Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Ce suplimente folositi pentru a slabi?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
58 replici la acest subiect

#1 Alina832

Alina832

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 29 January 2013 - 04:07 PM

Ce suplimente folositi pentru a slabi?
  • 0

#2 samsara

samsara

Daca

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 8446 mesaje

Scris 29 January 2013 - 08:27 PM

Niciun supliment nu te va ajuta sa slabesti si/sau sa te mentii dupa slabit. Daca is de plante, doar te detoxifica, daca is tot felul de porcarii chimice mai bine renunti la idee ca pot face mult rau.
  • 3

#3 Black velvet

Black velvet

Wizard

• Gold Member
  • 7168 mesaje

Scris 29 January 2013 - 08:47 PM

Decat sa dai bani pe suplimente, mai bine mananci mai putin si de calitate (cu cat mai putine E-uri si alte chimicale). Mai putin cantitativ ca sa slabesti si mai de calitate pentru a-ti mentine sanatatea. De costat, te va costa mai scump per total, dar merita!
  • 4

#4 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 24633 mesaje

Scris 30 January 2013 - 12:13 PM

Pentru multe ajuta acriturile ... otet, lamiie, muraturi, varza acra, bors ... fructe acre.
Pentru altele ajuta doar fructe si legume consumate crud pentru o vreme, apa destula si ceva mers pe jos.
  • 1

#5 Medic.F

Medic.F

Boboc

• Members
  • Strica
  • 16 mesaje

Scris 30 January 2013 - 04:50 PM

Buna ziua,
pentru scaderea in greutate va pot ajuta urmatoarele plante care stimuleaza procesul de ardere a grasimilor avand un efect lipolitic : Mate şi guarana au un continut ridicat tn catechine si cafeină si induc un puternic proces de termogeneza prin oxidarea lipidelor (arderea) pana la nivel de energie. Datorita acestui mecanism ele contribuie la scaderea greutatii corporale.Extractul de aloe adauga efectul laxativ prin care se realizeaza purificarea organismului pe cale intestinala.Rostopasca si frunzele de mesteacan reduc lipidele si colesterolul, sustin buna functionare a ficatului si contribuie la eliminarea reziduurilor metabolice prin diureza. Garcinia cambogia actionează eficient asupra controlului greutatii prin acidul hidroxicitric din compozitia sa: reduce apetitul, arde grasimile, induce termogeneza si astfel scade greutatea corporala.
Hoodia gordonii actioneaza la nivelul centrului satietatii din hipotalamus, eliberand un compus chimic similar cu glucoza, dar de 100 de ori mai puternic, care inhiba senzatia de foame.
Ghimbirul, anasonul si coriandrul stimulează procesele metabolice si favorizeaza digestia.
Pentru persoanele care nu isi pot stapani tendinta catre consumul de dulciuri axista plante cu efect "anti-dulce" cum este Gymnema sylvestre care este o planta reglatoare a metabolismului glucidelor. Are in compozitie o polipeptida (gurmarin) cu structura chimica asemanatoare cu a glucozei si astfel se leagă de receptorii gustativi pentru dulce de la nivelul limbii, blocându-i. Rezultatul este disparitia senzatiei gustative de dulce. Prin acelasi mecanism impiedica absorbtia intestinala, in proportie de aproximativ 50%, a glucidelor ingerate.

Aceast mesaj a fost editat de Medic.Fares: 30 January 2013 - 04:51 PM

• 1

#6 samsara

samsara

Daca

• Silver Member
  • 8446 mesaje

Scris 31 January 2013 - 11:33 AM

Da da foarte bune aceste plante, dar ... SINGURE au efect zero in slabit. Sa nu-mi spuna mie cucul ca stau cu tortul in brate iau niste garcinia si slabesc vazand cu ochii. Am incercat si zero efect. Daca tii si regim, faci si sport ajuta la o oarecare purificare a organismului si ai ceva sanse sa slabesti mai repede. Poate. Depinde de metabolismul tau. Al meu nu reactioneaza la asa ceva, e apa de ploaie. Doar nemancatul si sportul ajuta cu adevarat.
  • 0

#7 Melissa Rebecca

Melissa Rebecca

Orhidee

• Silver Member
  • 3328 mesaje

Scris 31 January 2013 - 12:03 PM

Sa nu-mi spuna mie cucul ca stau cu tortul in brate .. si slabesc vazand cu ochii.

