Sari la conținut
Forum Roportal
Mystep

Presiuni din partea lui

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum faceti fata presinilor din partea persoanei dragi? (Relatia fiind veche, consolidata...etc) Suntem trecuti de 30 de ani si fumam amandoi, el doreste sa se lase si nu prea. De cate ori ma vede ca fumez, aprinde si el o tigara. Eu inca n-am de gand acest lucru cu toate ca am mai avut pauze de fumat (de 2 ori...timp de 2 ani si 4 ani).

 

El are numai amici care nu fumeaza. Pot spune ca am ajuns la exasperare. Nu este zi sa nu imi vb de faptul ca trebuie sa ma las de fumat, ca nu trebuie sa fumez la acestia in casa... etc. Mai nou amicii fac misto de mine si culmea el le tine isonul. Le-am zis in fata ca nu ma mai vad cu ei daca continua asa. Este extrem de deranjant si pot spune ca chiar nu ma mai tin nervii, in ultimile zile gandurile mele sunt doar la tigari si la ce sa ii mai spun sa se potoleasca. Un om nu se poate lasa de fumat conditionat. De fiecare data, am facut-o ca am considerat de cuviinta si nu ca mi s-a impus. Ieri, a facut-o lata. Mi-a zis ca el cand isi propune ceva, ii iese oricum. Dandu-mi exemplu cu tigara.Am plecat suparata pe el... Acum , imi tot trimite sms-uri ca si cum nimic nu s-a intamplat. Am de gand o perioada sa fiu distanta cu el...Aveti si vreun alt sfat? Multumesc anticipat!

Editat de Mystep
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce a facut-o lata, ca n-am inteles.

 

 

Insistenta mai mult ca niciodata, bolnavicioasa... " Nu ma las pana nu se face ca mine "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu mi se pare un motiv asa serios ca sa te determine sa tii suparare o perioada.. cat o fi insemnand asta.

Msi grav mi se pare ca face glume pe seama ta impreuna cu ceilalti, e urat. Dar in fine.. Ar trebui sa inteleaga ca esti adult cu vointa proprie, sa te lase in pace. In acelasi timp, tu cand te duci la aia nu fumezi si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu mi se pare un motiv asa serios ca sa te determine sa tii suparare o perioada.. cat o fi insemnand asta.

Msi grav mi se pare ca face glume pe seama ta impreuna cu ceilalti, e urat. Dar in fine.. Ar trebui sa inteleaga ca esti adult cu vointa proprie, sa te lase in pace. In acelasi timp, tu cand te duci la aia nu fumezi si gata.

 

 

I-am tot spus ca sicanarile si presiunile nu imi fac bine. Nu rezist! Aia este!!!Stie si totusi continua!

 

Oricum, la persoanele respective chiar nu fumez, ieri insa amicii m-au intrebat pe nepusa masa daca m-am lasat...Eram la ei de vreo 3 ore si nu fumasem deloc. Parca, sa puna paie pe foc, au inceput sa ma intrebe daca i-am facut pe plac iubitului ... A fost suficient sa inceapa o tipa... ca toti au inceput sa ii tina isonul. Fara comentarii, m-am indreptat spre geanata...am luat o tigara si am fumat-o.

 

Si de aici, dupa ce am plecat de la ei... a inceput tamtam-ul cu el.IAR!

 

:cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a zis ca el cand isi propune ceva, ii iese oricum.

Foarte bine ca-i iese. Spune-i ca si tie iti iese, doar ca tu nu ti-ai propus sa te lasi de fumat.

 

Eu inca n-am de gand acest lucru

Spune-i si lui asta. Pana nu iti doresti TU si nu vine din interiorul TAU aceasta dorinta, NU TE LASI DE FUMAT. Nu te mai enerva asa, lasa-l sa bata apa in piua pana-i vine acru-n gura! :o:

 

Fara comentarii, m-am indreptat spre geanata...am luat o tigara si am fumat-o.

Foarte bine ai facut. Si eu reactionam asemanator cand fumam si cineva incerca sa ma "convinga" sa renunt. Ba fumam si mai mult. :D Am renuntat in momentul in care am vrut si am simtit eu sa fac asta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am tot spus ca sicanarile si presiunile nu imi fac bine. Nu rezist! Aia este!!!Stie si totusi continua!

 

Oricum, la persoanele respective chiar nu fumez, ieri insa amicii m-au intrebat pe nepusa masa daca m-am lasat...Eram la ei de vreo 3 ore si nu fumasem deloc. Parca, sa puna paie pe foc, au inceput sa ma intrebe daca i-am facut pe plac iubitului ... A fost suficient sa inceapa o tipa... ca toti au inceput sa ii tina isonul. Fara comentarii, m-am indreptat spre geanata...am luat o tigara si am fumat-o.

 

Si de aici, dupa ce am plecat de la ei... a inceput tamtam-ul cu el.IAR!

 

:cry:

Ayeah, foarte matura.

Matura. Nu matura-matura, ci matura. Matura.

Foarte matura. Decizie.

Prieteni foarte buni. Buni de pus in rama.

Nu rama-rama, ci rama. Rama.

Gata, ma duc sa dau coltu'.

Nu Coltu'-Coltu', ci coltu'. Coltu'.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca-i iese. Spune-i ca si tie iti iese, doar ca tu nu ti-ai propus sa te lasi de fumat.

 

 

Spune-i si lui asta. Pana nu iti doresti TU si nu vine din interiorul TAU aceasta dorinta, NU TE LASI DE FUMAT. Nu te mai enerva asa, lasa-l sa bata apa in piua pana-i vine acru-n gura! :o:

 

 

Foarte bine ai facut. Si eu reactionam asemanator cand fumam si cineva incerca sa ma "convinga" sa renunt. Ba fumam si mai mult. :D Am renuntat in momentul in care am vrut si am simtit eu sa fac asta.

 

 

:) Dap, hai ca mi-ai redat zambetul! Am sa il ignor pana se va plictisi. Cat despre restul... am eu ac si de cojocul lor daca mai indraznesc. :* Se pare ca oriunde-i legea junglei. Inclusiv in nimicuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×