Sari la conținut
Forum Roportal
Silviu8-16-23

nu am nici un viitor profesional!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e adevarat, pana acolo e drum lung. Nimeni nu te poate obliga sa muncesti pana la ore inumane, poti refuza si sa te rezumi la un program suportabil. Oricum nu dai randament daca tragi ca gloaba, fiind epuizat degeaba muncesti, mai bine te duci si te culci si vii cu mintea limpede. Fiecare din noi putem sa ne alegem si sa negociem conditiile de munca. Nu suntem sub dictatura sa ni se puna pistolul la tampla. Altfel vezi unde se ajunge. Taci si rabzi pana nu mai esti om ci marioneta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat, pana acolo e drum lung. Nimeni nu te poate obliga sa muncesti

 

 

Am lucrat si eu contabilitate in Romania comunista si erau zile cand nu dormeam deloc sa termin totul si sa prezint dimineata la centrala, aveam si de desenat toate formularele!!!

Si in State este la fel pe langa computere, si pe langa ca nu te obliga nimeni sa lucrezi, la fel nici nu le obliga sa te tina in firma!!! Zau parca ai trai pe alta planeta!!!

Aici un cuvantel ca nu-ti convine regimul si esti afara pe poarta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asculta dela mine, lucrez in acelasi domeniu, si nu m-a dat nimeni afara din acest motiv. Am schimbat chiar 7-8 joburi, am lucrat si in audit si in contabilitate si in tot ce vrei in domeniu. Daca eu am spus nu, mi l-am asumat si am cautat ceva mai bun pentru mine, facandu-mi datoria peste tot, bineinteles. Nu sunt angajata sa mor pentru firma, si fiecare isi stie limitele. Daca eu nu mi le stiu e rau de mine, firma isi gaseste usor un inlocuitor.

 

Zau parca ai trai pe alta planeta!!!

Aici un cuvantel ca nu-ti convine regimul si esti afara pe poarta.

 

Aici nu trebuie sa zici ca nu iti convine. Zici ca nu poti, esti om. Si nu te da nimeni afara. Pe planeta Romania, doar daca ai interlocutori oameni si nu faci ca maimuta ci vorbesti omeneste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asculta dela mine ... Nu sunt angajata sa mor pentru firma,

 

Ascult eu multe, insa spunandu-le ca tu lucrezi exclusiv 8 ore sau cat vrei tu in caz ca este un part-time job ... si nimic mai mult, greu-mi vine sa cred ca sint interesati in tine, la fel nu prea cred ca-ti aduce avansare profesionala si ridicare de salariu.

In State este pe formularul de angajare intrebarea daca esti flexibil sa lucrezi ore in plus de cate ori cere firma fara sa te anunte inainte si asta e una din conditiile de angajare. Contracte nu exista! Curios, eu mereu am prins munca de peste 8-10 ore zilnic.

Ghinion cred, dar bani multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi vorbim romaneste dar ne intelegem ungureste. Niciodata nu am lucrat pana la 23, cel mult pana la 21, sambata si duminica uneori, dar de acasa lucram in timpul liber sa compensez. Asta in audit. In contabilitate cel mult pana la ora 19-20, dar si salariu pe masura. Acum lucrez la fel, cel mult pana la 20, ceea ce inseamna aproape 10-11 ore, dar e in limita omeneasca. N-as lucra pana la 23-24 zilnic si sa vin si sambata si duminica, decat daca n-as avea un ban chior pus deoparte si pentru o perioada foarte scurta probabil ar merge sacrificiul, dar pe termen lung e fatal si imposibil de dus o viata asa.

 

