Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

incalcarea intimitatii in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Neinteresant, televiziunea care le difuzeaza, e obligata sa ii protejeze.

Tu dai vina pe ala care a filmat.

 

este o incalcare a dreptului la viata privata/intimitate si imagine - acum cine o incalca e alta treaba!! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o incalcare a dreptului la viata privata/intimitate si imagine - acum cine o incalca e alta treaba!! :P

Pai nu e deloc alta treaba, pentru ca asta conteaza cel mai mult.

Incercam sa-ti explic, chestie care nu e valabila doar la noi, e valabila in toata lumea...ca e perfect legal sa faci poze si sa filmezi absolut tot ce vrei tu, atat timp cat esti pe spatiu public!

Aaa, daca decizi ca tre' sa faci filmari pe domeniu privat, accepti si consecintele.

Dar atat timp cat esti pe domeniu public, esti perfect indreptatit sa faci chestia asta.

Nu poti sa-mi spui ca daca o pozez pe una care e in curu' gol in parc, ii violez dreptul la intimitate.

Cat despre minori care apar in imagini care-s difuzate la tv, e doar responsabilitatea canalului ce transmite materialul respectiv(de aia si vezi imaginile blurate cand e cazul)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In No se face Public 1 data pe an venitul si averea. Exista un site unde guvernul face o lista cu fiecare platitor de taxe ce venit anual are, ce avere. Fiecare persoana poate merge pe site si vedea ce si cat castiga premierul, vecinul, fosta gagica si etc.

 

Da-ne si noua site-ul ala, ca vreau sa stiu cat castiga vecinul de la 4. :crazy:

 

Cele legale nu sunt daunatoare dar in RO oricand poate veni unul sa te filmeze cu telefonul mobil. Cate cazuri de batai prin scoli nu au fost difuzate la stiri dupa filmari cu mobilul. Asta nu e ok.

 

Nu e ok ca sunt filmati ca se bat? Dar ca se bat e ok?! Sau ca agreseaza o profesoara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In No se face Public 1 data pe an venitul si averea. Exista un site unde guvernul face o lista cu fiecare platitor de taxe ce venit anual are, ce avere. Fiecare persoana poate merge pe site si vedea ce si cat castiga premierul, vecinul, fosta gagica si etc.

Nu mi se pare ok chestia asta. In opinia mea asta este o chestie privata pe care omul daca vrea o divulga, iar daca nu, nu. Sa faci publice veniturile oamenilor mi se pare o incalcare de privacy a celor care nu doresc acest lucru. Aia pe care nu-i deranjeaza, n-au decat sa bata clopotele in batatura despre cati bani fac. Sa-si puna o pancarda de gat mai bine. Se scoate guvernul mai ieftin ca nu tre sa mai plateasca administrarea acelui web site. Deci fiecare scrie pe cate un carton cat face, si umbla cu el de gat prin oras o data pe an.

La capitolul asta sunt 100% de acord cu Olga. Veniturile omului sunt treaba lui, intre el si contabil sau intre el si agentia care colecteaza impozitele. Atat. De ce l-ar f**e grija pe vecinu cati bani fac eu, spre exemplu ? Sau viceversa. Ne simtim mai bine daca stim cati bani fac altii ? Poate intr-o buna zi vrem sa stim si de cate ori pe luna ne-o tragem fiecare. Daca tot e musai sa stim, poi sa stim totul. crazy.gif

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am intrebat pe cineva de cand e treaba asta cu transparenta aici in ceea ce priveste averile facute publice. si a raspuns ''de cand ma stiu a fost asa, a fost o discutie sa se opreasca publicarea, insa oamenii au votat sa fie lasata asa.''

 

ca atare ei sunt ok cu treaba asta, si eu la fel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In No se face Public 1 data pe an venitul si averea. Exista un site unde guvernul face o lista cu fiecare platitor de taxe ce venit anual are, ce avere. Fiecare persoana poate merge pe site si vedea ce si cat castiga premierul, vecinul, fosta gagica si etc. Nu se vaita nimeni de ''lipsa de intimitate''. E cam prost inteleasa lipsa asta de intimitate. Cand am citit titlul topicului m-am gandit ca e un cuplu care sta cu parintii, la intimitatea cuplului.

 

Nu stiu cum sunt oamenii acolo, presupun ca mai ok, dar in Romania asa ceva mi s-ar parea cumplit. Si-asa sunt judecati oamenii dupa telefoane, masini si dispretuiti cei mai putin avuti, daramite cu o lista clara. Mai ales copiii si adolescentii ar avea de suferit.

Asa ceva ar fi ingrozitor intr-o tara cu un asemenea nivel ca Ro.

Stiu cel putin cateva persoane pentru care as paria ca ar muri intepenite la calculator de atata holbat la veniturile altora. Asta ar fi singurul avantaj. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e ok ca sunt filmati ca se bat? Dar ca se bat e ok?! Sau ca agreseaza o profesoara?

 

Cine a spus ca e ok ca se bat? Si daca se filmeaza cu mobilul se rezolva problema?

 

 

La supermarket sunt filmata, mai ales cand stau la raionul cu pasta de dinti, creme si alte maruntisuri, ma buseste si rasul cand vad cum se roteste camera spre mine. ..

 

Astea m-ar bucura sa existe si prin RO - poate nu mai gasesc cosmetice, ciorapi sau produse scoase din amabalaj si aruncate pe acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intro zi de munca, cred ca-s filmata de peste 50 de ori. vecinul fura internet de la mine si mai baga un ochi in laptopul meu.

 

Vecinul tau e bun de arestat!!! Insa in toate magazinele sint camere si aici pe fiecare client ca le e frica sa nu fie furati, in parcare si in fata magazinelor pe trotoar, in restaurante, in magazine de haine si la intrare de probat ceva in cabina, peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine a spus ca e ok ca se bat? Si daca se filmeaza cu mobilul se rezolva problema?

 

Nu in toate cazurile, dar oricum, cand faci o nefacuta, trebuie sa platesti, corect? Iar filmarea ajuta. Bine, eu daca as vedea doi ca se bat, i-as desparti, nu i-as filma, dar asta e alta poveste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×