Sari la conținut
Forum Roportal
Silviu8-16-23

va rog ajutati-ma!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost un copil foarte emotiv. Eram premiant in scoala.

Parintii mei se certau permanent si se desparteau foarte des dupa care se impacau.

Am fost eminent si in facultate.

 

In clasa a XII-a m-am imbolnavit de atacuri de panica. Desi am luat la facultate nu m-am mai putut duce.

Am stat acasa 2 ani de zile. Am facut tratament (in 1997 - 1999) cu Amitriptilina, Diazepam si Levomepromazin.

La vremea acea nu se punea accentul pe psihoterapie.

Am facut tratament si cu Anafranil (luam 3 pe zi) dupa care am intrat in delir medicamentos si mi s-a scazut doza la o singura tableta pe zi.

 

Am depasit momentul.Am facut facultatea si master-ul. M-am casatorit si m-am angajat intr-o multinationala.

Ulterior am divortat, iar in multinationala am muncit pana la epuizare.

M-am imbolnavit.

Am plecat in provincie, nu mai am prieteni, nu mai am partenera, parintele nu ma mai ajuta, m-am izolat. Au trecut 5 ani de zile. Am lucrat doar 1 an de zile in tot acest timp.

Am urmat tratament cu Cipralex, Rivotril. Apoi Coaxil.

 

Am incercat si Zyprexa (a incercat un medic psihiatru). Am intrat in agitatie psihomotorie si nu mai puteam respira.

Alt medic psihiatru a incercat sa imi dea Abilify cu Prozac si Romparkin prin 2008-2009. A fost un esec. Nu am putut tolera tratamentul. Tremuram, am intrat in panica, simteam ca ma sufoc, ca mor si aveam o agitatie psihica cumplita.

Am crezut ca mor! A fost oribil.

 

Am facut 2 ani de psihoterapie dar fara succes. Sunt in aceeasi stare. Nu reusesc sa imi fac o partenera. Ma masturbez pana la epuizare, nu reusesc sa imi gasesc un job.

Am schimbat multe job-uri in trecut.

Am labilitate psihica si emotionala.

 

Simt ca sunt tot mai departe de lumea normala!

Va rog ajutati-ma! Sunt disperat! Va multumesc din suflet!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce relevanta are ca ai fost premiant si masterand?

Iti fac viata suportabila?

Vezi bine ca nu, tu doar ai lipsa de indredere in sine si de-asta te prevalezi de ele.

 

Terapia nu te-a ajutat fie pentru ca terapeutii au fost incapabili, fie ca tu nu ai acceptat-o cu adevarat.

Sau ambele.

 

De ce nu iti faci tu o introspectie serioasa insotita de schimbari mici, utile si progresive?

Ar face minuni reale (so to speak), nu ca antidepresivele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut prea multe. Mai creeaza o categorie cu ce au facut si altii bun pentru tine.

Editat de Ea.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu mi-am cumparat un cal din ajutorul de handicapat mintal de 2 mil pe luna si mi-a schimbat viata

Mi-am cumparat un teren , mi-am construit o casuta tot din aia 2 mil pe luna

 

 

si acuma au venit parintii mi-au furat actul de proprietate al terenului si mi l-au vindut fara stirea mea. Sint si eu cam disperat. Vine hotul te fura si nu ai ce-i face .

Oricum eu am incercat tratamentul sa ma plimb cu un cal alb pe deasupra norilor ... eu is cu adevarat nebun

Si sa stii ca si eu sint foarte sensibil si slab dar nu m-am lasat prins de psihiatri cu prostiile lor

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare-se ca ai fost un experiment nereusit al unor doctori incompetenti. Pai Prozacul nu il mai recomanda decat cei care n-au mai citit nimic din facultate. In multe tari e interzis. Romparkin zici...; astia te-au demolat bine de tot.

E posibil ca si vremea sa-ti declanseze crizele. Spui ca te-ai mutat in provincie. Iarna nu prea ai ce face acolo, n-ai cu cine socializa si nici verde nu prea e peisajul.

Daca e si asta, poate reusesti sa-ti pui in practica vreun hobby gen olarit, sculptura, pictura, muzica...sa te mai smulga din depresie.

Eu nu sunt psiholog si nici n-am prea vazut vreunul priceput p'aici (fuse unul, da' l-au gonit), asa ca daca vrei tratament de specialitate trebuie sa mai cauti.

In ce drogherie ti-ai convertit trupul, cred ca ai nevoie si de dezintoxicare naturista.

Mananca si mancaruri "barbatesti", adica cele care sa determine secretii de testosteron. Cauta si tu pe net "alimente cu zinc, magneziu, vitamina C...", vezi care-ti sunt accesibile (ca scoicile ma indoiesc) si calibreaza-ti gusturile. Ai nevoie, fiindca un nivel mai ridicat determina si o vointa mai ferma, nu doar iti incarca pusca.

O constructie solida se face pe o baza solida. Incepi de jos. Eu asa as face, nu gata, repede chimicale la mansarda.

 

 

Succesgood.gif

PS: Din ce zona esti, poate pot sa-ti fac vreo recomandare, desi ma-ndoiesc? Cei pe care-i cunosc nu mai profeseaza, desi sunt adevarati profesionisti, comparativ cu ciumpalacii de azi. Pe vremea lui Ceausescu medicatia grea era ultima solutie...poate doar cate-un fenobarbital, sau oxazepam in crize, nicidecum pe termen lung.

Daca nu te dadeau jos din streang, nu-ti dadeau medicamente. Te pacaleau cu paracetamol ... efectul placebo. Si functiona.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×