Sari la conținut
Forum Roportal
Vesta

Despre drepturile de autor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Greseti, Darianna. Eu i-am multumit lui unknown crezand ca a luat de pe siteul meu. In contractul incheiat cu siteul respectiv de unde a copiat ea materialul si care nu fusese specificat aici ca sursa, nici eu insami nu am voie sa ma citez pe mine ca sa spun asa, iar pe site au scris clar ca orice reproducere chiar si partiala din articolele de pe site sunt sanctionabile. Nu a fost vorba de avocatii mei, ci de avocatii lor, caci eu stiu ce contract am avutsi ce am scris mai sus.

 

Se pare ca nu intelegi, sau nu vrei sa intelegi, o SITUATIE DE FAPT.

 

CONCRET: Pe acest forum , ai aceleasi drepturi ca si ceilalti utilizatori.

 

Daca aveai calitatea si DECENTA sa sesizezi un abuz , un plagiat, trebuia sa:

1, iei legatura cu Administratorul acestui site

2, TE IDENTIFICI ca si autor al acelei lucrari.

3 , aduci la cunostinta cele semnalate de tine.

 

SA TE IDENTIFICI, adica cu acte reale si doveditoare, din care sa reiasa ca esti cine spui ca esti, si ca ai drepturile pe care spui ca le ai.

Bine.. discutia e de principiu. pt ca, dupa cum singura ai spus, ti-ai vandut drepturile de autor si, deci , nu mai ai nicio calitate pe acea ucrare.

 

Chiar nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa te erijezi in purtatorul de cuvant al acelui site, totodata avand pretentia ca noi sa iti cunostem identitatea reala, DOAR ptt ca la inscriere ai setat un an al nasterii , ai scris un nickname si o adresa de E-mai. Sa fim seriosi!

 

Bydy m-a jignit facandu-ma o impostoare, fara sa aduca o dovada. Eu am spus atunci, doar ca replica la acuzatia ei, ca pot sa dovedesc oricand si oriunde cine sunt si ca eu am scris materialele pentru care bydy spune ca ar trebuie sa am acordul autorului, adica practic sa-mi dau acordul mie ca sa postez ce am scris. Ce aiureala! Dar asta probabil ca nu are nicio relevanta, daca vrei sa vezi numai o jumatate de adevar.

 

Gresit. Bydy nu te-a facut impostoare. :) Bydy ti-a aratat ca, dupa logica ta, ai putea fi. Nu am spus ca esti, nu am spus ca nu esti. Intelegi diferenta?

 

De unde stii tu ca unknown nu este , poate , un reprezentant al site-ului respectiv, si ca nu a postat "cu drepturi" ? Pai.. nu stii, nu? Ca nu ai de unde sti cine este. Cum nici noi nu stim. Asa si cu tine. De unde stim noi cine esti tu?

Globul meu de cristal nu mai functioneaza, supara`te pe el.

 

Darianna, chiar te rog sa vorbesti cu un avocat care sa stie si de Legea nr. 329 din 14 iulie 2006 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 123/2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe,

 

 

(1) Nu constituie o incalcare a dreptului de autor, in sensul prezentei legi, reproducerea unei opere fara consimtamantul autorului, pentru uz personal sau pentru cercul normal al unei familii,...

.

 

Daca e sa ne informam, sa ne informam. Nu mai scoate din context.

 

CAPITOLUL VI

Limitele exercitarii dreptului de autor Art. 33.

(1) Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de exploatare:

a) reproducerea unei opere in cadrul procedurilor judiciare sau administrative, in masura justificata de scopul acestora;

b) utilizarea de scurte citate dintr-o opera, in scop de analiza, comentariu sau critica ori cu titlu de exemplificare, in masura in care folosirea lor justifica intinderea citatului;

....................

 

(2) In cazurile prevazute la lit. b), c), e), f) si h) trebuie sa se mentioneze sursa si numele autorului, daca acesta apare pe lucrarea utilizata, iar in cazul operelor de arta plastica sau de arhitectura, si locul unde se gaseste - originalul.

