Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Nu veniti in Marea Britanie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ţi se pare că ai de ce să-i invidiezi?

Mie, personal, mi se pare foarte normal. De asta si vreau sa ajung in arhipelag, insa in Irlanda, ca poate peste ani vor muri si ei de ciuda ca au pierdut imigrantul secolului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Howgh !

Cam are dreptate omul. Nu suntem tocmai o natie de oameni puternici.

Noi de-a lungul istoriei am fost eterni aliati cu alte state, in functie de interese. Iar acele interese au fost de cele mai multe ori dovezi de teama.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de asta, englezul de rând n-avea nici o treabă cu aurul şi diamantele din India, englezul de rând muncea de-i săreau capacele în minele de cărbune, la construcţia de căi ferate sau canale navigabile etc. Aşa s-a construit Anglia victoriană, nu cu aur şi diamante.

Anglia victoriană s-a construit cu investiţii din colonii. Evident că după generaţii, se uită cum a apărut bunăstarea din Occident. Ce au căutat englezii în India prin Compania Indiilor de Est ? Sau în Africa ? S-au dus ca turişti ? Nu ! S-au dus la furat ! Eu spun pe-aia dreapta, că nu trăiesc în Anglia şi n-am frică de MI 5. :)

 

Câtă vreme o naţie e cinstită, şi eu sunt cinstit cu naţia mea, şi îi descopăr metehnele. Dar când o naţie, care a şi fost cel mai mare hoţ de pe Terra până la mijlocul secolului 20, cum au fost englezii, vine şi se laudă cu corectitudinea şi civilizaţia ei, atunci nici eu mă mai las. Fiecare îşi apără "familia". Şi Churchill şi-a apărat-o, sacrificând naţiunile din Estul Europei, că dacă n-o făcea, mergeau ruşii până în Londra. Mie nu-mi place atitudinile de superioritate ale unei naţii, mai ales când i se cunoaşte trecutul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa ajung in arhipelag, insa in Irlanda,

Irlanda şi UK au un fel de mini-Schengen între ele, iar să traversezi Marea Irlandei cu Ryanair costă de-obicei 20 de euro şi durează 45 de minute. E mai scump biletul de tren de la Nottingham la Londra, de exemplu, însă şi drumul durează două ore! :P

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UK este o tara bogata si puternica, Romania este o tara saraca in asteptarea salvarii, gen americani, bani eruopeni sau altceva, in niciun caz sa faca natiunea romana ceva, in afara de vaicarit si vise de grandoare. Nu este nicio virtute sa fii sarac si prost. Sa nu uitam apropo de corectitudinea romaneasca istorica - Imperiul sarbo-roman, cadrilaterul(nu e teritoriu romanesc, a fost ocupat de Romania ca prada de razboi), invadarea Ungariei in 1919, tradarea din 1944 (natiune de tradatori, cum sa intri in razboi cu cineva si dup-aia sa te sucesti ? esti curva, o sugi de la ala mai tare ? atunci ca o curva vei fi tratata, ceea ce de altfel fac toate celelalte tari cand au de-a face cu Romania). Vrei dreptate ? SUA are cea mai puternica armata de pe glob, asa ca are dreptate. Cea mai puternica armata vine din cea mai puternica economie. E logic. Mereu ne jelim ca nu se vrea, ca nu suntem lasati, bla-bla... Cine nu vrea si nu lasa Romania sa fie o mare putere ? Romanii, adica lupii, baaa :D

Editat de S.R.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, acum tie romanii iti par admirabili doar fiindca esti tu roman.

Admirabili pe naiba. :) Suntem şi noi hoţi, numai că noi acum reîncepem capitalismul, pe care cei din Vest l-au început în secolul 18 unii, şi 19 cei mai mulţi, şi nu a fost întrerupt de comunism. Îl reîncepem prin aceleaşi metode, numai că la noi "capitaliştii" fură din interior, pe când cei din Occident, furau din exterior.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×