Sari la conținut
Forum Roportal
Ancao

depresie

Postări Recomandate

Buna! nu stiu cum sa fac sa nu ma mai afecteze atat de tare depresia. merg la psihiatru, ma informez ca sa imi inteleg starile. exista si un site pe aceasta tema EDIT care publica mereu articole actualizate despre depresie. dar in ultima vreme parca nu am chef de nimic si simt ca starea mea se inrautateste. imi puteti da un sfat?

Editat de BlueS
Edit reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e greu de dat sfaturi....antonimul depresiei sa zicem ca ar fi buna dispozitie, bucuria, optimismul....in vremurile astea "cetoase" si a propriu si la figurat, nici nu prea ai surse, motive de bucurie, de satisfactii, asa ca...why bother?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apuca-te de sport. Reduce starea proasta pe loc si este cea mai buna modalitate de a scapa de gandurile negre. Conform unui studiu medical, o ora de sport echivaleaza cu trei pastile luate din celebrul antidepresiv Prozac.

Sportul elibereaza in creier substante capabile sa iti ridice starea de spirit (endorfine). In acelasi timp te mentii in forma buna si asta insemna ca arati mai bine si iti va creste increderea in tine insuti.

Alege ceva care sa-ti faca placere si poti incepe incet, poate chiar cu cateva plimbari prin parc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi deja la psihiatru, la ce-ti mai trebuie sfaturi de la noi ? Nenea doctorul ce zice ? Ti-a prescris medicamente ? Ca de fapt pentru asta este psihiatru. De terapie se ocupa de obicei psihologul.

Editat de BlueS
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic ce te supara, de ce crezi ca ai depresie??? Te-a diagnozat cineva dupa analize mai complexe de lunga durata sau doar din prima consultatie, ca asta e ste cel mai important de stiut, pe ce baza ai fost considerat asa.

Editat de BlueS
Scos citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vitamine! B-uri (in special B3, B12... si B6), vit C in cantitati mari (dizolvata in apa), poate magneziu...

 

... dar nu in cantitati ff mari, ca sunt toxice... unele (caut pe Internet)!

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7K2tqxKf2EE#!

Editat de MeerKat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×