Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un pic peste 40 de ani, o casnicie de peste 10 si doi copii. Nu ma mandresc mai mult in viata decat cu ei, copiii (sunt mari deja, caci provin fiecare din casniciile anterioare, a mea si a sotului...am venit fiecare cu cate un copil si nu am avut altii impreuna). Spuneam ca nu am alte motive de lauda deoarece viata pana acum a fost un intreg sir de probleme, de dezamagiri, de pierderi. Anii au trecut sperand ca urmatorul ne va aduce ceva mai bun dar nu a fost asa. Totul devenise la un momentdat o rutina: casa, copii, servici, rate la banci...am locuit cu chirie, cu ai mei si acum cu ai lui si parca e mai rau ca oricand! Am inceput sa cred ca echipa pe care o formam nu e tocmai ok, el e omul care accepta totul asa cum vine spunand mereu ca

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum o ramas cu amantul tau?

Eu cred ca faci aceeasi greseala ca o alta forumista, a intervenit plictisul si ai impresia ca nu-ti mai iubesti sotul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici suntem multi care avem o gramada de idei.

Tu cum crezi ca vedem noi ceea ce ai scris - ca l-ai inselat cand nu erai cu el, ca stai cu el desi nu mai vrei - pai cine te retine? Ca devine violent - sa nu spui ca asta te retine. Ca te ameninta ca se sinucide - dar ce este copil sa aiba mofturi din astea !!

 

Spui - "Ma simt tintuita aici." - trebuie sa schimbi ceva daca nu iti convine situatia si nu el trebuie sa o faca, ci tu.

Editat de Indigo 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici suntem multi care avem o gramada de idei.

Tu cum crezi ca vedem noi ceea ce ai scris - ca l-ai inselat cand nu erai cu el, ca stai cu el desi nu mai vrei - pai cine te retine? Ca devine violent - sa nu spui ca asta te retine. Ca te ameninta ca se sinucide - dar ce este copil sa aiba mofturi din astea !!

 

Spui - "Ma simt tintuita aici." - trebuie sa schimbi ceva daca nu iti convine situatia si nu el trebuie sa o faca, ci tu.

Tocmai de aceea am scris aici, ca sunt multe idei, poate e ceva ce mie imi scapa! Nu ii vreau raul si nu as vrea sa traiesc cu constiinta incarcata din cauza a ceea ce ar putea face. Da, sunt vinovata ca nu mi-am rezolvat intai problemele acasa! Dar acum asta e realitatea si nu o pot schimba si cred ca mai devreme sau mai tarziu tot s-ar fi intamplat.

 

Cum o ramas cu amantul tau?

Eu cred ca faci aceeasi greseala ca o alta forumista, a intervenit plictisul si ai impresia ca nu-ti mai iubesti sotul.

Nu stiu daca e vorba de plictis aici...e mai curand sentimentul de neimplinire, de frustrare! Celalalt barbat...amantul, e increzator in viitor si spera sa avem impreuna un alt drum.

Editat de Leila7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca. Si cat mai repede. Nu esti responsabila cu supravietuirea lui si nu ii datorezi viata, nu esti nici osandita la chinuri vesnice, nu ai de ce sa te simti vinovata, mai ales ca stie deja ca ai pe altul. Pleaca si nu te uita inapoi... Sa se sinucida, daca doar de atat e in stare. Altfel te sinucizi tu, lent. Asta ti se pare ok? Te simti imorala? Foarte bine, si? Lasa-i pe aia moralii sa bodogane in barba si tu cauta sa fii fericita.

  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca. Si cat mai repede. Nu esti responsabila cu supravietuirea lui si nu ii datorezi viata, nu esti nici osandita la chinuri vesnice, nu ai de ce sa te simti vinovata, mai ales ca stie deja ca ai pe altul. Pleaca si nu te uita inapoi... Sa se sinucida, daca doar de atat e in stare. Altfel te sinucizi tu, lent. Asta ti se pare ok? Te simti imorala? Foarte bine, si? Lasa-i pe aia moralii sa bodogane in barba si tu cauta sa fii fericita.

Pot parea nesimtita poate pentru unii dar e varianta ce vreau sa o aleg si nu am inca curajul. Dupa el, ii sunt datoare: l-am folosit (desi nu vad cum) si acum il oblig sa traiasca o viata pe care nu si-o doreste (asa sustine) desi si eu am dreptul cred, la un minim de pace sufleteasca. Multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot parea nesimtita poate pentru unii dar e varianta ce vreau sa o aleg si nu am inca curajul. Dupa el, ii sunt datoare: l-am folosit (desi nu vad cum) si acum il oblig sa traiasca o viata pe care nu si-o doreste (asa sustine) desi si eu am dreptul cred, la un minim de pace sufleteasca. Multumesc mult!

 

Conteaza ce zic unii? Crezi ca pe ei ii intereseaza ca tu duci o viata nasoala? NU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te si fii fericita! Si nu te mai gandi la ceva fi.

E de bun simt ca toata lumea sa isi caute si sa isi gasesasca propria fericire. Ai grija doar, sa nu schimbi o inchisoare pe o alta!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza ce zic unii? Crezi ca pe ei ii intereseaza ca tu duci o viata nasoala? NU

:)

 

Du-te si fii fericita! Si nu te mai gandi la ceva fi.

E de bun simt ca toata lumea sa isi caute si sa isi gasesasca propria fericire. Ai grija doar, sa nu schimbi o inchisoare pe o alta!

E ideal ca toti sa fim fericiti doar ca fericirea unora ii costa pe altii din pacate. In situatia in care sunt, cineva trebuie sa piarda. O sa incerc sa fiu mai egoista si sa ma gandesc mai mult la mine. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul te santajeaza emotional. Si vad ca o face al naibii de bine din moment ce tu ai ajuns la fundul sacului cu resurse. Ca un copil mic, insa tinteste f. eficient latura ta inconstienta de "salvator".

Sotul este adult, nu cade in responsabilitatea ta fericirea lui. Tu ai numai datoria sa functionezi corect in cadrul relatiei ( lucru pe care vad ca nu-l mai poti indeplini, din moment ce ai ales varianta relatiei extraconjugale). El vad ca are problema cu acceptarea realitatii.

Cand lucrurile merg extrem de prost, nu esti obligata sa ramai, numai pentru ca unul dintre parteneri nu accepta ideea ca s-a terminat.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×