Sari la conținut
Forum Roportal
Schizoid

Cum e viata unui schizoid.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca trebuia sa faci invers.

 

 

Si atunci cum anume ai dobandit comportamentul asta? Prin impunere din exterior, sau prin imprejurari?

Nu stiu sigur,dar cred ca prin amandoua,am copilarit la casa,cu curte,nu ma jucam decat cu cativa copii cu care imi dadeau voie bunicii,trei fetite si doi baieti,ori la mine in curte ori la ei,nu pe strada,de fapt asa era acolo nu ca la bloc.Copii astia erau cei mai cuminti,ca mai erau si altii dar cu aceia nu ma lasau sa ma joc,ori ca erau violenti fizic sau ca vorbeau vulgar,si pana la gradinita asa am copilarit,ma intreb daca de lqa asta m-i se trage,in plus la bunici nu prea veneau straini in vizita si nici pe mine nu ma duceau deacat la cateva rude cateodata.Ce zici de aici m-i se trage oare?Sau mai bine zis,si de aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici de aici m-i se trage oare?Sau mai bine zis,si de aici?

Dupa mine evident ca de aici.

Dar nu de aici ti se trage antipatia pentru cei aflati in situatia ta. Daca exista intradevar asa ceva, pentru ca probabil e vorba doar de o nemultumire de sine.

Ce ai descris tu se numeste bunacrestere (cei 7 ani de'acasa). Problema ta trebuie sa fie aceea ca sunt putini cei care au educatia ta, dar nu sa ajungi sa-i respingi si pe cei cati sunt. Trebuie sa-ti scoti din cap faptul ca asta inseamna boala. Boala inseamna drogatii, betivii, criminalii etc

Apoi trebuie sa redescoperi sistemul de valori si credinte care nu-ti considera starea o boala (in prima faza poti sa incepi sa te enervezi pe sistemul acela care pe tine te-a declarat bolnav si pe criminali nu)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa ramai pe forum macar pe motiv de socializare.

Daca ai fost 'scos din circulatie' in mod oficial de catre medici, probabil starea ta o impunea.

Desi medicii sunt cam primii bolnavi...

 

Probabil ca nu o sa se intample un miracol si sa iti dispara diagnosticul, insa poate ramanand aici iti va face viata mai suportabila.

Ai sa vezi ca oamenii sunt de diverse tipologii, unii mai ignoranti, altii mai schizofreni ca tine fara macar sa isi dea seama...

 

Pentru ca, pana la urma, nici tu nu esti extraterestru, esti doar un om cu anumite probleme.

Surprinzator, si noi avem.

 

Succes.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa ramai pe forum macar pe motiv de socializare.

Daca ai fost 'scos din circulatie' in mod oficial de catre medici, probabil starea ta o impunea.

Desi medicii sunt cam primii bolnavi...

 

Probabil ca nu o sa se intample un miracol si sa iti dispara diagnosticul, insa poate ramanand aici iti va face viata mai suportabila.

Ai sa vezi ca oamenii sunt de diverse tipologii, unii mai ignoranti, altii mai schizofreni ca tine fara macar sa isi dea seama...

 

Pentru ca, pana la urma, nici tu nu esti extraterestru, esti doar un om cu anumite probleme.

Surprinzator, si noi avem.

 

Succes.

E o recomandare interesanta cea pe care mi-o propui dar ce anume sa fac pe forum?Sa imi dau si eu cu parerea la subiectele altora sau sa ma limitez sa raman la subiectul acestui topic?

 

Pai astia sunt exemplu ca boala nu exista.

Altceva vrei sa zici: ca societatea respinge astfel de cazuri motiv pentru care a si fost intitulata boala.

Dar uite eu n-am reusit sa inteleg un lucru, sa zicem ca ce descrii tu e o boala sau oricum vrei sa-i zici: ce anume te face sa fii impotriva celor care au aceleasi manifestari? De ce atunci cand am pomenit de isihasm nu ai avut o reactie empatica cu ei, din moment ce ei traiesc sa zicem o stare asemanatoare (evident e aparent asemanatoare in relitate fiind total diferita)?

Pai acestia sunt un exemplu ca boala poate fi indusa de un sistem de gandire creat de catre unii si adoptat de catre altii benevol,poate asa vor ei sa simta ca vietile lor au un sens mai inalt,mai profund,poate ca nu vor sa-si petreaca viata in fata tvului,a pc-ului,sa fie sclavi ai muncii salariate si sa consume cat mai mult din orice,vor sa-si dedice viata unei idei care transcede realitatea obiectiva.Pare straniu ca fac asta pentru restul,nu sunt considerati bolnavi ci cumva speciali,de fapt si-au creat aura asta de oameni sfinti tocmai pt a fi acceptati social.Daca s-ar retrage intr-o camaruta si ar vorbi cu oamenii de la televizor de exemplu ar fi considerati nebuni,daca se izoleaza intr-un schit si vorbesc cu niste icoane sunt considerati oameni cu har,de ce?Pentru ca asa au stabilit altii inainte si ceilalti accepta fara sa puna la indoiala sau sa regandeasca singuri,ideile din mintile altora.

