Sari la conținut
Forum Roportal
Silviu8-16-23

nu am nici un viitor profesional!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am 34 de ani si nu imi gasesc job pe nicaieri. depun CV-uri pe internet (bestjobs, ejobs), caut prin oras dupa job-uri, depun CV-uri, imi spun ca o sa ma contacteze si atat.

unii imi spun ca sunt prea calificat, altii ca nu am suficienta experienta, altii ca am prea putina vechime pentru varsta mea, ca am schimbat multe job-uri, ca nu e locul meu acolo samd.

 

am fost un elev premiant in scoala. aveam 10 pe linie. in facultate eram eminent. participam la sesiunile de cercetari stiintifice. mi s-a propus sa raman profesor in facultate, dar am refuzat.

am vrut sa cunosc cum e sa lucrezi practic, intr-o firma.

am facut si un master in domeniu.

am uitat sa precizez. am facut ase, specializarea contabilitate.

 

cand m-am angajat la primul job am simtit ca nu e locul meu acolo. nu avea nici o legatura cu ce facusem in facultate. putea face munca aia si unul cu 8 clase.

8 ore trebuia sa stai numai cu ochii in calculator. nu mi-a placut nici mediul. toti barfeau si aveau senzatia ca ai venit sa le iei locul si te sapau care mai de care. sunt cu om cu bun simt. am plecat eu din firma. am stat 4 luni acolo.

apoi m-am angajat la o firma de audit. era un program oribil. exploatare. programul era 9-18 cu o ora pauza de masa. practic de la 9-10 si pana la ora 18 erai pe teren la firma client a companiei de audit. in multe zile stateai si nemancat.

la ora 18 trebuia sa vii la birou si sa lucrezi rapoarte. puteai pleca lejer si la ora 1 noaptea din firma in conditiile in care trebuia ca a doua zi sa incepi programul la 9.

am plecat dupa 2 luni.eram si casatorit.

 

m-am angajat la o companie romaneasca unde am lucrat 6 luni. acolo totul era ok pana in momentul in care ni s-a cerut sa nu mai fim angajati cu carte de munca, ci sa ne facem PFA si sa semnam un contract cu firma. nu puteam accepta sa nu fiu angajat cu carte de munca pentru ca ma gandeam impreuna cu sotia sa luam un credit si aveam nevoie de contract de munca.

am plecat intr-o multinationala unde am lucrat aproape un an de zile.

programul era 9-18 dar practic era 9-22, 23,24 noaptea. am muncit si nopti mai ales in inchidere de luna. se lucra si sambata si duminica. concediile nu le puteam lua integral, iar cand le luam era mai rau pentru ca in momentul in care te intorceai la job gaseai munca nefacuta de colegi pentru ca nu se puteau baga pe felia ta.

termenele limita erau foarte stranse. eram tot timpul f. stressat. tot timpul in panica ca sa terminam la timp.

si nu eram deloc platiti f. bine. plateam f. mult chiria si nu ramaneam cu mare lucru dupa ce scadeam cheltuielile.

de stress am inceput sa ma simt din ce in ce mai rau.

initial, am facut extrasistole la inima, apoi ameteli, senzatie de greutate.

mi-am facut toate analizele la creier si la inima si mi s-a dat diagnosticul de epuizare nervoasa.

 

am plecat in provincie. am mai muncit pe aici la o institutie de stat pana a venit criza si a fost nevoie ca ultimul venit sa fie primul plecat.

am mai gasit ceva oportunitati, dar am ezitat sa ma mai inham la supra=solicitare.

 

acum nu mai gasesc pe nicaieri. au trecut anii si am si o varsta. peste tot se cauta intre 22-30 maxim 35 de ani, dar sa aiba ceva experienta.

pe la interviuri mi se pun aceleasi intrebari: de ce am plecat din Bucuresti, de ce am plecat din multinationala, de ce am schimbat atatea job-uri, de ce am pauze asa mari intre angajari si de ce am experienta si vechime atat de putina la varsta mea?

 

vreau sa revin tot intr-o multinationala, dar nu cred ca mai am vreo sansa. sunt disperat! cand vad ca altii au reusit, au urcat ierarhic, castiga f. bine, iar eu am ajuns sa caut prin provincie sa vand shaorma sau haine si nici asa nu gasesc pentru ca prefera pe altii.

stiu sa utilizez PC-ul, tastez f. repede cu TouchTyping fara sa ma uit la tastatura, am utilizat multe programe de contabilitate (pentru ca am avut multe job-uri), stiu limba engleza, am si permis de conducere.

