Sari la conținut
Forum Roportal
Prusias II

Probleme obsesive

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De vreo luna si ceva , cand invat sau citesc ceva simt o senzatie ciudata la cap dupa o anumita perioada de citit/invatat. Parca mi se blocheaza gandurile;parca dar de fapt ele nu se blocheaza,pare o senzatie.Ce citesc pot sa invat insa senzatia asta ma tot distrage, a devenit o obsesie deja.Eu sunt putin cam paranoic, mi-e frica de unele lucruri(nu apocalipsa sau alte prostii de la televizor,ci lucruri mai normale ca: sa nu imi fi fost cumva afectat intelectul,creierul,singurul lucru prin care pot deveni ceva ca bani nu am).Uneori am avut atacuri de panica din cauza asta.Sunt atat de obsedat de lucrul asta nu-mi mai iese din cap deloc,numai la ala ma gandesc.Problema mai mare e ca acum incepe sa interfereze in activitatile zilnice.Sunt in clasa a 12-a la filologie la un liceu bun si mi-e cam frica sa pic BAC-ul pentru ca eu nu o sa imi iau niciodata un servici in care sunt catalogat drept ,,sclav'' si prost platit pe deasupra.Am jurat sa nu intru in munca de jos, nu e de mine.Nu inteleg de unde atata frica pentru ca eu eram premiant in scoala si multi mi-au zis ca am un IQ superior fata de majoritatea,acu' vreo 2 ani am fost la un psiholog tot dintr-o frica din asta,nu mai stiu exact motivul dar doctorul ala mi-a pus niste intrebari si mi-a spus ca am IQ-ul in jur de 130-140 si ca ar putea creste pe masura ce inaintez in varsta, si nu a fost primul care mi-a zis.Invat repede, gasesc raspunsuri la probleme filozofice , logice si altele legate de strategie(de orice tip).Am avut obsesii cu jocurile de calculator care mancau timp(gen World of Warcraft,League of Legends, cand eram in clasa a 10 jucam Counter Strike la greu, chiuleam de la scoala uneori sau nu ma duceam deloc ca sa joc).Jucam si alte jocuri de strategie in browser care erau si ele obsesive.In clasa a 11-a am reusit sa scap de obsesii, am sters jocurile care le aveam instalate si am castigat la cele din browser,dupa care nu am mai inceput nimic altceva.

 

O fi o senzatie la nivelul creierului sau doar o obsesie paranoica?Mi se face frica numai cand ma gandesc ca ar putea fi depersonalizare sau o alta afectiune.Lumea o sa zica sa merg la psihiatru,psiholog.Atunci o sa mi se faca frica sa urmez tratamentul.O sa mi se faca frica de frica de a urma tratamentul si astfel formez un ,,loop''.

Editat de Prusias II

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt putin cam paranoic, mi-e frica de unele lucruri(nu apocalipsa sau alte prostii de la televizor,ci lucruri mai normale ca: sa nu imi fi fost cumva afectat intelectul,creierul,singurul lucru prin care pot deveni ceva ca bani nu am).

:doh: Astea-s lucruri mai normale?

Cine sau ce crezi tu ca ar fi putut sa-ti afecteze tie intelectul? :crazy: Ca doar nu de la vreun iaurt stricat ai teama asta!?

 

Probabil esti ipohondru.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....Sunt in clasa a 12-a la filologie la un liceu bun si mi-e cam frica sa pic BAC-ul pentru ca eu nu o sa imi iau niciodata un servici in care sunt catalogat drept ,,sclav'' si prost platit pe deasupra.Am jurat sa nu intru in munca de jos, nu e de mine.....

 

 

Dar cam ce fel de munca vezi tu buna pentru un absolvent de liceu de filologie si cu bac-ul luat ( mergem pe ideea pozitiva ca vei trece cu brio bac-ul)?? :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cam ce fel de munca vezi tu buna pentru un absolvent de liceu de filologie si cu bac-ul luat ( mergem pe ideea pozitiva ca vei trece cu brio bac-ul)?? :think:

 

pai daca trec la BAC o sa ma duc la facultate

daca nu , naiba stie :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vreo luna si ceva , cand invat sau citesc ceva simt o senzatie ciudata la cap ...

Eu, prima senzatie pe care am simtit-o la cap, mi-a adeverit cele mai negre temeri...aveam blenoragie, si tot vreo 18 ani, ca tine. Dar nu jucam Counter Strike la greu, ci socializam cu fete. Cred ca asta mi-a protejat al'lalt cap. Sau nu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vreo luna si ceva , cand invat sau citesc ceva simt o senzatie ciudata la cap dupa o anumita perioada de citit/invatat. Parca mi se blocheaza gandurile

 

Ce insemna ca ti se blocheaza gandurile? Descrie senzatia cat poti de amanuntit.