 

Asta asa.. de dragul discutiei, ca oricum nu mai ai nicio calitate asupra acelei lucrari.

Lasa`i pe cei in drepturi sa se sesizeze daca cred de cuviinta, ca si asa nu prea aveai timp. Nu?

 

In sfarsit, cineva care are o exprimare obiectiva. Si cand ma gandesc ca am venit acum cateva zile cu propunerea sa deschid pe roportal un topic unde sa dau miniconsultatii gratuite, in limita timpului disponibil...Pana atunci totul frumos si minunat, dar pentru ca am spus ca nu ma pot angaja sa dau consultatii indiferent de numarul lor, chiar si daca erau 100 de cereri pe luna, uite pana unde s-a ajuns.

Consultatii gratuite tot o sa dau, dar din pacate pt userii roportal nu se poate in conditiile impuse.

Eu am o incredere oarba in faptul ca adevarul iese pana la urma la iveala si fiecare isi primeste rasplata dupa fapta.

A, da. Mi s-a reprosat ca am trecut denumirea siteului meu la sfarsitul articolelor, o minima protectie pt a arata ca sunt autoarea lor. Dar timp de 4-5 luni nu a deranjat pe nimeni asta, ci tocmai dupa refuzul meu, practic fiindu-mi imposibl, de a raspunde tuturor solicitarilor care ar putea sa vina.

 

Daca alaltaieri astrele zambeau... daca ieri radeau.... azi cred ca se kka pe ele de ras. Intelegi?

 

In locul tau, NICI NU ADUCEAM ASTA IN DISCUTIE! Dar daca vrei sa o discutam, o discutam:

 

Apropo, chiar daca tu ai sters acea conversatie, a noi a ramas. :pardon:

 

In conditiile in care SPUI CA: " Asa ca cine a primit un raspuns free, anul asta nu mai primeste altul" si mai aduci in discutie si nu-stiu-ce program de blocare a userilor la postare,

iar EU iti spun: " Nu cred ca ar merge implementat aici acel program - personal nici nu imi place ideea asta de "program". Nu stiu... mi se pare o lipsa de respect pt useri. Asa mi se pare mine. ; nu vei avea alta casuta pt mesagerie. Nu permite forumul dpdv tehnic, nu ca nu ar vrea cineva. "

 

Si TU vii cu raspunsul: " Inteleg ca butoanele tale pot limita mesajele? adica cineva care si-a pus intrebarea si a primit raspunsul, poate fi apoi blocat pt o perioada. Pana la urma totul e gratuit asa ca noi stabilim regulile jocului. Nu vreau sa pierd timpul cu explicatii si sa raspund la comentarii, ca atunci inseamna ca stau toata ziua pe roportal. "

Nuuu, nici vorba, cu datele si sa-i interpretez astrograma. Pai la un horoscop lucrez o zi intreaga. "

 

Dupa care, TOT TU SPUI: " Nu cred ca e o lipsa de respect pt useri daca le ofer ceva gratuit, pt care peste tot nu gasesti decat cu plata si atunci impun niste reguli. Ar fi culmea sa imi fac probleme ca o sa fie nemultumiti unii ca nu vor primi raspuns. Si daca ma trezesc in prima saptamana cu 100 de persoane? Asta e: iau din 5 in 5, din 10 in 10, cum vreau, ca nu am contract de prestari servicii, nu imi plateste nimeni nimic si daca pot sa raspund la toti bine, daca nu, nu.

Apropos de "toata lumea multumita". Cea mai sigura cale spre insucces este sa incerci sa impaci pe toata lumea: niciodata nu o sa reusesti asa ceva.

Daca stau si ma gandesc bine, mai bine faceti doar o arie a mea si imi deschid eu acolo topicul pt miniconsultatii si nu va mai implicati voi ca sa sara userii in capul vostru, caci multi daca le dai un deget iti smulg mana cu totul. "

Iar cand iti SPUN: " O intrebare pe luna , indiferent de domeniul ales. Eu asa propun, ca reglua si ordine.

