Sari la conținut
Forum Roportal
Diegote

Eroare la instalarea windows-ului xp

Postări Recomandate

Salutare.am o problema mare.ma ocup cu instalarea windows-urilor.ieri,eram la cineva,instalam windows xp,cand dupa ce a colectat toate datele, isi da primul restart si apare eroarea: STOP: c0000221 unknown hard error\systemroot\system32\ntdll.dll. ma ocup de instalarea windows-urilor de 1 an,si nu am patit asa ceva,si nu stiu sa rezolv problema. am formatat hard-ul cu DBAN,formatare"de jos",cum se spune,adica totala, iar eroarea a persistat.am introdus alt cd,mai exact o copie a primului cd, si tot aceeasi eroare. cum pot rezolva problema? sa caut pe net alt cd cu alt windows? ce sa fac? nu mi-i s-a mai intamplat asa ceva.va rog mult,dati-mi o idee, ceva. am mai instalat inca de cateva ori windows-ul de pe acelasi cd pe alte calculatoare si nu am avut nicio problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi, de ce n-ai scris asta pe Google, să vezi ce rezultate îţi dă:

 

STOP: c0000221 unknown hard error

 

Ai acolo explicaţii cu zecile. Genul ăsta de eroare provine de la un fişier corupt (ntdll.dll, în cazul tău) dar e mai greu de crezut că ai într-adevăr un fişier corupt pe CD-ul de instalare. Deşi eu aveam un kit de XP cu fişier .hlp corupt, dar instalarea mergea, nefiind un fişier esenţial. Eu am întâlnit relativ des problema asta, instalări care crapă la primul restart, dar indiferent ce fişier corupt raportează el, asta nu însemna că acel fişier chiar e corupt.

 

Cel mai probabil ai erori la vreo adresă din RAM. Există şi adrese care nu sunt folosite decât în cursul instalării, astfel că sistemul merge normal, după ce ai reuşit să-l instalezi. Testează memoria RAM cu un Memtest86, eu n-am întâlnit module pe care Memtest să le declare bune şi Windows-ul să nu se poată instala cu ele.

 

Dacă zici că instalezi Windows-uri, ar trebui să ai un CD bootabil cu diverse tools. Pe UBCD 5.1.1 sunt şi mai multe versiuni de Memtest86

 

http://www.ultimatebootcd.com/download.html

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cu acel program o sa pot repara eroarea?e sigur?

Erorile din RAM nu se repară, sunt rare cazurile c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am o problema cu hdd, vreau sa instalez windows xp si imi da eroarea aceasta

>The following list shows the existing partitions and unpartitioned space on this computer.

Setup cannot access this disk<

Dau un restart si pana la urma merge, dar imi da eroare de bluescreen

>PAGE_FAULT_IN_NONPAGE_AREA

Tehnical information:

STOP: 0X00000050 ( 0XADDFE518, 0X00000000, 0XF7418C13, 0X00000000)

setupdd.sys - Address F7418C13 base at F73EC000, datestamp 41107c8f>

 

Si o alta eroare:

 

<File i368 ntkrlnlmp.exe could not be loaded.

The error code is 7

Setup cannot continue. Press any key to exit.>

 

Daca se poate sa ma ajute cineva cu aceste 3 erori si cum pot sa trec peste ele. Va multumesc mult

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca un format complet iar daca nu merge unul low level

 

poti incerca sa instalezi in alta partitie. faci C-ul prima, D a2a, H a3a. instaleaza pe D sau H

 

asigura-te ca acel xp si cd-ul sunt bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×