Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

incalcarea intimitatii in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

incalcarea intimităţii incepe încă de la şcoală. notele tale sunt publice. daca ai note mici, vor ştii toţi şi bineînţeles că te vor cataloga drept prost, vei fi stigmatizat... si alte detalii unde lucreaza parintii, cât câştigă, chestiile astea sunt discutate in clasă. cand eram in generală la sfârşitul catalogului scria la fiecare elev unde lucreaza parintii. nu stiu daca acum mai e asa. oricum, oribil... parintii unora erau directori iar ai altora erau gunoieri, femei de servici

tu, copil, nu-ţi dai seama de asta, poate nici adult fiind nu mai realizezi gravitatea acestor fapte.

 

ajuns adult, îţi iei un apartament(sa zicem) cobori scara şi la intrare pe scara, ce vezi ? acolo sunt trecute toate datoriile tale, tot ce ai de plătit, în văzul tuturor. nu te intreaba nimeni daca eşti de acord sau nu. daca ai mult de plătit, nu ai reuşit să le achiţi, vei fi considerat un loser, că-i tragi pe toti in jos... iar stigmatizare şi aici.

 

şi mai e caracterul prost, curios al românului, care vrea să ştie el cât câştigi, cât a costat maşina ta, unde stai, daca stai cu chirie, cat dai la chirie...

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa vad ce restantieri am in bloc pentru a-i trage de urechi sa-si plateasca datoriile la timp atunci cand ma intalnesc cu ei in lift.

 

Legat de chirie? sunt de acord, vreau sa stiu cum evolueaza piata imobiliara.

Editat de Al Micu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce descrii tu mai sus nu e nicidecum incalcarea intimitatii. :lol2:

Tu crezi ca cei care isi platesc intretinerea la timp, nu au probleme deloc ?

Sau crezi ca nu au ce face cu banii si fug repede sa plateasca ?

 

Tu cum te-ai uita la unul rau platnic ? Ai spune plin de admniratie: smecher este asta ba, ne-a facut pe toti! Bravo lui! :good:

Sa te vad daca ai mai spune asa si cand ti se va taia apa calda, din cauza ca "smecherul" tau nu si-a platit intretinerea. :lol:

 

Cat despre intrebarile astea "intime" despre care spui tu, gen "cat platesti chirie", oamenii le pun pentru sa sti cu cine au de a face. Vor sa stie statutul social si cat de sus ai putut urca pe scara sociala.

In trecut asta se vedea de pe urma hainelor pe care le purtai,( asa s-a nascut carnavalul de la Venetia) acum nu mai poti face aceiasi diferenta. Si este nevoie de tot felul de intrebari intime.

Dar cine te intreaba are un scop, il interesezi ca persoana, si vrea sa stie cu cine are de a face.

Asta nu inseamna ca nu mai sunt si altii invidiosi care din neputiinta si lene, barfesc pe cei care au.

 

Dar incalcarea intimitatii presupune alte lucruri. Nu cele descrise de tine.

Eu zic sa te bucuri ca asa merg lucrurile in Romania, fiindca daca nu ar fi asa, ar fi si mai rau.

 

De exemplu, daca ai locui in strainatate intr-o casa cu mai multe nivele, nu ai sti cat are vecinul de dat chirie si intretinere dar daca el nu o achita, zboara in strada.

 

Acolo vezi nivelul fiecaruia dupa ce haine poarta, ce masina conduce, ce sporturi practica. Nu o sa vezi un simplu muncitor sa isi cumpere un X6, doar pentru ca si el poate.

Acolo apare fiscul si te ia la intrebari, de unde il ai. Si daca l-ai luat cinstit, tot nu ti-l vei permite. Dar in plus vor rade si toti prietenii de tine, ca vrei sa pari ceea ce nu esti.

 

Si daca ai bani de dat la stat, imediat vine si executorul si ti-a luat televizorul din casa. :crazy:

 

Asadar, avantaje si dezavantaje peste tot. Dar macar ai libertatea sa alegi pe care le doresti.