 

Adica: Daca luna asta ma intereseaza Karma, abia luna viitoare ma pott interesa si de Misiunea vietii sau altceva.

Iar pt ca este greu de urmarit ordinea postarilor, propun sa alegi singura ordinea in care raspunzi. Treaba ta pe ce criterii, am incredere.

 

Dar, rugamintea este sa iti faci timp sa le raspunzi. Iar timpul de raspuns sa il stabilesti tu si sa ni`l comunici.

 

Trebuie facut un mini-regulament pt acea arie si, asa cum noi ne asteptam ca userii sa il respecte, si noi trebuie sa ne respectam angajamentele. De aceea, vreau sa te gandesti bine ce timp iti iei ca raspuns, si sa il respecti.

TU ce raspunzi? Pai uite ce raspunzi :" Imi pare rau, asta nu o pot garanta. In acest caz, totul pica. Repet: poate vor fi 100 de intrebari la inceput si poate apoi vor scadea, dar tot mi-ar trebui cine stie cat sa pot da raspuns la toti. ori eu am comenzi care imi vin, articole pe care trebuie sa le scriu si nu pot sta sa raspund non stop aici.

Repet: in acest caz, renunt sa mai pun in practica ideea si imi vad de ale mele. Imi pare rau, dar decat sa iasa prost, mai bine imi vad de treaba. "

 

Nu mi-a placut atitudinea ta, intelegi? Asa cum ti-am si spus : nu sa oferi ceva gratuit inseamna lipsa de respect, ci sa ai o anumita atitudine cand faci asta.. asta inseamna lipsa de respect.

Dar daca atunci am fost prea subtila probabil, sper ca te-am lamutrit acum.

 

Trecand peste subtilitate:

Despre care miniconsultatii gratuite vorbesti tu? Una pe an / user? Si nici aia sigura?

 

Cand ti-am tot spus sa ITI IEI un timp de raspuns si sa il respecti, pt ca asa mi se pare normal, tu te tot ascundeai in spatele cuvintelor: " IN LMITA TIMPULUI DISPONIBIL!'. Nu ti-am impus niciun timp de raspuns, ti-am spus de mai multe ori: "stabileste tu timpul , dar ai grija sa il respecti". Tu raspundeai " in limita timpului disponibil". Adica ce voiai tu, userii sa indeplineasca anumite conditii [ adica 50 de mesaje cei noi ] sa poata pune o intrebare, dupa care sa astepte.... sa astepte... sa astepte.... vreo doi ani asa, nu? Si nici atunci nu erau siguri ca vor primi un raspuns. Ca si asa nu plateau nimic, nu? Iar intre timp, tu iti promovai ce doreai pe aria respectiva.

Si toate astea, in situatia in care tu beneficiai ca spatiu, unde puteai sa postezi ce vrei , de o intreaga arie, gratuit. Nu topic, ci arie!

Tu nu aveai niciun beneficiu, sau cum? Chiar ne crezi prosti pe toti?

 

Ne mai certam noi cu userii pe aici, poate mai avem si noi scaparile noastre, si ei... dar nu ne batem joc, ducandu`i cu zaharelul ca le raspunde astrologu`. Dar nu azi, ca timpul disponibil al astrologului.... este ocupat.

 

Nu vreau sa imi exprim aici parerea vis-a - vis de ceea ce ai urmarit cu acea propunere. Dar o am formata deja.

 

Asa ca... " Astrele fie cu tine" , sau "Fortza steaua"? CUM VREI TU.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu se pot face astfel de discutii pe un topic special pentru astfel de controverse care apar in derularea activitatii forumului?

 

Ba da, ma ocup imediat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oookei! Vesta, daca ai o problema cu faptul ca Unknown a indicat o sursa gresita, drepturile de autor apartinand altui site, o sa specificam in mesaj acest lucru si, daca acel site este deranjat de faptul ca noi il promovam pe forumul nostru (ca oricum ai avut tu grija sa le mentionezi numele), sa ne anunte, ca rezolvam imediat, nu le mai apare nicaieri, pe site-ul/forumul nostru, adresa.