 

am incercat si ca agent de vanzari, dar mi se cere experienta in vanzari. in domeniul economic, ca si contabil nu prea gasesti in provincie job. am vazut ca mai nou e o concurenta f. mare si in Bucuresti pe asemenea job-uri (am vazut pe bestjobs si ejobs si 6-900 candidati pe un singur loc).

ce sa fac? sunt disperat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate! Multumesc!

Editat de Silviu8-16-23
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate situatia ta, pe care o descrii este des intalnita in RO. Multi dau vina pe criza, eu zic ca este un dezinteres in a se crea locuri de munca, in a incuraja micile firme sa se dezvolte si astfel ar aparea si oferte de job-uri.

Asa cum spui si tu vad si eu anunturi de joburi la care aplica mii de candidati. In multe domenii, nu doar contabilitate.

Dupa incercari repetate in care sunt respinsi, din motive mai mult sau mai putin obiective, unii incearca sa lucreze pe cont propriu, cum ar fi in cazul tau sa tina contabilitatea in particular la 2-3 firme.

Pentru multinationala nu stiu cate sanse mai sunt - doar daca cunosti pe cineva pe acolo si iti aranjeaza o angajare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! Ai dreptate, dar ca sa tii contabilitatea la firme trebuie sa fii contabil autorizat sau expert contabil.

Aceste cursuri se fac la CECAR si dureaza 2 ani pentru CA si 3 ani pentru expert contabil.

Din pacate iti trebuie 3 ani lucrati intr-o firma de expertiza contabila ca sa poti accede la stagiu.

 

Si bineinteles, pe perioada stagiului trebuie sa lucrezi / activezi in domeniu.

Doar sa gasesti un expert contabil pe langa care sa activezi, dar nu gasesti.Fiecare isi baga membrii familiei in firma. Aici in provincie asa e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incepe o afacere. Ce ai de pierdut? Tot zici ca n-ai femei misto, n-ai bani, asa ca ce mai astepti?

 

 

Eu am un prieten care si-a cumparat ultimul model de passat din rahaturi la 1-2 lei aduse din Dragonul Rosu pe care le vinde la supra-pret in provincie intr-un centru comercial. In fiecare luna umple o dubita cu porcarii din Bucuresti!

 

 

Ai vreo pasiune, talent ceva?

Editat de Fnf2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Accepta temporar o slujba de rahat, sa ai din ce trai pana gasesti ceva conform competentlor tale. Tu esti si cam agitat si pui totul la suflet. Viata e grea, iar scarile pana-n varf le urci treapta cu treapta. Doar bulanul te teleporteaza-n varf. Si tine minte, conteaza ce stii, dar mai mult conteaza pe cine stii si vum arati. Si nu te mai stresa atata, iti zic sigur ca de multe ori ti se pare ca toti o duc mai bine, sau au mai multe femei sau mai multe chestii decat ai tu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu rezisti nici psihic, nici fizic la munca acerba. Nu e nicio problema, problema este cand cazi lat si tot zici ca ai vrea sa lucrezi acolo unde te-ai epuizat. De ce nu te angajezi ca profesor ? Nu este salariu mare, dar ai o slujba si nu te tine nimeni 10-12 ore la serviciu. Ai putea sa dai si meditatii, daca te simti in stare.

Pe mine chiar m-ai intristat cu povestea ta de elev eminent, care, la maturitate, nu isi gaseste un loc de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! Ai dreptate, dar ca sa tii contabilitatea la firme trebuie sa fii contabil autorizat sau expert contabil.

Aceste cursuri se fac la CECAR si dureaza 2 ani pentru CA si 3 ani pentru expert contabil.

Din pacate iti trebuie 3 ani lucrati intr-o firma de expertiza contabila ca sa poti accede la stagiu.

 

 

La partea asta cred ca trebuia sa te gandesti mai din timp, pe cand inca lucrai si sa faci aceste cursuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe la interviuri mi se pun aceleasi intrebari: de ce am plecat din Bucuresti, de ce am plecat din multinationala, de ce am schimbat atatea job-uri, de ce am pauze asa mari intre angajari si de ce am experienta si vechime atat de putina la varsta mea?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×