Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Frauda Orange

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te intreb pentru ca e putin probabil ca ei sa fi spart contul de pe site-ul Orange, au si ei ceva securitate, totul s-a intamplat din pc-ul pe care il folosesti..si daca n-ai keylogger, atunci ai accesat un site de phising care iti cerea parolele respective si arata fix ca cel de la Orange.

 

Hm, nu stiu. Sotul meu se pricepe catusi de cat la din astea si isi securizeaza compul, poate i-a scapat acest aspect. El foloseste doar de acasa compul si de la munca.

 

 

 

A, da, vrei sa iti spun eu ce parole ai...folosind parapsihicul meu ? :crazy:

 

 

:tease: Are you nuts?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU stiu in ce stadiu e toata treaba. Pe contul Orange de pe internet zice ca tranzactiuna a fost facuta cu succes si conturile incarcate. Cand sun la credit nu-mi apare cost suplimentar.

Nu o sa platesti costul suplimentar, cartelele respective le blocheaza(asta daca nu sunt deja blocate, poti sa suni tu acum cu numar ascuns pe numerele respective sa vezi ce si cum)

Treaba asta nu e noua, cei de la Orange stiu de ea de ani de zile, sunt cazuri de incarcari cu o suta de euro pe o cartela.

 

De obicei cam asa se face: Link-ul meu apoi link-ul accesat, te duce pe pagina "Orange"

Si most likely, asa ai dat si tu parolele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La credit mi-a aparut ceva nou, nu apare costul suplimentar dar mai scrie la final "detalii la *115#". Daca sun acolo imi zice ca nu am acces la acest serviciu.

Daca sunt la 0745600204 imi intra casuta vocala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca se joaca de mai demult :)

Dar sigur mereu am intrat pe site-ul Orange sa vedem factura, sa luam codul si apoi sa platim prin homebanking.

Poate am mai primit mesaje "castigatoare" dar niciodata nu am raspuns la ele, nu am sunat, nu am apasat taste, nu nimic din toate astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercam sa-ti explic ca un site de phishing arata fix la fel ca cel de Orange, sunt doar cateva chestii dupa care iti poti da seama ca e site de phishing.

La fel si pentru PayPal, banci....Facebook, Yahoo, orice.

 

De exemplu: Tot ce difera la site-ul asta este adresa de sus, mascata destul de bine, dar difera.

Eh...este site de phishing, daca bagai datele pe site-ul asta, adio bani.

post-283843-0-51002800-1358598811_thumb.gif

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu se va rezolva sigur vom apela si la OPC.

Mai ii sunam azi iarasi, o sa fac si o plangere in scris, sa o duc personal la sediu, sa-mi dea numar de inregistrare si etc.

 

Nu astepta sa rezolve ei ceva, ca ei rezolva numai dupa ce ii cauta SI opc-ul. Plus ca daca astepti prea mult (si vei astepta, ca orange se misca greu), iti vor zice ca a trecut prea mult timp apoi. Cred ca puteti face reclamatie si pe site la opc si anpc, nu mai stiu exact. Incearca.

Faceti reclamatie peste tot, inclusiv la politie. Ca frauda tot exista.

 

Cu cardul era mai greu, deoarece orice tranzactie se face prin homebank si se genereaza automat niste cifre aleatorii prin bypass.

Practic contul e al sotului, el fu vizat, pe al l-au "spart". O sa-i fie invatatura de minte.

 

Mergeti la ing, ca ei vad mai multe decat ce vedeti voi din cont. Poate va pot ajuta...macar cu un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, in cazul de fata, culmea ca nu e 100% vina Orange-ului, poate e vina securitatii scazute a PC-ului tau.

Nu conteaza a cui e vina, Orange este cel care trebuie să acţioneze. At

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E complicat. Nu cred ca orange poate raspunde de asemenea fraude si nu cred ca au nicio legatura cu securitatea site-ului lor. Au si ei niste reguli, nu pot inchide un cont, asa, la orice reclamatie. Nicio retea nu ar face asta. La banca, daca suni sa-ti suspende contul, o fac imediat, dar daca suni sa inchida contul altuia, pe motiv ca si-ar fi transferat bani din contul tau, ma indoiesc ca il vor inchide imediat. E clar ca e o problema cu securitatea calculatorului tau, mai ales ca zici au incercat sa fure si de pe card. E foarte usor sa-ti intre cineva in calculator, sa-ti puna un keylogger si sa-ti ia toate parolele, inclusiv user-ul de la internet banking. Tu zici ca au incercat si acolo sa faca tranzactii, asta inseamna ca ti-au accesat contul? Trebuie sa ai grija pentru ca e posibil si acolo sa spioneze, foarte rapid, parola pe care o tastezi cand accesezi contul si sa o foloseasca, tot foarte rapid, inainte ca aceasta sa-si piarda valabilitatea. Nu stiu ce banca, ce digipass folosesti, dar in mod normal nu se poate accesa un cont de doua ori cu acceasi parola, chiar daca aceasta nu apuca sa-si pairda valabilitatea. Trebuie sa ai grija sa nu ramai si fara banii din cont. Nu va raspunde nici banca pentru asta, asa cum nu a rapsuns nici orange-ul, iar politia nu va avea mare lucru de facut. Eventual sa-ti dea tie o amenda in caz ca nu ai licenta la windows, inainte de orice alte investigatii :)

 

 

Problema reală este că banii fraudaţi au fost de fapt

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×