 

Cat priveste sugestiile tale, iti multumesc, dar da-mi voie sa ma preocup eu de imaginea forumului. Apropo, de a site-ului nu ma ocup eu, treaba mea se termina odata cu forumul.

 

In concluzie (ca vorba multa, saracia omului), tu ce vrei pana la urma?! Ai facut din tantar armasar, ai amplificat o situatie care se putea rezolva atat de usor daca te adresai noua si ne ziceai ca te simti deranjata de faptul ca un alt user posteaza materiale concepute de tine, ale caror drepturi de autor nici nu iti mai apartin... :stars: La intrebarea asta chiar astept raspuns. Daca vrei... daca nu vrei, o sa inteleg. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vesta, daca tot tii neaparat sa afli o parere de natura juridica si de specialitate, afla ca nu ai dreptate cu ceea ce reclami.

 

Legea dreptului de autor, in esenta ei apara autorul de plagiat si de comercializarea operei ilegal de catre o alta persoana decat cea care detine drepturile asupra operei.

 

In cazul lui Unknow,nu se poate spune ca a incalcat legea deoarece fapta userului nu este una de natura oneroasa.

 

Legea prevede citarea autorului si sursa in cazul unei reproduceri partiale sau totale a unei opere, pentru ca cel ce o reproduce sa nu isi asume merite de autor, si sa nu beneficieze de sume sau foloase necuvenite.

 

Doar in acel caz, se putea considera ca a reprodus o opera, chiar si citand autorul si a solicitat/incasat vre-o suma de bani, aducand-o la cunostiinta publicului larg.

 

Intr-un final, cred ca ar fi mai indicat sa fii recunoascatoare fiindca ti-a facut reclama gratuita.

 

Sper ca ai inteles cam ceea ce am vrut sa spun, cu toate ca in asemenea spete imi este destul de greu sa nu folosesc un limbaj juridic de specialitate, dar care ar fi fost de neinteles pentru multi.

Editat de Two
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vesta, daca tot tii neaparat sa afli o parere de natura juridica si de specialitate, afla ca nu ai dreptate cu ceea ce reclami.

 

Legea dreptului de autor, in esenta ei apara autorul de plagiat si de comercializarea operei ilegal de catre o alta persoana decat cea care detine drepturile asupra operei.

 

In cazul lui Unknow,nu se poate spune ca a incalcat legea deoarece fapta userului nu este una de natura oneroasa.

 

Legea prevede citarea autorului si sursa in cazul unei reproduceri partiale sau totale a unei opere, pentru ca cel ce o reproduce sa nu isi asume merite de autor, si sa nu beneficieze de sume sau foloase necuvenite.

 

Doar in acel caz, se putea considera ca a reprodus o opera, chiar si citand autorul si a solicitat/incasat vre-o suma de bani, aducand-o la cunostiinta publicului larg.

 

Intr-un final, cred ca ar fi mai indicat sa fii recunoascatoare fiindca ti-a facut reclama gratuita.

 

Sper ca ai inteles cam ceea ce am vrut sa spun, cu toate ca in asemenea spete imi este destul de greu sa nu folosesc un limbaj juridic de specialitate, dar care ar fi fost de neinteles pentru multi.

Eu nu am reclamat nimic, ci doar am atentionat-o pe unknown vis-a-vis de ce stiam eu prin prisma contractului incheiat cu steul respectiv. Si i-am si multumit spunanad chiar ca ea a fost destul de corecta citand autorul. Initial am crezut ca a luat de pa siteul meu, dar nu era luat dupa siteul meu si nu indicase sursa de unde luase materialul, respectiv siteul care detine drepturile de autor. De fapt, nici nu mai vreau sa discut despre asta si pana la urma fiecare isi asuma responsabilitatea pt ce face. Dar ma intreb, plagiatul nu este o reproducere ilegala, in conditiile in care detinatorul drepturilor de autor nu permite asta? cei de la siteul respectiv, lucrau cu o firma de avocatura renumita, erau toba de informatii si eu am vrut ca macar eu sa am dreptul sa postez materialele mele daca ei nu le mai posteaza. Ei bine, in conditiile cedarii dreptului de autor, nici macar eu nu puteam sa fac asta si mi-au arata legea/ordonantele cu articolele respective. Eu nu sunt jurista, dar m-am consultat si eu atunci cu unul foarte bun pe comercial si le-a dat dreptate.

