Sari la conținut
Forum Roportal
Didiana2012

Mai merita aceasta relatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna am 23 de ani si am o relatie cu prietenul meu de 7 ani. La inceputul relatie totul a fost bine, primi 2-3 ani. Ulterior incet,incet de la an la an, prietenul meu s-a schimbat foarte mult, apelez la ajutorul dumneavoastra pentru ca nu stiu ce as mai putea face. Problema cea mai mare e ca el e foarte nervos si ma jigneste non stop. Desi el a fost primul si singurul meu barbat in momentul in care ne certam ma face "curva", nesimtita, proasta, handicapata chiar daca ne certam dintr-o prostie el ma jigneste si ma face in toate felurile. E adevarat ca si eu sunt o fire mai iute de manie si cand ne certam urlu dar niciodata nu il jignesc. Desi am 53 de kg la 1.65 si foarte multi colegi de faculta si colegi de servici imi spun ca arat foarte bine, de fata cu prietenii mei dar nu numai si cand suntem singuri, el ma face grasa si zice ca pantalonii pleznesc de pe mine,ca am burta, chiar imi zice "muca"(vaca in italiana) apoi imi zice ca el doar glumeste si ca eu arat bine. L-am rugat in nenumarate randuri sa inceteze cu bataia asta de joc sa nu ma mai jignesca, mai ales de fata cu alte persoane, imi promite ca nu o sa mai faca, dar in ziua urmatoare procedeaza la fel. In urma cu 2-3 ani chiar intr-un moment de nervi m-a strans de gat si m-a invinetit, am vrut atunci sa ne despartim dar pana la urma ne-am impacat si nu m-a mai lovit niciodata de atunci. Cred ca o mare parte din vina o am si eu ca de multe ori i-am permis prea multe, de frica sa nu il pierd am acceptat jigniriile si l-am iertat prea usor. Daca vine dupa maine seara la servici, cand ne certam imi scotea ochii ca el vine dupa mine seara de seara ca ma aduce acasa, cred ca daca faci ceva pt cineva nu ii reprosezi ulterior. Mie frica sa nu continui relatia asta si dupa inca 7 ani sa am un copil si sa ma mai si bata... si sa imi para rau ca nu am pus punct acum. Mie greu ca sunt atatia ani si am fost si perioade frumoase intre noi,dar totusi ma gandesc ca la 16 ani cand ne-am cunoscut nu l-am ales prea bine. Parintii mei il plac si ai lui pe mine, ei nu stiu care e situatia exact intre noi si incearca sa ne impace (am hotarat sa luam o pauza de 1 luna si sa decidem ce facem). In perioada asta de pauza mi-a tot spus ca ii pare rau ca nu o sa ma mai jigneasca ca si el e de vina dar ca si eu sunt pt faptul ca atunci cand ma enervez urlu. El e director la o firma si de cand a ajuns in aceasta functie parca e mai rau, ma desconsidera mai tare se crede "realizat" si are impresia ca el undeva sus si eu nu sunt de nasul lui. In fiecare saptamana merge in interes de serviciu 2-3 zile din localitate, cred ca probabil are pe altcineva acolo(nu am nici o dovada) dar daca ma desconsidera si ma face grasa alta explicatie nu gasesc atata timp cat persoane care nu il cunosc pe el imi spun ca arat f bine ca sunt f supla si nu am nevoie sa slabesc. Am ajuns sa mananc 1 data pe zi si sa ma infometez din cauza asta. Mentionez ca el nu e tocmai in sex simbol are 90-95 de kg la 1.80. Merita sa il iert sau sa imi gasesc pe altcineva? Imi pare rau ca am stata ataia ani alaturi de el dar pe de alta parte ma gandesc ca probabil toti barbatii sunt la fel si dupa ani de zile vom ajunge in aceasi situatie. Nu stiu, pentru ca nu am mai avut alt barbat alta relatie ca sa fac o comparatie. Ce sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Picioarele putin cam grosute, dar se rezolva cu putina alergare sau bicicleta la sala fara sa te infometezi

Editat de Fnf2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Picioarele putin cam grosute, dar se rezolva cu putina alergare sau bicicleta la sala fara sa te infometezi

 

ok, asta o sa incerc sa rezolv... doar ca as prefera sa ma accepte asa cum sunt, chiar daca am piciorele mai grosute. Ca probabil atunci cand voi avea un copil nu voi mai arata nici asa...

