Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Problema amoroasa partea a 2-a

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asadar, nu prea stiu cum sa incep, dar gasesc eu o modalitate (in loc de introducere :P).

Acum ceva vreme am cunoscut un tip care, la prima vedere parea chiar prea bun ca sa fie adevarat. Frumusel, destept, educat, ce mai, numai bun de prezentat parintilor. Deci, ne-am vazut, ne-am placut;;toate au fost bune pana de curand. Desi, daca stau mai bine sa ma gandesc, chiar de la inceput au mai fost unele momente de incertitudine, in sensul ca..in unele momente era chiar prea dragastos/lipicios pentru ca imediat dupa aceea sa devina destul de distant. Nu prea am bagat eu de seama aceste detalii, deoarece nici eu nu sunt chiar cea mai sentimentala si sensibila fiinta de pe planeta.

Insa, saptamana aceasta am iesit amandoi in oras, toate bune si frumoase pana cand a aparut in peisaj un prieten comun care era cam abatut saracutul. Prietenul meu parea foarte afectat de acest fapt, ma tot intreba oare ce o fi patit prietenul nostru, cred ca a repetat intrebarea de minim 5 ori.I-am raspuns ca nu stiu si am trecut mai departe, cel putin eu. A doua zi, mai spre seara, se pare ca baiatul nostru a avut o revelatie si s-a decis sa-mi trimita un mesaj care suna cam asa: " Stiu de ce era S. suparat, te place pe tine si l-a deranjat faptul ca ne-a vazut impreuna". I-am raspuns ca nu cred si chiar daca ar fi asa, nu ne prea priveste pe noi treaba asta..oricum e baiat mare si o sa-i treaca, dar el a insistat ca se simte foarte prost si ca nu vrea sa sufere nimeni din cauza lui. Am incercat sa-i explic ca el nu are nicio vina, ca nimeni nu are nicio vina, chestii din astea se mai intampla, dar nu este o tragedie. N-a mers. In final a reusit sa ma scoata din pepeni, i-am zis vreo cateva, mi-a zis si el vreo cateva si am decis sa punem punct. El a insistat sa ramanem prieteni si eu am zis, ok, fie...

Avand in vedere ca am hotarat sa fim prieteni, a doua zi i-am scris, ca de la amic la amic, sa vad ce mai face. A fost cat se poate de sec, abia mi-a adresat doua-trei cuvinte. Vazand cum sta situatia, am decis sa nu mai fim amici, l-am sters de pe mess, de pe facebook (a fost o decizie la nervi). A observat imediat miscarea mea si a inceput drama..de ce l-am sters, de ce ma comport cu el ca si cu ultimul om, bla bla bla. Am incercat sa-i explic frumos niste chestii. Evident, nu a mers, sunt rea, ma uraste (nu mi-a spus chiar asa, dar cam asta e concluzia). Faza ciudata este ca..a luat si el hotararea de a indeparta pe cineva din viata lui, pe prietenul nostru, suferindul de care pomeneam mai sus, ceea ce mi s-a parut absurd, avand in vedere ca ei se intelegeau chiar bine si ieseau adesea impreuna, iar omul nu i-a gresit cu nimic.

Si acum, sa precizez o chestie, omul mi-a spus inca de la inceput ca este instabil emotional cu acte, numai ca eu nu prea am procesat chestia asta, mi se parea un fleac, dar se pare ca m-am inselat.

(Vorbind de lup, chiar in clipa asta mi-a scris niste mesaje impaciuitoare, dar inca nu stun sigura daca vreau sau nu sa ii raspund).

Problema e urmatoarea... e nebun? sa fug pana pot? nu ma place? sau care o fi problema?

Evident ca m-am sfatuit si cu prietenele mele iar acestea mi-au spus ca il considera dus cu pluta si ca ar fi mai bine sa-mi vad de treaba. Dar..nu prea imi vine inca sa renunt. Mi-e drag un pic, asa, dar in acelasi timp ma si sperie.

