Sari la conținut
Forum Roportal
tepes_voda

lumea a treia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de curand m-am mutat intr-un orasel care se pare ca in domeniul provideri de net sunt la nivelul ''lumea a treia''.netu merge doar cateva ore pe zi , in rest cade cu dezinvoltura...raspunsul providerilor?...ce sa facem frate daca astia stau pe dc++ si descarca tampenii de pe alte huburi decat cel local:))...stupoare..ei impart la 500 de abonati o banda de abonament business rsd..adik cel de 100$.credca se poate face mai mult aici.as incerca sa devin provider aici si sa furnizez acestor oameni un net decent.

sincer nu ma pricep extraordinar de bine la aceste probleme si solicit ajutorul vostru pentru anumite idei si costuri pentru a deveni provider local,si nu cu net de la rds....va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de curand m-am mutat intr-un orasel care se pare ca in domeniul provideri de net sunt la nivelul ''lumea a treia''.netu merge doar cateva ore pe zi , in rest cade cu dezinvoltura...raspunsul providerilor?...ce sa facem frate daca astia stau pe dc++ si descarca tampenii de pe alte huburi decat cel local:))...stupoare..ei impart la 500 de abonati o banda de abonament business rsd..adik cel de 100$.credca se poate face mai mult aici.as incerca sa devin provider aici si sa furnizez acestor oameni un net decent.

sincer nu ma pricep extraordinar de bine la aceste probleme si solicit ajutorul vostru pentru anumite idei si costuri pentru a deveni provider local,si nu cu net de la rds....va multumesc anticipat

La 500 de abonati se pot oferi multe.

 

Dar nu prea inteleg ideea cu "provider local, dar nu cu net de la rds". Ca sa fii ISP, iti inregistrezi IP-uri, AS-number si atributii de mantainer la RIPE si esti ISP. Asta inainte sau dupa ce obtii un certificat de la ANRC, ca "furnizor autorizat de retele si servicii de comunicatii electronice", ca fara el nu poti opera legal in Ro., chiar daca RIPE te recunoaste ca ISP.

 

Dar dupa aia, tre'sa iei Internet de undeva. De la Connex, de la Orange, de la RDS, de la Euroweb, de unde-o fi, dar tre'sa-l iei de undeva. Si Orange il ia de undeva, si Connex la fel, si toata lumea, ca nimeni in Ro. nu e destul de mare.

 

Despre ce orasel e vorba ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun venit in gasca #tepes_voda# nu esti primul si din nefericire nici ultimul inca un exp. eu , ca sa am aceasta conexiune am asteptat vreo trei ani si daca vreau vitez mai mare mai am de asteptat ca mai trebuie s mi aduca un modem

gestul cu ISP e o idee buna dar ai mult de alergat

 

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×