 

Ok, eu aleg latura practica, iar tu alegi fictiunea. Suntem produsul alegerilor nostre, pacat ca nu ai citit si despre asta, dar evident nu te ajuta sa iti imbratisezi in continuare boala.

Te felicit ca alegi latura pe care o percepi ca fiind cea practica,imi imbratisez in continuare boala pentru ca nu eu am o boala ci ea ma are pe mine.

 

Ciudat, pe cat stii mai multe despre o boala, pe atat alegi lucrurile care te impiedica decat pe celelalte care sa te ajute. Si nu spun ca este un lucru constient sau constientizat. Probabil ca da, ai softul virusat.

 

Daca nu ti-ai pierde timpul cu asa fleacuri cu aura de "stiinta" si sa sari in sus de la un neuron ignorand complet mesajul pozitiv, reconfortant, al cuiva intr-o situatie asemanatoare care s-a recuperat si este dispus sa spuna cum, ai avea energie sa te scoli de dimineata si sa infrunti o mana de colegi la locul de munca, si sarcinile unei zile obisnuite.

 

Altfel cu regret iti spun, degeaba bati campii despre familii armonioase, acelea le intemeiaza oameni armoniosi. Deci lucreaza la recuperare altfel ciuciu familie, poate cel mult o pisica, un catel, sau o tovarasa vremelnica in aceeasi situatie ca tine, sau chiar mai rau.

Imi pierd timpul cu fleacuri cu aura de stiinta poate pentru ca mi se par a avea sens,as putea la fel de bine sa imi pierd timpul ghidandu-ma dupa horoscoape sau traind in post si rugaciune,ori facand filozofie de bodega la bere cu baietii.

 

Vad ca ai citit destul de mult despre boala ta si despre psihologie ceea ce este un lucru de laudat.

Pentru a avea o familie iti trebuie rabdare si intelegere intre parteneri. Iti trebuie flexibilitate in comunicare si capacitatea de al intelege pe celalat si de a il accepta asa cum este el, de a il sustine si de a impartasi cu el bucuriile cat si necazurile.

Freud, recunoscut pentru studiile sale in domeniul psihanalizei, se pare ca nu a avut o casnicie fericita.

Poate ar fi bine sa te orientezi un pic si spre alti scriitori si cum vad ei problema unei familii in cazuri ca ale tale.

Acuma poate ar fi rezonabil sa acceptam ca exista diferite tipologii umane,poate ca unii nu sunt croiti pentru a se integra in sistemul gandit si impus de sistem.Mai aduc un exemplu de sciitoare reprezentanta a culturalismului amrican,pe d-na Karen Horney care descrie cu acuratete unele tipologii raspandite in America prin anii 40 si la noi in prezent,cartea se numeste Personalitatea nevrotica a epocii noastre.

 

Da este o boala inchipuita,pentru ca exista numai in mintea celui care o are,adevarat ai grait.Dar oare de ce e inclusa si in DSM?

Precizare:DSM e biblia psihiatriei,

 

Pentru ca n-am stiut despre ce boala vorbim aici am facut putin research si ma intreb cine si de ce te au diagnozat??? In State sint cu miile si traiesc ca restul ca nu se diagnozeaza asa de rapiud ca in ROmania. Iau medicament sa le puna pe calea cea buna si au o viata, cred ca e si ceva incapatinare in mijloc aici din partea ta. Esti prea tinar sa te retragi din viata bazat pe o bucata de hartie.

Ma gandesc ca traiesti in-trun oras dezvoltat unde te imbie oamenii cu locuri de munca bine platite la fiecare colt de strada,eu traiesc intr-un oras unde sute de oameni nu au alt loc de munca decat cele 5 zile pe care le lucreaza pentru primarie ca sa primeasca venitul minim garantat de 120 de ron.Astia nu s-au retras din viata au fost impinsi pe o linie moarta tot pe baza unei hartii.

Editat de Schizoid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi si prost inteleasa.

Nu poti sa-i vorbesti unui patit de binefacerile psihoterapiei medicamentoase cand stie din experienta cum arata ele.

Si nici nu poti sa condamni un mod de viata care a izbandit sa se impuna timp de 6000 de ani pentru ca nu ar putea crede nimeni ca toti cei de pana acum au fost anormali.

Ignoranta nu trebuie confundata cu nebunia,in ultima suta de ani,omenirea a progresat mai mult decat in cei 6000 de ani de care faci vorbire.Progresul se datoreaza unui numar mic de oameni,vizionari,cercetatori si nu unei multimi care ia pe nemestecate ceea ce au zamislit mintile stramosilor.Un singur om,sa zicem Steve Jobs a contribuit mai mult la progresul omenirii decat toti misticii din toate timpurile.Dar cum mintile umane sunt inclinate mai mult spre imaginar si fantazare care ofera si satisfactii emotionale e de inteles de ce lucrurile sunt percepute astfel.Dar o minte care macar cocheteaza cu concepte religioase nu poate sa accepte ca acestea au tinut lumea pe loc,atata amar de timp,pentru ca automat ar aparea un conflict intrapsihic fiind programati sa considere critica sau indoiala asupra basmelor religioase ca fiind blasfemiatoare si pacate mortale.Asta e,mergem inainte cum putem,asta e nivelul,cu asta defilam!Singurul sens al textelor religioase este unul istoric,ne place sau nu lucrurile chiar sfarsesc acolo unde par sa o faca si daca viata are vreun sens si vreun scop acela e cel pe care i-l dam noi nu vreo entitate indiferent cum am numi-o.