 

Eu as vrea sa vad ce restantieri am in bloc pentru a-i trage de urechi sa-si plateasca datoriile la timp atunci cand ma intalnesc cu ei in lift.

Si daca nu ai lift, ce le faci ? :tease:

Editat de Two
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa vezi un simplu muncitor sa isi cumpere un X6, doar pentru ca si el poate.

Ba da, si sunt sanse ca acel muncitor sa fie roman - asa, ca fapt statistic si divers. De asta exista piata libera si n-ai sa vezi niciodata un dealer de masini scumpe sa nu le vanda dupa ce se uita la salopeta muncitorului, desi acesta vine pregatit tot cu o suma mare de bani, precum cel imbracat dupa standardele tale impuse de educatia in stil snobish. Pardon, aristocratic.

Si tu cred ca te cam detasezi de realitate cu unele afirmatii, nu numai cel care a deschis topicul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca plata intretinerii se face publica. Pe langa asta, eu chiar mi-as dori sa se afiseze cate un tabel cu datorii/creante, plus numele fiecaruia alaturi, la toate intrarile din banci.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sting lumina si le pun piedica pe scari. ;)

 

 

si daca intre timp pune sefu de bloc scari rulante....ca sa aveti ce plati? :spiteful:

 

 

staaaaaiiiii ca acu la blocuri, la toate etajele este becuri destepte, care se aprinde fics cand te repezi tu sa pui piedica. asa ca....sori.

Editat de DidaJames

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exemple mai bune nu ai gasit?

 

Nu vad unde e problema in exemplele aduse, ambele isi au utilitatea lor. Parintii sunt tutorii copiilor si daca vrei sa stii care e starea familiala a copilului macar atat este minimum de cunostinte despre familia lui.

 

Iar despre utilitatea sa stii cat ai de platit la intretinere nu comentez. Nu mi-as fi inchipuit ca trebuie sa mi se transmita prin scrisoare recomandata :stars:

 

O sa ajungem sa traim intr-o societate in care orice faci este privit cu suspiciune si cel mai bine ar fi sa ne zidim si ferestrele ca sa nu cumva sa se vada ce facem in intimitate.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, si sunt sanse ca acel muncitor sa fie roman - asa, ca fapt statistic si divers. De asta exista piata libera si n-ai sa vezi niciodata un dealer de masini scumpe sa nu le vanda dupa ce se uita la salopeta muncitorului, desi acesta vine pregatit tot cu o suma mare de bani, precum cel imbracat dupa standardele tale impuse de educatia in stil snobish. Pardon, aristocratic.

Si tu cred ca te cam detasezi de realitate cu unele afirmatii, nu numai cel care a deschis topicul.

Nu as prea crede! :lol:

Din ceea ce spui se vede ca nu stii cu adevarat cat costa un BMW X6, si intretinerea lui ulterioara; si ca desconsideri muncitorii romani care muncesc din greu acolo, si isi trimit si ultimii bani acasa la familie.

 

Si nu am spus ca daca esti saracacios imbracat, nu iti vinde ala masina, dimpotriva. Eu am spus ca, aia isi vad lungul nasului. Si asta se numeste civilizatie.

 

Iar daca vrei sa vezi snobism, te invit intr-o vara, la ceas de seara pe stazile Bucurestiului, si atunci sa vezi romanii cum isi etaleaza "etichetele" de la haine, si care mai sunt si false. Incat ai crede ca au salariul minim pe economie de vreo cateva mii de euro pe luna.

 

Sting lumina si le pun piedica pe scari. ;)

Inseamna ca restantierul de la parter e cel mai fericit! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am vazut niciunde afara lista cu restantieri. e de prost gust sa pui lista cu cine a platit si cine nu. trimite factura cu datoria, cu restanta si cu penalizarea. nu e treaba nimanui economia altuia.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×