Asta este ultimul meu comentariu vis a vis de chestiune si imi pare rau ca am si deschis-o crezand ca preintampin ca cineva sa aiba probleme. De unde se vede, ca e mai bine sa-ti vezi strict de treaba ta si sa nu-ti pese de restul.

Numai bine.

Editat de Vesta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am reclamat nimic, ci doar am atentionat-o pe unknown vis-a-vis de ce stiam eu prin prisma contractului incheiat cu steul respectiv.

 

Puteai sa o atentionezi in privat . Poate ar fi cazul sa iti faci propria astrograma si sa o analizezi cu atentie. Si sa dai importanta deosebita mai ales aspectelor care crezi ca nu se potrivesc deloc cu personalitatea ta. Eu asa am facut si m-a ajutat intr-o anumita masura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu intelegi, sau nu vrei sa intelegi, o SITUATIE DE FAPT.

 

CONCRET: Pe acest forum , ai aceleasi drepturi ca si ceilalti utilizatori.

 

Daca aveai calitatea si DECENTA sa sesizezi un abuz , un plagiat, trebuia sa:

1, iei legatura cu Administratorul acestui site

2, TE IDENTIFICI ca si autor al acelei lucrari.

3 , aduci la cunostinta cele semnalate de tine.

 

SA TE IDENTIFICI, adica cu acte reale si doveditoare, din care sa reiasa ca esti cine spui ca esti, si ca ai drepturile pe care spui ca le ai.

Bine.. discutia e de principiu. pt ca, dupa cum singura ai spus, ti-ai vandut drepturile de autor si, deci , nu mai ai nicio calitate pe acea ucrare.

 

Chiar nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa te erijezi in purtatorul de cuvant al acelui site, totodata avand pretentia ca noi sa iti cunostem identitatea reala, DOAR ptt ca la inscriere ai setat un an al nasterii , ai scris un nickname si o adresa de E-mai. Sa fim seriosi!

 

 

 

Gresit. Bydy nu te-a facut impostoare. :) Bydy ti-a aratat ca, dupa logica ta, ai putea fi. Nu am spus ca esti, nu am spus ca nu esti. Intelegi diferenta?

 

De unde stii tu ca unknown nu este , poate , un reprezentant al site-ului respectiv, si ca nu a postat "cu drepturi" ? Pai.. nu stii, nu? Ca nu ai de unde sti cine este. Cum nici noi nu stim. Asa si cu tine. De unde stim noi cine esti tu?

Globul meu de cristal nu mai functioneaza, supara`te pe el.

 

 

 

Daca e sa ne informam, sa ne informam. Nu mai scoate din context.

 

CAPITOLUL VI

Limitele exercitarii dreptului de autor Art. 33.

(1) Sunt permise, fara consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, urmatoarele utilizari ale unei opere aduse anterior la cunostinta publica, cu conditia ca acestea sa fie conforme bunelor uzante, sa nu contravina exploatarii normale a operei si sa nu il prejudicieze pe autor sau pe titularii drepturilor de exploatare:

a) reproducerea unei opere in cadrul procedurilor judiciare sau administrative, in masura justificata de scopul acestora;

b) utilizarea de scurte citate dintr-o opera, in scop de analiza, comentariu sau critica ori cu titlu de exemplificare, in masura in care folosirea lor justifica intinderea citatului;

....................

 

(2) In cazurile prevazute la lit. b), c), e), f) si h) trebuie sa se mentioneze sursa si numele autorului, daca acesta apare pe lucrarea utilizata, iar in cazul operelor de arta plastica sau de arhitectura, si locul unde se gaseste - originalul.

