Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ridichi negre macerate in miere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un remediu foarte util:

 

 

Ridichi negre macerate in miere

 

Reteta

 

Dupa cum ne-a spus dna Virginia Faur, doctor in fitoterapie si fitoprotectie alimentara, coordonator al Laboratoarelor Favisan, ridichea neagra este prietenul ficatului si al vezicii biliare, favorizind functionarea rinichilor, usurind organismul de toxinele acumulate prin alimentatie gresita, stres si oboseala. In curele de toamna si primavara, atit de necesare alcalinizarii singelui si activarii functiei antitoxice a ficatului, este bine ca ridichea neagra sa nu lipseasca din alimentatie.

 

Pentru obtinerea unui remediu care este foarte util in bolile ficatului dar si ale cailor respiratorii, precum si in artralgii (reumatism articular acut, artrozic, secundar infectios, poliartrita reumatoida, spondilita anchilozanta, sindrom algoneurodistrofic, guta).

 

Dna Faur spune ca este nevoie de urmatoarele ingrediente pentru reteta

 

 

1 kg de ridichi negre

300 g telina

un fir de busuioc

unul de cimbru

3-4 kg de miere

 

 

Dupa ce se curata de coaja, ridichile si telina se dau pe razatoare, se pun intr-un borcan mai mare impreuna cu cele 2 plante aromatice, iar peste ele se toarna mierea.

Borcanul bine inchis se lasa la macerat timp de 6 saptamini, mestecind zilnic.

 

 

Dupa 6 saptamini, mierea imbogatita in principii active se strecoara prin tifon, presindu-se bine ridichiile, ca mierea sa se scurga. Apar astfel doua subproduse. Ramasitele, peste care se pun 2-3 litri de apa, se lasa 12 ore, perioada in care se agita de mai multe ori, se strecoara si se consuma ca atare, intr-o perioada scurta de timp. Mierea transformata astfel intr-un veritabil medicament, sub forma de sirop, se pune la pastrare in sticle de culoare inchisa si deasupra se toarna alcool de un deget. Se inchide ermetic si se pastreaza la loc racoros, ferit de lumina. Se consuma zilnic, cit prefera fiecare.

 

 

Un remediu mai simplu este din 300 g ridichi negre si 300-350 g miere, de preferinta poliflora. Ridichile bine spalate, cu tot cu coaja, se dau prin razatoarea cu ochiuri mici si se amesteca in miere. Se pun intr-un vas acoperit, se amesteca si se lasa 24-48 de ore. Se mesteca inainte de folosire. Acest remediu este bun fortifiant al organismului in caz de boala. Mai este de trebuinta copiilor care au tuse rebela, precum si celor ce prezinta tulburari de crestere.

 

(C.Iacob)

Data publicarii: 20.11.2003

Evenimentul Regional al Moldovei

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai scris Guta cu G mare in subtitlu? M-ai speriat, am crezut ca s-a imbolnavit regele Nicolae Guta !!! :cry:

 

 

Asta-i acum intrebare??? Numele unei boli se scrie cu litera mare, din cate stiu eu.

Daca ai avea aceasta durere, nu m-ai intreba, PMS in comparatie este apa de ploaie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In familia mea raceala se trateaza de peste 50 de ani cu ceva similar. Intr-o ridiche neagra de marimea unei guti mari se scobeste o gaura in care sa incapa 2-3 lingurite de miere si se lasa la macerat 24 de ore. Se bea cate o lingurita din siropul format la 6-8 ore.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum citesc si eu tot feluri de amestecuri cu miere sau zahar, eu mereu am mancat in copilarie dar fara indulciri doar feliat pe razatorsi pe paine cu untura sau unt.

Langa supa de fasole din boabe uscate mereu aveam ridichi negru cu otet si ceapa!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum citesc si eu tot feluri de amestecuri cu miere sau zahar, eu mereu am mancat in copilarie dar fara indulciri doar feliat pe razatorsi pe paine cu untura sau unt.

 

 

Nu cu zahar ! Spre deosebire de zahar care doar indulceste , mierea are o sumedenie de principii active folositoare sanatatii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doua saptamani, cat am fost paralizat, asta a fost singura chestie pe care o mancam. Parca simt si acum pe limba gustul ala dulceag.

Nu stiu daca a avut vreun rol in supravietuirea si vindecarea mea, dar gustul era bunicel.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu zahar ! Spre deosebire de zahar care doar indulceste , mierea are o sumedenie de principii active folositoare sanatatii.

 

Asa am citit, insa eu n-am nevoie de indulcitor in mod special, imi place si natur, practic pentru aroma specifica mancam diferite legume si fructe!!! Dimineata voi cumpara si miere mai multa dar si ridiche negru, dar si asta e raritate pe aici si am de mers departe dupa ea.

Am navigat prin net si am vazut ca americanii habar n-au ca exista ridiche negru ... si inca multe pe acea pagina agricola :crazy: si mierea este organic, din desert.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×