Editat de Schizoid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare: dupa atatea pagini de discutii la asemenea nivel, dupa comunicarea de aici, te simti vreun pic altfel, diferit?

 

 

din punctul meu de vedere, dupa tot ce am citit, nu cred ca esti bolnav, dar iti place, adori sa te martirizezi de unul singur. nici nu e de mirare ca nu poti pastra pe cineva in jurul tau.

 

presupun ca te-ai ofensat foarte tare si urmeaza iar cuvinte dure.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, tot forumul a cunoscut, un fost user, care reclama cam aceleasi simptome cu tine, aceeasi varsta, aceleasi probleme. Ce vrei sa mai stii? A fost banat. In viata personala vorbea cu mai multi pe mess, avea amici de cumparaturi, preocupari stiinifice relativ la "boala" lui, la fel ca tine. Despre altii poti afla ceea ce stii deja despre tine.

 

Daca vrei o poveste fericita, schimba-ti propria perceptie si vrei povesti o poveste fericita.

Am citit si eu un subiect aici despre cum e relatia schizoidului cu femeia iubita.Se abereaza la greu acolo dar intr-un stil suficient de academic ca sa creada lumea ca asa stau lucrurile.Schizoizii nu sunt oameni goi p[e dinauntru cum afirma sententios personajul care descria totul dogmatic,or fi si din astia poate prin mediul rural sau dupa blocurile gri dar sa generalizezi in halul asta e deja semn rau.Despre altii pot afla ce stiu ei despre ei nu ceea ce stiu deja despre mine ca nu suntem clone.

 

am si eu o intrebare: dupa atatea pagini de discutii la asemenea nivel, dupa comunicarea de aici, te simti vreun pic altfel, diferit?

 

 

din punctul meu de vedere, dupa tot ce am citit, nu cred ca esti bolnav, dar iti place, adori sa te martirizezi de unul singur. nici nu e de mirare ca nu poti pastra pe cineva in jurul tau.

 

presupun ca te-ai ofensat foarte tare si urmeaza iar cuvinte dure.

Nu m-am ofensat deloc ma simt destul de bine poate e asa o chestie de catharsis.Nu stii detalii,nu cunosti amanunte,nu ai competenta necesara sa crezi sau nu ca un om e bolnav sau nu doar pentru ca citesti niste postari,nu cred ca vreun medic s-ar hazarda sa puna cuiva vreun diagnostic indiferent despre ce afectiune ar fi vorba doar asa dupa ce citeste ce scrie respectivul pe net.Mai ales ca aici vorbim despre o afectiune care nu se depisteaza prin analize sau cu aparate.Si nu e vorba ca nu pot pastra pe cineva in jurul meu,pentru ca nu am nevoie de cineva asa oricine doar ca sa nu fiu singur.

Editat de Schizoid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok.

 

tu faci ceva activitate sau munca fizica?

Nu fac nici o munca fizica,am si doua discuri intervertebrale fisurate,risc o hernie de disc oricand,activitati am asa cateva hobbyuri,fac fotografii cu care fac apoi filmulete cu windows movie maker,citesc mult,de pe net ce-i drept ca nu imi permit sa cumpar carti,si cand e frumos afara ma plimb prin oras,prin padure cam asta fac

Editat de Schizoid

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

plimbarile de care spui, ar fi bine sa devina o treaba aproape zilnica.

 

1. din cauza lipsei de miscare, de efort fizic, organismul tau nu simte nevoia de odihna, iar din cauza sedentarismului prelungit, aproape toate functiile organismului tau sunt intr-un repaos foarte nesanatos.

 

eu iti propun sa iesi din casa, fie ca ploua sau ninge sau bate vantu, sa te plimbi macar jumate de ora, pana te simti obosit. daca ai pe cineva la tara, ar fi bine sa mergi si sa faci putina treaba pe langa casa. ceva usor, care sa nu-ti faca rau, dar sa obosesti fizic.

 

treaba asta e buna pentru tot organismu si poate asa vei reusi sa dormi fara somnifere.

 

in plus, dimineata, aeriseste-ti bine camera in care stai si fa cateva exercitii fizice simple.

 

2. daca vei iesi sa te plimbi, lasa-ti mintea sa zboare pe toate coclaurile posibile si imposibile, in toate universurile paralele si neparalele. nu te va vedea vreun om, esti doar tu cu tine. si daca ai cu ce, fa milioane de poze. pune-le pe ropo, ca sa-l concurezi pe Aramis.

cand te intorci acasa, vei vedea tu singur efectul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×