 

Asta asa.. de dragul discutiei, ca oricum nu mai ai nicio calitate asupra acelei lucrari.

Lasa`i pe cei in drepturi sa se sesizeze daca cred de cuviinta, ca si asa nu prea aveai timp. Nu?

 

 

 

Daca alaltaieri astrele zambeau... daca ieri radeau.... azi cred ca se kka pe ele de ras. Intelegi?

 

In locul tau, NICI NU ADUCEAM ASTA IN DISCUTIE! Dar daca vrei sa o discutam, o discutam:

 

Apropo, chiar daca tu ai sters acea conversatie, a noi a ramas. :pardon:

 

In conditiile in care SPUI CA: " Asa ca cine a primit un raspuns free, anul asta nu mai primeste altul" si mai aduci in discutie si nu-stiu-ce program de blocare a userilor la postare,

iar EU iti spun: " Nu cred ca ar merge implementat aici acel program - personal nici nu imi place ideea asta de "program". Nu stiu... mi se pare o lipsa de respect pt useri. Asa mi se pare mine. ; nu vei avea alta casuta pt mesagerie. Nu permite forumul dpdv tehnic, nu ca nu ar vrea cineva. "

 

Si TU vii cu raspunsul: " Inteleg ca butoanele tale pot limita mesajele? adica cineva care si-a pus intrebarea si a primit raspunsul, poate fi apoi blocat pt o perioada. Pana la urma totul e gratuit asa ca noi stabilim regulile jocului. Nu vreau sa pierd timpul cu explicatii si sa raspund la comentarii, ca atunci inseamna ca stau toata ziua pe roportal. "

Nuuu, nici vorba, cu datele si sa-i interpretez astrograma. Pai la un horoscop lucrez o zi intreaga. "

 

Dupa care, TOT TU SPUI: " Nu cred ca e o lipsa de respect pt useri daca le ofer ceva gratuit, pt care peste tot nu gasesti decat cu plata si atunci impun niste reguli. Ar fi culmea sa imi fac probleme ca o sa fie nemultumiti unii ca nu vor primi raspuns. Si daca ma trezesc in prima saptamana cu 100 de persoane? Asta e: iau din 5 in 5, din 10 in 10, cum vreau, ca nu am contract de prestari servicii, nu imi plateste nimeni nimic si daca pot sa raspund la toti bine, daca nu, nu.

Apropos de "toata lumea multumita". Cea mai sigura cale spre insucces este sa incerci sa impaci pe toata lumea: niciodata nu o sa reusesti asa ceva.

Daca stau si ma gandesc bine, mai bine faceti doar o arie a mea si imi deschid eu acolo topicul pt miniconsultatii si nu va mai implicati voi ca sa sara userii in capul vostru, caci multi daca le dai un deget iti smulg mana cu totul. "

Iar cand iti SPUN: " O intrebare pe luna , indiferent de domeniul ales. Eu asa propun, ca reglua si ordine.

 

Adica: Daca luna asta ma intereseaza Karma, abia luna viitoare ma pott interesa si de Misiunea vietii sau altceva.

Iar pt ca este greu de urmarit ordinea postarilor, propun sa alegi singura ordinea in care raspunzi. Treaba ta pe ce criterii, am incredere.

 

Dar, rugamintea este sa iti faci timp sa le raspunzi. Iar timpul de raspuns sa il stabilesti tu si sa ni`l comunici.

 

Trebuie facut un mini-regulament pt acea arie si, asa cum noi ne asteptam ca userii sa il respecte, si noi trebuie sa ne respectam angajamentele. De aceea, vreau sa te gandesti bine ce timp iti iei ca raspuns, si sa il respecti.

TU ce raspunzi? Pai uite ce raspunzi :" Imi pare rau, asta nu o pot garanta. In acest caz, totul pica. Repet: poate vor fi 100 de intrebari la inceput si poate apoi vor scadea, dar tot mi-ar trebui cine stie cat sa pot da raspuns la toti. ori eu am comenzi care imi vin, articole pe care trebuie sa le scriu si nu pot sta sa raspund non stop aici.

