Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Jocuri psihologice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii te pot invita si tu refuza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cel mai puternic stroke (stimul emoţional)

este confirmarea faptului că exişti. Această confirmare poate fi primită

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e unul dintre "jocurile" care mi s-au parut si mie total deplasate.(si cica e "cel mai puternic stroke" -de-aia am si spus,ca pentru cateva muste de aici,e preferabil sa arunc toata oala cu lapte)

Nu e nimic patologic in a dorii sa iubesti si sa fi iubit de cineva.Si nu are legatura cu a ti se confirma ca existi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e unul dintre "jocurile" care mi s-au parut si mie total deplasate.(si cica e "cel mai puternic stroke" -de-aia am si spus,ca pentru cateva muste de aici,e preferabil sa arunc toata oala cu lapte)

Nu e nimic patologic in a dorii sa iubesti si sa fi iubit de cineva.Si nu are legatura cu a ti se confirma ca existi.

 

Intimitatea nu e un joc. E cadrul in care poti primi cel mai puternic stroke, afectiunea neconditionata. Intimitate poti gasi intre mama si copil, intre frati, intre iubiti sau intre prieteni foarte buni. In intimitate nu exista jocuri, parazitare, adica desconsiderari, pacaleli.

Cei care sunt obisnuiti sa relationeze prin pacaleli si parazitare, nu prea au prieteni, sau partener, ci probabil o viata sociala si personala conflituala, atat cu sine cat si cu restul lumii.

 

Dar daca esti pe cont propriu, nu iti poti reconfirma zilnic ca existi? Sa asculti muzica, sa vezi un film bun, sa iesi cu prietenii din cand in cand, sa citesti o carte de valoare. Valorizarea asta puternica a relatiei stabile nu vine din instinctul de a ne perpetua cu orice pret genele-specia? Intreb si eu.

 

Tine de aspectul gregar al fiintei umane. Te poti confirma si singur ca existi, dar nu la infinit, de aceea pana si calugarii prefera sa se asocieze si sa se organizeze, mai degraba decat sa fie pustnici. Delirurile pustnicilor ortodoxi pot fi citite pe sfaturiortodoxe.ro.

 

Alta categorie de oameni care sfideaza aspectul gregar al fiintei umane ba chiar si nevoile sale primare, sunt unii yoghini care spun ca de 65 de ani nu au mai mancat nimic, etc. Pentru ei, sociabilitatea, prietenia, relatia cu o persoana de sex opus, este ceva inspaimanator, asa ca mai bine se izoleaza intr-o asceza narcisista. Probabil, acesti oameni sunt schizoizi, care sufera de angoasa de autodaruire, adica ei simt ca nu au nimic de oferit celorlalti.

Editat de Oneiros
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de-aia am si spus,ca pentru cateva muste de aici,e preferabil sa arunc toata oala cu lapte)

 

Metaforic vorbind, nu exista si solutia alternativa de a scoate "mustele" care nu-ti convin din oala si de a bea "laptele" ramas? Mai ales daca nu ai alt lapte. Bunicii mei de la tara asa ar fi facut. :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e singura parte a postarii mamut cu care nu sunt de acord -nu pot sa-mi "dau girul" pentru ansamblu.Nu multi oameni in tara asta gandesc cu capul lor.Decat sa ia careva de bun tot ce zice cutare "autoritate",prefer sa dezaprob deschis intreg textul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e singura parte a postarii mamut cu care nu sunt de acord -nu pot sa-mi "dau girul" pentru ansamblu.Nu multi oameni in tara asta gandesc cu capul lor.Decat sa ia careva de bun tot ce zice cutare "autoritate",prefer sa dezaprob deschis intreg textul.

 

Arcangelo, inteleg ca nu esti de acord cu jocul descris de Oneiros care se refera la homosexualitate. In acea descriere se afirma ca homosexualitatea in general nu e determinata genetic, ci e rezultanta unor fixatii si dinamici aparute in copilarie.

"Desigur, toţi homosexualii vor spune că aşa s-au născut. Se poate observa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai simplu -conform unor cercetatori sexologi statisticieni,procentul homosexualitatii la animale e acelasi ca la oameni (in jur de 8%).

Animalele nu au "educatie deficitara",nu au suferit de pe urma unor "jocuri psihologice",nu au probleme psihice care sa le determine sa devina homosexuale.Si dupa cum vezi,nenumarate specii animale la care se intalneste homosexualitatea nu au disparut.Omul nu e o specie mai aparte decat restul in privinta asta.

Explicatiile date de Freud (ca el a venit primul cu aceste teorii) au fost de mult timp abandonate de catre psihologie.Pentru ca nu functioneaza.Pentru ca nu vindeca"boala".

Omul "modern" este in plus bombardat inca de dinainte de a se naste cu substante chimice care il dezechilibreaza hormonal -si cu estrogeni si proestrogeni in mod special.Cauta pe net chestia asta.Daca e ceva care poate sa modifice echilibrul hormonal al unui fat,atunci este chiar "civilizatia" in care "traim"(daca se poate spune corect asta).

 

In postarea mea,precedenta imi aratam dezacordul fata de ideea ca oamenii doresc sa iubeasca si sa fie iubiti ca urmare a unui joc psihologic maladiv deprins in copilarie! -pentru cateva tampenii spuse intr-un mod foarte doct,si amestecate cu informatii credibile si valoroase,prefer sa resping tot textul-mamut.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa te feresti de "jucatori" si de neputinta lor de a iesi din script (cand realitatea nu e conforma cu scriptul, o negam):

 

 

Editat de Oneiros
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta explica multe. Cunosc un tip de genul, atras de transexuali si de travestiti, el in schimb aratand si comportandu-se ca un barbat, asa incat nu ai zice ca e homosexual (mai e si soldat, ce mai pui). Nu isi neaga orientarea dar nici nu o striga in gura mare, pentru ca in definitiv nu e treaba nimanui (bine, nici nu stiu daca homosexualii sunt acceptati in armata in UK).In orice caz, nu e genul care iese la parada imbracat in drag queen.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×