Sari la conținut
Forum Roportal
BestOne95

Romanii se joaca de-a muzica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca de ce nu :tease:

 

Ar trebui sa invatati sa nu mai luati lucrurile asa de in tragic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da unde vezi tu tragedie ?

cine ma cunoaste spune despre mine ca-s destul de optimista si plina de viata :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pricep despre ce-i vorba în „propoziția” asta, da nu știu unde să scriu următoarele doo puncte..

 

deci „Perfect fără tine” un fel de „Mai dă-te-n plosca mea” a lui Tudor Chirilă. Un fel de futevânt sezonier de 40 de ani (28 mai 1974 -să trăiască!) care dacă 1 mai nu-l prinde la mare dată cu berzele (Ciconia ciconia) și prigoriile (Meropidae) pică pe spate.

Încă din primele versuri ne dăm seama că între ei intervin probleme ireconciliabile. Nu se știe care e de vină; curvarul de el,Te-am inselat
Ma declar vinovat,
sau destrăbălata de ea: Dar ai uitat Dansai prin vama goala
Concluzia o trage el, mult mai echilibrat, Nu mai urla Se-aude in bloc și constă în: Iesi naibi din casa Eu asta asptept, iubito Esti libera sa cauti fraierul…

Așa că fără alte cuvinte (în afară de cuvântul mare, care doar în acest cântec se aude de 50 de ori, știut faptul că acest „mare” e un fel de laitmotiv în opera lui Tudor) el pleacă spre litoral, Vama ..hă hă (cum ne spune într-un concert Mircea Baniciu când îl prezenta pe baterist) Veche evident. Abia din videoclip ne dăm seama de profunzimea demersului său, când vedem că eforturile lui în găsirea misterului feminin sunt răsplătite, găsindu-și una nouă, mai puțin folosită (adică mai tânără) și deci mai proastă.


post-6261-0-55074900-1378384851_thumb.jpg

Editat de mareexecutor
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rot:

io pe la 16 ani eram fan vama veche. avea andrei gheorghe o emisiune la radio sky parca, midnight killer. acolo am auzit prima data vama veche. apoi a aparut albumul, pe caseta evident. ce vremuri frumoase. dupa aia nu stiu ce s-a intamplat, cred ca am crescut si n-am mai inteles nimic din muzica lor.

cred ca varsta e de vina :unknw: unii cresc, se maturizeaza, evolueaza iar chirila nu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chirila a ramas încremenit în proiect, în Vama. :D

 

nu mi-a placut niciodata stilul lui infatuat de muzician la féfé.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai da tu nu l-ai avut pe chirila la 16 ani blum.gif

 

asa-i, eram deja plecat din tara când a început Chrila sa sa bronzeze prin vami. :D

 

eu am plecat în '95, când i-am auzit prima data la un amic, mi-am zis: iata noul val de fandositi :D

back off!

 

i love chirila

 

your love, your pain

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

back off!

 

i love chirila

mă, nici mie ...nu-mi displace.

mă distrez doar de imaginea lui la prima vista.

adică dacă mă întrebi ce reprezintă pt mine chirilă io zic cinstit: mare, soare, bere și je m'en fiche-ul ăla specific vârstei (de 20 de ani).

sesizezi?! nimic despre muzică.

Editat de mareexecutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×