Repet: in acest caz, renunt sa mai pun in practica ideea si imi vad de ale mele. Imi pare rau, dar decat sa iasa prost, mai bine imi vad de treaba. "

 

Nu mi-a placut atitudinea ta, intelegi? Asa cum ti-am si spus : nu sa oferi ceva gratuit inseamna lipsa de respect, ci sa ai o anumita atitudine cand faci asta.. asta inseamna lipsa de respect.

Dar daca atunci am fost prea subtila probabil, sper ca te-am lamutrit acum.

 

Trecand peste subtilitate:

Despre care miniconsultatii gratuite vorbesti tu? Una pe an / user? Si nici aia sigura?

 

Cand ti-am tot spus sa ITI IEI un timp de raspuns si sa il respecti, pt ca asa mi se pare normal, tu te tot ascundeai in spatele cuvintelor: " IN LMITA TIMPULUI DISPONIBIL!'. Nu ti-am impus niciun timp de raspuns, ti-am spus de mai multe ori: "stabileste tu timpul , dar ai grija sa il respecti". Tu raspundeai " in limita timpului disponibil". Adica ce voiai tu, userii sa indeplineasca anumite conditii [ adica 50 de mesaje cei noi ] sa poata pune o intrebare, dupa care sa astepte.... sa astepte... sa astepte.... vreo doi ani asa, nu? Si nici atunci nu erau siguri ca vor primi un raspuns. Ca si asa nu plateau nimic, nu? Iar intre timp, tu iti promovai ce doreai pe aria respectiva.

Si toate astea, in situatia in care tu beneficiai ca spatiu, unde puteai sa postezi ce vrei , de o intreaga arie, gratuit. Nu topic, ci arie!

Tu nu aveai niciun beneficiu, sau cum? Chiar ne crezi prosti pe toti?

 

Ne mai certam noi cu userii pe aici, poate mai avem si noi scaparile noastre, si ei... dar nu ne batem joc, ducandu`i cu zaharelul ca le raspunde astrologu`. Dar nu azi, ca timpul disponibil al astrologului.... este ocupat.

 

Nu vreau sa imi exprim aici parerea vis-a - vis de ceea ce ai urmarit cu acea propunere. Dar o am formata deja.

 

Asa ca... " Astrele fie cu tine" , sau "Fortza steaua"? CUM VREI TU.

Ai uitat ultimul mesaj, Bydy; in care spuneam: "singura solutie pe care o vad viabila este aceea sa creati voi o arie pentru astrologul Vesta, unde sa fie toate articolele mele ca sa nu mai fie aruncate alandala prin forumuri si subforumuri. Aici eu voi continua, in limita timpului disponibil, sa postez materiale interesante si voi deschide si un topic unde o sa preiau solicitarile userilor, indiferent de numar de mesaje sau alte criterii si la care voi raspunde, tot in limita timpului disponibil(scris cu litere ingrosate).".

Eu am mai facut asa ceva cu un site si stiam ca ma pot astepta la 30-40 cereri pe saptamana, ori ei limitasera si mai drastic perioada de preluare a solicitarilor. Asta insemna ca absolut tot timpul, chiar 10 ore pe zi as fi dat raspunsuri gratuite pe roportal. Luna urmatoare, cei care pusesera o intrebare, o puneau pe a doua si tot asa puteam sa nu dorm, sa lucrez 24/24 si tot nu as fi reusit in timp sa rezolv toate solicitarile.

Cred ca de-abia atunci cand as fi spus ca o sa fac si o sa dreg si nu as fi putut, nu ca nu as fi vrut, dar nu se poate fizic, de-abia atunci as fi fost neserioasa si as fi "dus userii cu zaharelul". Nu m-am ascuns in spatele unei expresii, pt ca pur si simplu, nu pot sti cate solicitari vor fi si cat as fi putut eu sa fac fata la un numar mereu crescut. Este omenesc, Bydy, imi pare rau ca nici tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi asta.

ce-ai cu stelele? O sa afli ca ele nu se "kka"(termenul folosit de un moderator onorific) pe ele, ci poate pe noi.

