von Rezzori, Alessandro Piperno, Amos Oz etc), atunci nu o sa stau sa astept trei - cinci ani pana cand vor aparea in biblioteci - daca vor aparea vreodata! La fel: daca vad ca a aparut in librarie o carte de poezie contemporana, iarasi pot fi sigur ca bibliotecile n-or s-o cumpere. Cauta tu in biblioteci volumele lui Radu Vancu. In cazul asta, sunt nevoit sa recurg la solutia dureroasa financiar - si anume imi cumpar cartile. Multe din ele vreau sa le pastrez, dar cumpar si carti care m-au plictisit fiindca le-am citit deja de sapte ori, sau altele ma tenteaza pe moment si descopar apoi ca nu sunt chiar pe gustul meu. Si le-as schimba cu altcineva care are carti de care s-a plictisit ori care nu-i sunt fix pe gustul personal. Sau unele am ajuns sa le am in dublu exemplar.

 

De aceea biblioteca nu este o solutie pentru mine si de aceea am o multime de carti pe care le-as da la schimb: autori sud-americani, englezi, americani - o droaie.

 

As lasa cartea cuiva daca as stii ca o citeste asa cum spui si tu , nu ca o foloseste la impachetat sau o duce la colectat/reciclat pentru cativa lei de o bere.

 

Din reciclare nu scoti cine stie ce bani: se plateste cu zece bani kilogramul de hartie :pardon:

 

Daca ai carti de schimb, eu am de dat urmatoarele:

 

Charles Bukowski - Factotum

Ernesto Sabato - Tunelul

Laura Esquivel - Mai iute ca dorinta

Amelie Nothomb - Uimire si cutremur

Michel Houellebecq - Extinderea domeniului luptei

Pawel Huelle - Mercedes-Benz

W. Somerset Maugham - Magul

Alberto Vasquez-Figueroa - Tuareg

Alberto Vasquez-Figueroa - Ochii tuaregului

David Foenkinos - In caz de fericire

David Garnett - Femeia-vulpe

Javier Marias - Romanul Oxfordului

Martin Page - M-am hotarat sa devin prost

Mircea Cartarescu - De ce iubim femeile

Paul Bowles - Sus deasupra lumii

Johnathan Coe - Ce mai hacuiala

Johnathan Coe - Piticii mortii

Hans Magnus Enzensberger - Josephine si eu. O povestire

 

Ma rog, astea sunt primele care mi-au trecut prin minte, dar mai am macar inca vreo douazeci pe care le-as mai schimba.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×