Sari la conținut
Forum Roportal
gealatu

Se moare din icter mecanic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna

am o bunica de 79 de ani care de doua zile se simte foarte rau, vomita, avea friguri, o durea carnea pe ea. ea a fost operata de fiere, nu o mai are de cativa zeci de ani. in aceasta seara am chemat salvarea ca nu mai stiam ce sa ii fac, au dus-o la urgente si acolo ne-au spus ca are icter mecanic, maine o sa ii faca toate analizele, au internat-o. in ultima vreme, cam de un an jumate, are tensiunea oscilanta, cand este fff mare ( de exemplu 230 cu90) cand ff mica. pentru asta i-am dat captopril de 50. in seara asta cum am spus au dus-o cu salvarea la spital si i-au facut ceva analize,mi-a zis maicamea la telefon caci eu sunt la lucru acuma, i-au masurat tensiunea si avea tensiunea 260 cu 100!! stiu ca poate sa se paralizeze la o astfel de tensiune.

va rog sa imi spuneti

1)se poate murii din cauza icterului mecanic?

2)am inteles ca de aceasta boala scapi numai chirurgical. mai este posibil sa se faca acest lucru la o femeie asa de in varsta, care mai are si tensiunea neregulata? ma gandesc ca trebuie adormita, nu?se mai trezeste?

3)se poate ca din cauza acestui icter mecanic sa fi avut si hipertensiune ( parca asa ii zice)??

4) se poate face operatia si cu laser nu cu bisturiul?

tin foarte mult la bunica mea si vreau sa se faca bine. practic este ca o mama pentru mine.

va rog daca stiti ceva de aceasta boala sa imi raspundeti caci sunt foarte ingrijorat acuma

merci

Editat de gealatu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost la spital si doctorii au spus ca are si o punga cu puroi peficat sau langa, nu am inteles prea bine. au zis ca acum incearca sa ii stabilizeze tensiunea pentru a o opera. au zis ca daca nu o opereaza face septicimie ( nu stiu daca zic bine) si moare, daca o opereaza risca sa nu se mai trezeasca!!! nu exista o alta modalitate de anestezie?? sa o anestezieze doar pe jumate de corp, sau sa o opereze cu laser? astept pareri please.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma am venit de la spital!!!! sunt fff fericit: cica i s-a dus piatra si posibil si punga de puroi. a fost la eco si nu i se mai vad. multumesc celor interesati sa imi raspunda. asteptam maine analizele finale.

ceao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×