 

Am avut obsesii cu jocurile de calculator care mancau timp(gen World of Warcraft,League of Legends, cand eram in clasa a 10 jucam Counter Strike la greu, chiuleam de la scoala uneori sau nu ma duceam deloc ca sa joc).Jucam si alte jocuri de strategie in browser care erau si ele obsesive.In clasa a 11-a am reusit sa scap de obsesii, am sters jocurile care le aveam instalate si am castigat la cele din browser,dupa care nu am mai inceput nimic altceva.

 

La unii asta este o forma de evadare din realitate. Prin intermediul acestor jocuri petrec mult timp intr-o realitate virtuala, fugind astfel de realitatea in care au probleme sau de care se tem. In plus, jocurile astea creeaza dependenta deoarece le dau senzatia ca-si pot controla personajul-avatar, care indeplineste sarcini dificile, eroice chiar, spre deosebire de lumea reala, in care ei pierd controlul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vreo luna si ceva , cand invat sau citesc ceva simt o senzatie ciudata la cap dupa o anumita perioada de citit/invatat. Parca mi se blocheaza gandurile;parca dar de fapt ele nu se blocheaza,pare o senzatie.Ce citesc pot sa invat insa senzatia asta ma tot distrage, a devenit o obsesie deja.Eu sunt putin cam paranoic, mi-e frica de unele lucruri(nu apocalipsa sau alte prostii de la televizor,ci lucruri mai normale ca: sa nu imi fi fost cumva afectat intelectul,creierul,singurul lucru prin care pot deveni ceva ca bani nu am).Uneori am avut atacuri de panica din cauza asta.Sunt atat de obsedat de lucrul asta nu-mi mai iese din cap deloc,numai la ala ma gandesc.Problema mai mare e ca acum incepe sa interfereze in activitatile zilnice.Sunt in clasa a 12-a la filologie la un liceu bun si mi-e cam frica sa pic BAC-ul pentru ca eu nu o sa imi iau niciodata un servici in care sunt catalogat drept ,,sclav'' si prost platit pe deasupra.Am jurat sa nu intru in munca de jos, nu e de mine.Nu inteleg de unde atata frica pentru ca eu eram premiant in scoala si multi mi-au zis ca am un IQ superior fata de majoritatea,acu' vreo 2 ani am fost la un psiholog tot dintr-o frica din asta,nu mai stiu exact motivul dar doctorul ala mi-a pus niste intrebari si mi-a spus ca am IQ-ul in jur de 130-140 si ca ar putea creste pe masura ce inaintez in varsta, si nu a fost primul care mi-a zis.Invat repede, gasesc raspunsuri la probleme filozofice , logice si altele legate de strategie(de orice tip).Am avut obsesii cu jocurile de calculator care mancau timp(gen World of Warcraft,League of Legends, cand eram in clasa a 10 jucam Counter Strike la greu, chiuleam de la scoala uneori sau nu ma duceam deloc ca sa joc).Jucam si alte jocuri de strategie in browser care erau si ele obsesive.In clasa a 11-a am reusit sa scap de obsesii, am sters jocurile care le aveam instalate si am castigat la cele din browser,dupa care nu am mai inceput nimic altceva.

 

O fi o senzatie la nivelul creierului sau doar o obsesie paranoica?Mi se face frica numai cand ma gandesc ca ar putea fi depersonalizare sau o alta afectiune.Lumea o sa zica sa merg la psihiatru,psiholog.Atunci o sa mi se faca frica sa urmez tratamentul.O sa mi se faca frica de frica de a urma tratamentul si astfel formez un ,,loop''.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de unde atata frica pentru ca eu eram premiant in scoala si multi mi-au zis ca am un IQ superior fata de majoritatea,acu' vreo 2 ani am fost la un psiholog tot dintr-o frica din asta,nu mai stiu exact motivul dar doctorul ala mi-a pus niste intrebari si mi-a spus ca am IQ-ul in jur de 130-140 si ca ar putea creste pe masura ce inaintez in varsta, si nu a fost primul care mi-a zis.Invat repede, gasesc raspunsuri la probleme filozofice , logice si altele legate de strategie(de orice tip).

 

QED.

 

 

Nu este suficient terenul genetic.

Mai trebuie si cultivat.

Ceva de genul : "branza buna in burduf de caine'

La ce foloseste cuiva sa aiba IQ 140 , daca vine si cu un bonus de psihoza?

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×