Voi ce credeti, exista vreo sansa ca lucrurile sa mearga bine..sau sa imi vad eu de ale mele..fara el? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare reactia lui prea citava. :D

Asa poate sa apara oricine intr-o zi, suparat mort si el isi face scenarii ca din cauza voastra e asa. Si iarasi va despartiti pentru ca nu vrea sa sufere nimeni din cauza lui. :crazy:

 

Daca acum el ti-e un pic drag, eu zic ca-i numa` bine s-o zbughesti din "loc", pana nu te indragostesti de el lulea. Nu mi se pare un barbat pe care sa te poti baza. Ca e frumusel, destept, educat, nu-i suficient pentru a te face fericita. Parerea mea. :)

 

Spui ca ti-a dat acum mesaje impaciuitoare si inca nu stii daca sa-i raspunzi sau nu. Pai nu-i raspunde, sa vezi ce face, ce reactii are. :) E interesant de urmarit reactiile oamenilor care se simt respinsi. Poti afla multe despre ei in acest mod.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu poti nici sa ai pretentia sa se poarte a doua zi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nici tu nu ai reactionat normal, poate el te place mai mult decat il placi tu pe el si poate l-a durut mai tare despartirea, poate i-a venit greu sa te trateze ca pe o amica a doua zi. Poate trebuia sa-i mai lasi un pic de timp, nu sa ii trimiti mesaje imediat a doua zi dupa ce v-ati despartit. Sau poate trebuia sa ii intelegi reactia si sa nu ii dai ignore peste tot asa, din primul impuls.

Zic si io.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot iti place de el, atunci si eu zic ca ai putea sa mai umbli cu el, ca relatia asa cum este nu cere de mancare. Nu l-ai luat pe inventar, inca nu-i vorba de maritis, deci nimic ireparabil. Poate inca n-ati ajuns sa va cunoasteti unul pe altul si nu va intelegeti reactiile. Poate lucrurile se imbunatatesc, poate nu. Mai ai inca timp sa verifici ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai intalnit un baiat mai aparte. Din pacate pentru el, nu-i pe deplin constient de ce este.

Nu trece de la o emotie la alta, nu e instabil emotional. Doar ca uneori renunta la a simula. Atunci iti parea distant. Asa este el.

Undeva in viata a fost diagnosticat c-o tulburare mentala. Instabilitate emotionala sau tulburare obsesiv-compulsiva. Ti-a spus asta. A fost un avertisment. Doar ca face parte din joc.

Iar acum tu n-ai reactionat bine la joc. Nu da doi bani pe suferintele tanarului Werther, doar te testa. Iar jocul inca nu s-a terminat.

 

Nu ma intreba de unde stiu, asa nu voi fi nevoit sa te mint.

Editat de Oliver Twist
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu poti nici sa ai pretentia sa se poarte a doua zi ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nici tu nu ai reactionat normal, poate el te place mai mult decat il placi tu pe el si poate l-a durut mai tare despartirea, poate i-a venit greu sa te trateze ca pe o amica a doua zi. Poate trebuia sa-i mai lasi un pic de timp, nu sa ii trimiti mesaje imediat a doua zi dupa ce v-ati despartit. Sau poate trebuia sa ii intelegi reactia si sa nu ii dai ignore peste tot asa, din primul impuls.

Zic si io.

El a insistat sa ramanem amici.

E drept, si el mi-a spus ca nu trebuia sa-i scriu..acela a fost momentul in care s-a declansat furia mea, momentul in care nu mai intelegeam nimic si am luat decizia de a ma indeparta definitiv de el. A insistat sa ramanem prieteni, iar prietenii tin legatura, vorbesc...iar el prefera sa ramanem prieteni dar sa nu vorbim.. cum vine asta? In fine, nu prea am eu experiente la capitolul dragoste/relatii..habar nu am cum sa ma comport, interpretez gresit multe chestii, tocmai de aceea am apelat la voi :)

 

Daca tot iti place de el, atunci si eu zic ca ai putea sa mai umbli cu el, ca relatia asa cum este nu cere de mancare. Nu l-ai luat pe inventar, inca nu-i vorba de maritis, deci nimic ireparabil. Poate inca n-ati ajuns sa va cunoasteti unul pe altul si nu va intelegeti reactiile. Poate lucrurile se imbunatatesc, poate nu. Mai ai inca timp sa verifici ce si cum.

Si cu instabilitatea emotionala cum ramane? m-am informat putin si am realizat ca nu e chiar ok, se poate ajunge de la o extrema la alta foarte usor.

 

Ai intalnit un baiat mai aparte. Din pacate pentru el, nu-i pe deplin constient de ce este.

Nu trece de la o emotie la alta, nu e instabil emotional. Doar ca uneori renunta la a simula. Atunci iti parea distant. Asa este el.

Undeva in viata a fost diagnosticat c-o tulburare mentala. Instabilitate emotionala sau tulburare obsesiv-compulsiva. Ti-a spus asta. A fost un avertisment. Doar ca face parte din joc.