Editat de Didiana2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' pe forumul asta solutia pentru toti cu probleme in relatiile lor e mereu "next !" ?

Cred ca daca voiau next nu mai scriau aici, ci treceau la treaba.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ea se gandeste sa faca copil cu unu' care o face vaca, proasta, curva, nesimtita, handicapata si a mai si strans-o de gat, ma indoiesc ca il va parasi. In conditiile astea macar unul din adejectivele trebuie sa se inscrie si cu siguranta ca stie sa zbiere foarte tare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mai mare e ca el e foarte nervos si ma jigneste non stop. Desi el a fost primul si singurul meu barbat in momentul in care ne certam ma face "curva", nesimtita, proasta, handicapata chiar daca ne certam dintr-o prostie el ma jigneste si ma face in toate felurile.

Dintr-un motiv sau altul, te desconsideră. Poate are, poate n-are legătură cu tine. De exemplu, dacă aşa se comporta tatăl lui în relaţia cu maică-sa, se comportă în mod reflex aşa, chiar dacă în unele momente de linişte îşi dă şi el seama că depăşeşte limita. În situaţia asta, comportamentul lui n-ar avea legătură cu tine, s-ar comporta la fel cu oricare alta (dacă respectiva i-ar tolera aşa ceva, evident).

 

Dacă se consideră prizonier în relaţia tine, asta iar ar putea explica comportamentul lui. Adică ar putea să existe o altă fată care îl atrage şi tu îl enervezi la simpla vedere, fiindcă el e cu gândul la ea. Sau poate nu există o alta, dar 7 ani e destul de mult pentru o relaţie începută la vârsta aceea, astfel că acum s-ar putea să considere că-l încurci în a-şi găsi pe altcineva de mai înalt nivel. Oricum, în ambele cazuri, tot asta e rezultatul, se simte (poate nu neapărat conştient) prizonier în relaţia cu tine.

 

de fata cu prietenii mei dar nu numai si cand suntem singuri, el ma face grasa si zice ca pantalonii pleznesc de pe mine,ca am burta, chiar imi zice "muca"(vaca in italiana) apoi imi zice ca el doar glumeste si ca eu arat bine. L-am rugat in nenumarate randuri sa inceteze cu bataia asta de joc sa nu ma mai jignesca, mai ales de fata cu alte persoane, imi promite ca nu o sa mai faca, dar in ziua urmatoare procedeaza la fel. In urma cu 2-3 ani chiar intr-un moment de nervi m-a strans de gat si m-a invinetit, am vrut atunci sa ne despartim dar pana la urma ne-am impacat si nu m-a mai lovit niciodata de atunci.

Asta e, chiar are momente când nu te suportă. Nu e vina ta. EL nu te suportă în acele momente.

 

Cred ca o mare parte din vina o am si eu ca de multe ori i-am permis prea multe, de frica sa nu il pierd am acceptat jigniriile si l-am iertat prea usor. ... Ce sa fac?

Lucrurile de genul ăsta evoluează spre rău, nu spre bine. Ce să pierzi, ocazia de a fi umilită şi eventual şi plesnită?

În România, există bărbaţi care după 20-25 de ani de căsnicie ajung să-şi omoare nevestele în bătaie. Pentru că nu le mai suportă şi simt nevoia să se elibereze cu orice preţ. Nu spun că şi el va ajunge neapărat la asta, dar face parte din categoria aceea.

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×