Ora 20-21 e ok, dar nu normala, nici cu asa program intins nu o duci prea mult. In domeniul nostru din fericire nu e mereu acelasi volum de munca, sunt perioade de inchidere care te darama, daca nu ai grija de tine si sa iti cunosti posibilitatile, si perioade cand tai frunza la caini, iar atunci e bine sa folosesti timpul util pentru umplerea bateriilor. Dar iese din discutie sa nu ai o viata personala si sa dai totul pentru firma, doar somn si serviciu. Altfel n-am mai vorbi pe aici ci am munci si dormi. Depinde si de intelegerea angajatorilor fata de angajati, de respect si de tine cum iti negociezi temenii si te descurci cu munca multa intr-un timp limitat, nu indefinit. Conditiile se mai si fac, nu doar le iei ca pe ceva pre-stabilit si te conformezi.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa fi premiant si eminent ca simti ca poti asta si ai o directie spre care te cheama inima (un plan de viata), si alta e sa fi premiant/eminent ca sa compensezi un complex de inferioritate sau ca asa vrea mami cu tati (sa obtina a doua lor realizare de sine prin copil, sa se valorizeze prin el). De regula, un copil asupra caruia parintii fac efortul sa-l inteleaga in realitatea lui, isi alege singur meseria din liceu, simte/stie ce poate, si este determinat sa abtina un rezultat, pentru ca stie/simte ca pentru el o face. Unul dirijat/constrans de parinti, cel mai adesea clacheaza, pentru ca el nu urmeaza chemarea inimii, ci se baga in lucrul unde nu l-a chemat Cel de Sus. Este important pentru increderea in sine a unui tanar sa-si poata alege singur meseria. Daca vrea sa fie tamplar, lasa-l dom`le sa fie tamplar. In orice meserie din domeniul constructiilor se castiga bine, instalatii sanitare, pus gresie/faianta, electrician, tamplar, pentru cine e mai finut si destept, mecanic auto pe diverse paliere, in IT se castiga cel mai prost, la nivelurile de jos, nu recomand nimanui IT-ul nu o meserie serioasa, e de pustani cati sa faci un ban de o tunsoare. Iar cine nu poate face nici o meserie, care la ora actuala necesita multa indemanare si multe cunostiinte, va lucra la banda, dar pt asa ceva e nevoie de multa energie psihica, care nu o are unul venit dintr-o familie de imaturi, scandalagii, psihopati, care isi mai si forteaza copilul sa fie premiant, adica un copil mediocru ca potential in plan intelectual, sa-si consume toata energia psihica care i-ar fi fost utila pentru o cariera intr-un domeniu mediu. Tot ce am spus, tine de management psihic, unu-i copil iubit i se permite sa-si faca un asemenea management psihic, pe cand unul parazitat prin proiectii narcisice parentale, nici nu stie pe ce lume traieste. Asa ca, va ajunge un copil prins intr-un trup de adult, cu nevoi de adult, sexuale - la barbat (de plodeala la femei), si cu putin ghinion, genul asta de entitati non reale (cum le spunea Eric Berne), fac la randul lor copii, carora nu au ce sa le ofere in plan educational, emotional, adica nici un model sanatos de viata. Lucrurile se pot complica sau detensiona de la o generatie la alta. Cand fiecare generatie mai pune ceva patologic de la ea, apar persoane care nu se mai pot integra social, boschetari, bolnavi psihici, sinucigasi, consumatori de alcool.

 

Iata un material despre relatii patologice, despre imnplicatiile sexului in determinarea pozitiei sociale si a succesului economic:

 

http://www.scribd.com/doc/119089567/Clasificarea-Sexuala-a-Oamenilor

Editat de Assassimon
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi vorbim romaneste dar ne intelegem ungureste.

 

 

Ce are ungureasca aici a face???

E bine daca tu ai reusit sa le dai patronilor o lectie si se iau dupa tine cum vrei sa lucrezi ca altceva nu accepti, eu unde am lucrat asa ceva nu s-a putut. Munca foarte multa si trebuie facut, altceva nu conta.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Invata inca o limba straina. Dar nu spaniola sau franceza, ceva mai interesant. Macar germana, sau poate turca - o sa razi, dar e foarte usor de invatat. Da frumos la CV.

 

Sau intra aici, vezi daca te intereseaza - Google Sniper - e un produs de care sunt impresionant de multi oameni multumiti, poti sa te interesezi. Te invata sa gasesti keyworduri profitabile, long tail keywords mai exact, insotit de un training destul de dragut - te ajuta sa faci un site care sa promoveze ce produs vrei tu ca afiliat si cum sa ajunga site-ul respectiv cat mai repede pe prima pagina a cautarilor Google pentru keywordul respectiv. Apoi te vei bucura de un venit pasiv de cateva sute de dolari pe luna. Cand te plictisesti de site poti sa-l vinzi pe Flippa.com. E foarte bun trainingul, daca inchizi tabul cu videoul iti apare un mesaj care iti propune sa il cumperi cu un dolar, si nici nu-ti mai cere bani mai incolo - e aproape gratis, stii ce zic? Da na, porma tre sa scrii vreo doua texte la site-ul ala, sa-ti cumperi un domeniu, hosting - si ajunge la 100 de dolari pe an.

 

Cel mai bine ar fi sa inveti o limba straina, sau sa cauti pe internet proiecte, cum ar fi pe freelancer.com

 

Foloseste-ti imaginatia! Degeaba erai tu student eminent daca te-a batut viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×