Iote ce zice cucu` :haha: :

Studiile au aratat ca persoanele care mananca oua la micul dejun sunt mai slabe. Alte studii au aratat ca oamenii care mananca un bol de cereale la micul dejun au o greutate mai mica. In plus, un alt studiu a demonstrat ca persoanele care mananca o felie de tort de ciocolata la micul dejun au mai putine kilograme decat celelalte. Ce au toate aceste studii despre slabit in comun? Toate aceste persoane luau micul dejun.

Mai multe aici.
  • 2

#8 samsara

samsara

Daca

• Silver Member
  • 8446 mesaje

Scris 31 January 2013 - 12:07 PM

:lol:

Exact. Luam micul dejun.
Teoretic o portie de proteine, deci oua, is bune in slabit.
Amu depinde de organsim.
Cereale la micul dejun pentru mine inseamna kg in plus. Deci grupa 01 no cereale ca ingrasa. No lapte, no lactate caci avem aceeasi soarta.
La mine micul dejun trebuie sa fie compus din fructe sau legume in stare cruda si apa. Atunci e ok. Uneori sar in carbohidrati: ceva praji, dar daca sunt atenta in timpul zilei este ok asa.
  • 0

#9 Melissa Rebecca

Melissa Rebecca

Orhidee

• Silver Member
  • 3328 mesaje

Scris 31 January 2013 - 12:35 PM

Deci grupa 01 (...) fructe sau legume in stare cruda si apa.

Probabil ca tu stii deja ca nu toate fructele si legumele te ajuta sa slabesti, dar am sa dau cateva detalii si sursa, ca poate sunt si altii interesati.

Peter D'Adamo, creatorul dietei in functie de grupa de sange, in cartea sa “Alimentatia adecvata celor 4 grupe sanguine”, spune ca pentru cei cu grupa sanguina O, factorii care favorizeaza luarea in greutate sunt:
» glutenul din cereale - incetineste metabolismul si impiedica activitatea insulinei.
» leguminoasele - fasole, mazare, linte.
» tendinta persoanelor cu grupa O de a suferi de hipotiroidie.
Astfel, este indicata evitarea alimentelor care inhiba secretia de hormoni tiroidieni (varza, conopida, mustar) si alegerea celor care favorizeaza secretia hormonala (alge marine, sare iodata, etc).
Legumele recomandate grupei O sunt cele bogate in vitamina K -datorita problemelor de coagulare intalnite la aceasta grupa.
Fructele recomandate sunt cele alcaline – fructele de padure, prune, smochine, stafide – tinand cont de aciditatea crescuta a reprezentantilor acesti grupe. Fructele interzise sunt: avocado, pepene, cantalup, portocale, mandarine, capsune, nuca de cocos.
Grupa O ar trebui sa limiteze consumul de produse lactate – deoarece nu sunt tolerate de sistemul digestiv.

Mai multe gasesti si in tabelul de aici.
  • 2

#10 samsara

samsara

Daca

• Silver Member
  • 8446 mesaje

Scris 31 January 2013 - 12:38 PM

Da, stiu, taman ce-mi place nu am voie :( Dar am vazut ca este foarte reala treaba. Cerealele, lactatele, lintea, naut, fasole, mazare tot ce au un indice glicemic mai mare ma ingrasa RAPID. La fel e si cu nucile, alunele, semintele. In principiu ar trebui sa pasc iarba :lol:
Pentru grupa 0 cica carnea e indicata, dar eu sunt vege. Am incercat si cu mai multe proteine, dar degeaba, nu au efect. Avem intr-adevar un metabolism mai lenes, dar lasa ca o sa traiesc 100 de ani datorita caestui fapt.
  • 1