Iar acum tu n-ai reactionat bine la joc. Nu da doi bani pe suferintele tanarului Werther, doar te testa. Iar jocul inca nu s-a terminat.

 

Nu ma intreba de unde stiu, asa nu voi fi nevoit sa te mint.

Vrei sa spui ca este un mincinos? Ma cam indoiesc de asta. Evident, nu am incredere oarba in el, dar totusi..nu-mi vine sa cred ca ar minti in halul asta.

Si cum trebuia sa reactionez la joc? SI care ar fi scopul acestui test? Jocul nu va continua daca decid eu sa pun punct. asta daca intradevar este un joc.

Nu aveam intentia de a te intreba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu instabilitatea emotionala cum ramane? m-am informat putin si am realizat ca nu e chiar ok, se poate ajunge de la o extrema la alta foarte usor.

 

Acum, eu, nefiind psiholog, am avansat un fel de sfat din categoria celor pe care fiecare le credem de bun simt. Adica poti iesi mai departe cu el si vezi ce va fi. Intreaba-l ce a vrut sa spuna cu instabilitatea emotionala. Asa ceva avem cu totii in anumite perioade ale vietii. Pe de alta parte, poate sa fie si vorba de ceva patologic. Daca are in continuare balansuri din astea nebune, cate te pot afecta si pe tine, atunci il lasi.

 

Am zis ca ai mai putea iesi un pic cu el fiindca posibilele beneficii (compania care iti place) ar putea depasi neplacerile. Poate omul este doar un pic capricios, nehotarat. La varsta aia am senzatia ca tipul n-ar trebui sa fie chiar caz de psihiatru, adica am senzatia ca n-a avut timp sa internalizeze niste traume mari. Dar poate ma aventurez cu parerile, psihologii ar putea avea alta parere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te mai joci oleaca.

aici este o problema. Imi place sa ma joc, dar nu si in cazul asta. Este singurul tip care mi-a placut/imi place..dupa ani si ani. pana mea..eu tot asa ii gasesc :lol:

 

Acum, eu, nefiind psiholog, am avansat un fel de sfat din categoria celor pe care fiecare le credem de bun simt. Adica poti iesi mai departe cu el si vezi ce va fi. Intreaba-l ce a vrut sa spuna cu instabilitatea emotionala. Asa ceva avem cu totii in anumite perioade ale vietii. Pe de alta parte, poate sa fie si vorba de ceva patologic. Daca are in continuare balansuri din astea nebune, cate te pot afecta si pe tine, atunci il lasi.

 

Am zis ca ai mai putea iesi un pic cu el fiindca posibilele beneficii (compania care iti place) ar putea depasi neplacerile. Poate omul este doar un pic capricios, nehotarat. La varsta aia am senzatia ca tipul n-ar trebui sa fie chiar caz de psihiatru, adica am senzatia ca n-a avut timp sa internalizeze niste traume mari. Dar poate ma aventurez cu parerile, psihologii ar putea avea alta parere.

deocamdata am hotarat sa-i/sa-mi dau un ragaz de cateva zile..sa vad daca mai zice ceva, ce zice. Sa vad ce maiimi trece si mie prin cap. Nu prea imi vine sa ma bag intr-o chestie din care stiu ca s-ar putea sa nu ies prea bine. Nu sunt prea sensibila de felul meu, dar si cand sunt..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu instabilitatea emotionala cum ramane? m-am informat putin si am realizat ca nu e chiar ok, se poate ajunge de la o extrema la alta foarte usor.

 

scumpi, din proprie experienta iti spun sa-l lasi sa se duca-n drumu lui.

eu n-am facut asa, am mers pe putinu ala bun si te asigur ca mi s-a acrit pana-n maduva oaselor.

 

ai spus ca-i Fat frumos din soare si din stele. din ce ai povestit, iar te asigur ca si el se crede la fel si se comporta ca atare. daca il vrei inapoi, tre sa te pregatesti bine de tot pentru hartuieli dintr-astea emotionale si psihice.

 

eu am mers exact pe ce-a spus Lincs, cunoscutii lui m-au sfatuit sa-l trimit la plimbare, ca nu e ce pare a fi si voi regreta.

 

dupa 1 an de meciuri, partea buna nu stiu daca ajunge la 1%. restu.... :doh:

 

 

sa stii ca nu s-a terminat lumea la el. nu pentru tine.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×