Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cimitirul Vesel din Săp

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu am fost acolo, dar stiu ca e vestit pentru culoare si epitafurile vesele.

 

"Sub această cruce grea

Zace biata soacră-mea

Trei zile de mai trăia

Zăceam eu şi citea ea

 

Voi care treceţi pe aici

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost acolo, dar stiu ca e vestit pentru culoare si epitafurile vesele.

 

Merita sa-ti planifici o vacanta in Maramures dar nu iarna, ca in cimitir nu stiu daca se curata zapada si e cam friguroasa zona. Ai nevoie de timp ... sa absorbi atmosfera si sa intelegi localnicii. Inafara de cimitir, Maramures ofera si una din cele mai renumite tării, Horinca de Maramu" :hi: e recomandat intai de vizitat si pe urma de gustat horinca.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maramuresul nu mai e nimic din ce era acu 20 de ani, nu mai mult. Constructiile si stilul de viata traditional au disparut in mare parte. Zona este invadata de constructii nesimtite si victime ale licorii susamintite si mult apreciate.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Planeta se afla intr-o mare schimbare! Niciunde n-a fost ce este azi si de o vreme scurta.

Se reconstruiesc monumetele istorice sa arete mai sanatoase si mai bine, sa nu se prezinte darimaturi mucegaite exigentilor turisti straini, sfinti cu noi fetze si lacasuri in haine noi de sarbatoare intre flori tropicale si pe dealurile maramuresului, sint cele mai moderne obiective de vizitat cu ghiduri calugarite moderne care imediat te indruma sa donezi

ca au costat cam mult exponatele. Primul e business si ele nu confunda cu placerea :yahoo:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turistii de azi nu vor sa viziteze cimitire, cand aud de acest loc, fac imediat 2 pasi in spate si schimba 3 culori ... vor sa bea ceva special, sa cunoasca femei frumoase sa se distreze, dar nu sa se plimbe intr-un cimitir printre cruci ... pana nu ajunge acolo in MM sa vada si sa nu creada ce vede. Dar si atunci, prefera sa se imbete bine si sa uite de moarte, daca n-a fost educat de acasa sa respecte si mortii. Dupa ce a bagat 2 poeme de pe cruci la translatat, se uita-n dreapta si-n stanga sa vada ce fel oameni mai sint pe acolo ca incepe sa le fie frica!!! prefera inapoi in hotel si la dans mai tirziu, e mai sigur acolo totul. Unu a iubit nevasta vecinului si sotul l-a taiat cu cutitu' de-a ajuns tamam in groapa :crazy: ... na, asa informatie ...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am fost la Sapanta nu pot sa spun ca m-ar fi trecut vreun fior de frica; recunosc ca era ziua in amiaza mare, era plin de turisti , totul este vesel si colorat , cimitirul este destul de mic si il parcurgi in cativa pasi, multe din mesajele de pe cruci sunt mai mult povesti simple si fara vampiri sau omoruri. La intrarea in cimitir e plin de magazine cu suveniruri; unele mai "chinezisme", altele mai de ale noastre; asa ca nu mi se pare chiar atat de infiorator. :o:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am fost la Sapanta tin minte ca nu m-am simtit deloc ca intr-un cimitir. Oamenii mergeau, se opreau langa o cruce, ii pufnea rasul dupa care mergeau mai departe. Si eu faceam la fel doar ca eram dintre cei mai zgomotosi.

Cimitirul din Sapanta e un simbol si trebuie considerat ca atare: e un ranjet adresat mortii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×