Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ce sfaturi ai luat in considerare?

Alea care nu te fac pe tine direct responsabila, pentru situatia in care te afli?

Alea nu-s sfaturi, se numeste solidaritate.

Din ce motiv este cineva solidar cu tine, nu prea ma intereseaza, dar TU esti responsabila nu numai pentru tine, ci si pentru copilul tau.

Ai pus bine cratima, felicitari.

cred ca din tot ce am scris,nu am nominat ca am fost batuta sau certata in fata copilului meu.

 

cred ca din tot ce am scris,nu am nominat ca am fost batuta sau certata in fata copilului meu.

copilul meu nu duce lipsa de nimic.. stai linistit!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu suporti sa ti se spuna ca faci ceva gresit, chiar daca e adevarat.

Dar daca tu nu faceai nimic gresit, nu te gaseai intr-o situatie sau alta. Cand gresesti, urmeaza consecinte, asta nu inseamna, desigur, ca numai tu gresesti, diferenta e ca tu nu ai de gand sa iti admiti greselile si sa incerci sa le repari.

Or, avand reactii din astea, ori de cate ori ti se zice unde gresesti, convietuirea cu tine, probabil, e cel putin dificila(ca sa fiu suav).

Asta nu inseamna ca tre' sa-ti traga concubinul picioare in pelvis, logic.

 

cred ca din tot ce am scris,nu am nominat ca am fost batuta sau certata in fata copilului meu.

Deci e ok daca nu a vazut copilul?

 

P.S. Ce diagnostic iti pusese medicul la care spuneai ca ai fost?

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu suporti sa ti se spuna ca faci ceva gresit, chiar daca e adevarat.

Dar daca tu nu faceai nimic gresit, nu te gaseai intr-o situatie sau alta. Cand gresesti, urmeaza consecinte, asta nu inseamna, desigur, ca numai tu gresesti, diferenta e ca tu nu ai de gand sa iti admiti greselile si sa incerci sa le repari.

Ori, avand reactii din astea, ori de cate ori ti se zice unde gresesti, convietuirea cu tine, probabil, e cel putin dificila(ca sa fiu suav).

Asta nu inseamna ca tre' sa-ti traga concubinul picioare in pelvis, logic.

 

 

Deci e ok daca nu a vazut copilul?

si eu am greseala mea,nu am negat: convietuirea cu mine e dificila pt ca nu permit anumite chestii..nu are rost sa le mai zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din tot ce am scris,nu am nominat ca am fost batuta sau certata in fata copilului meu.

copilul meu nu duce lipsa de nimic.. stai linistit!!

 

Prea tare. :lol2:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica poveste. De curand am vizitat la spital pe cineva care a suferit un atac cerebral in urma caruia s-a ales cu o pareza. Rudele, foarte `bine-intentionate`, au gasit de cuviinta sa critice bolnavul: ca nu s-a protejat, ca nu si-a facut controale periodice, ca a muncit peste masura si multe altele. Asta dupa ce bolnavul abia isi revenise putin. Rezultatul: criza de nervi din partea bolnavului si refuzul de a urma sfaturile medicilor.

 

Sper sa pricepeti analogia. Nu dai in ala care a cazut, daca vrei sa se ridice. Intai il ridici de jos, te asiguri ca poate sa mearga cat de cat si abia apoi ii explici sa se uite bine pe unde calca.

 

 

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am greseala mea,nu am negat: convietuirea cu mine e dificila pt ca nu permit anumite chestii..nu are rost sa le mai zic.

 

Păi le-ai permis până ai ajuns pe mâna psihiatriei. A fost mai comod așa, dar nu ține.

Un părinte fericit și mulțumit, egal un copil fericit și mulțumit. Nu contează ce a văzut ori nu a văzut copilul tău, ci că sigur îi transmiți starea ta actuală, ceea ce echivaleaza cu a face din el ceea ce ești tu acum, un om aproape învins. Adica îi dai model de om umil, demn de dispret. Evident, cand ai facut acel copil, nu te cunosteai pe tine, nici acum nu te cunosti, ca daca te-ai cunoaste, ai putea sa cunosti si alti oameni, si te-ai feri de cei răi. Acum, că ai un copil, responsabilitatea ta se dublează. Așa că ai de salvat două suflete. Dar nu cădea în capcana că devii părinte martir, care se sacrifică pentru fericirea copilului, așa ceva nu există, e o aberație, o ticăloșie. Copilul tău va fi fericit numai când tu vei ieși din situatia actuala și vei fi multumita (fericita e prea mult spus dar ramane un deziderat si asta). Asta inseamna să-i spui pa definitiv actualului și să divorțezi de părinții tăi care te-au educat să fii oarbă, ei te-au orbit (datoria unui părinte e să deschidă ochii copilului prin propriul model și abia apoi prin explicații). Dar pentru că-ți sunt părinți, nu vezi asta. Oamenii își aleg în viață partener de cuplu și prieteni, după cum sunt părinții lor. Dupa ce reușești să fi o persoană OK, o să poți să cauți partener OK (sa nu mai fie ca in zicala cum e turcul si pistolul). Actualul din pacate e bolnav, decompensat psihic, insasi prezenta lui in preajma copilului tau este o nenorocire pentru copil. Nu stiu tu cum esti de fapt. Dar dupa cum ti-ai descris partenerul, si iti tii copilul in prezenta unui asemenea ins (nu am fost atent daca e tatal genetic, nu conteaza, tatal e cel care isi face datoria de tata, nu care da genele), inseamna ca te-ai pus pe tine pe primul plan, iar de sufletul copilului nu-ti pasa, asiguri doar nevoile fizice si atat. Asa se face la sat, de aceea si ajung baietii cand sunt mari ca si partenerul tau. Baietii sunt mai slabi de inger, ai grija, il tii langa un drogat, alcoolic, violent, mort afectiv, care e doar captiv sexual intr-o relatie nedorita, inseamna mai mult ca sigur contaminarea copilului tau. Lucrul tau e cu tine, daca zici ca ai ajuns la psihiatrie, la drogare, inseamna ca ai decompensat psihic si te compenseaza chimic. Boala psihica inseamna incapacitate de munca, copilul dat la stat si tu pe strada. Sa ramai in relatia actuala, inseamna sinucidere. Ia masuri urgente sa elimini pe toti cei indezirabili de langa tine, indiferent ca sunt parinti/partener. Si nu cauta carje, inlocuitori de parinti, de frati, surori, nimeni nu iti va fi carja, decat cu pretul de a te umili si distruge. Cauta un psihoterapeut daca iti permiti financiar, psihiatria e un drum mort, e nenorocire, oroare.

Editat de Assassimon
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca-s destule "mame ale ranitilor" plus de asta, ea nu da semne ca ar vrea se ridice.

Si eu nu sunt responsabil pentru nimeni, nici inalte valori morale n-am...pe scurt, sunt foarte nesimtit si rau intentionat, desigur.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca-s destule "mame ale ranitilor" plus de asta, ea nu da semne ca ar vrea se ridice.

Si eu nu sunt responsabil pentru nimeni, nici inalte valori morale n-am...pe scurt, sunt foarte nesimtit si rau intentionat, desigur.

 

 

Atunci de ce tot vorbesti cu ea si ii explici diverse chestii, daca nu te intereseaza?

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×