Daca esti corecta pana la capat, te rog sa confirmi si acest ultim mesaj.

 

Puteai sa o atentionezi in privat . Poate ar fi cazul sa iti faci propria astrograma si sa o analizezi cu atentie. Si sa dai importanta deosebita mai ales aspectelor care crezi ca nu se potrivesc deloc cu personalitatea ta. Eu asa am facut si m-a ajutat intr-o anumita masura.

Acum regret ca nu am facut asa, ci am dat drumul acolo din lipsa de timp si gandindu-ma ca cineva va face rapid corectia: ori va indica sursa de unde a luat materialul, ori il va sterge. Am lucrat si eu pe astrograma mea si inca o mai fac(desi e impropriu spus, ca lucram de fapt pe noi insine prin prisma a ceea ce vedem acolo), dar cred ca stii ca sunt lucruri si situatii pe care nu le controlezi si provocari care se dovedesc uneori mai tari decat vointa noastra si dorinta de a face ca totul sa fie cat mai bine.

Editat de Vesta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat ultimul mesaj, Bydy; in care spuneam: "singura solutie pe care o vad viabila este aceea sa creati voi o arie pentru astrologul Vesta, unde sa fie toate articolele mele ca sa nu mai fie aruncate alandala prin forumuri si subforumuri. Aici eu voi continua, in limita timpului disponibil, sa postez materiale interesante si voi deschide si un topic unde o sa preiau solicitarile userilor, indiferent de numar de mesaje sau alte criterii si la care voi raspunde, tot in limita timpului disponibil(scris cu litere ingrosate).".

Eu am mai facut asa ceva cu un site si stiam ca ma pot astepta la 30-40 cereri pe saptamana, ori ei limitasera si mai drastic perioada de preluare a solicitarilor. Asta insemna ca absolut tot timpul, chiar 10 ore pe zi as fi dat raspunsuri gratuite pe roportal. Luna urmatoare, cei care pusesera o intrebare, o puneau pe a doua si tot asa puteam sa nu dorm, sa lucrez 24/24 si tot nu as fi reusit in timp sa rezolv toate solicitarile.

Cred ca de-abia atunci cand as fi spus ca o sa fac si o sa dreg si nu as fi putut, nu ca nu as fi vrut, dar nu se poate fizic, de-abia atunci as fi fost neserioasa si as fi "dus userii cu zaharelul". Nu m-am ascuns in spatele unei expresii, pt ca pur si simplu, nu pot sti cate solicitari vor fi si cat as fi putut eu sa fac fata la un numar mereu crescut.

 

Acum presupun ca nu vrei drepturi de autor pe ce ai fi vrut sa faci . Si eu vroiam sa scriu Iliada, dar mi-a luat-o Homer inainte, e plina lumea asta de impostori.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ma intreb, plagiatul nu este o reproducere ilegala, in conditiile in care detinatorul drepturilor de autor nu permite asta?

Hai sa iti explic ca unui copil de 5 ani, esenta legii si ce protejaza ea.

Autorul unei opere, indiferent de natura ei, (nu stam acum sa definim opera si de cate feluri poate fi ea) traieste, practic, de pe urma vanzarii acesteia. Adica, de aducere la cunostiinta publicului larg. Si in acest fel, toate drepturile acestei creati artistice ii sunt recunoscute si aparate de catre stat. Drepturile, sunt si ele, mai multe, de difuzare, de reproducere, totala-partiala, etc.

 

Acum, definitia plagiatului ar fi, insusirea operei intr-o oarecare masura (totala-partiala), si prezentarea catre publicul larg ca fiind a lui. Ulterior, se nasc anumite drepturi ale noii opere ce ii revin presupusului autor, care, cum am mai spus,solicita bani publicului sau altei persoane careia i se vand drepturile noii opere.

 

Cam asta ar fi definitia relativa si in lato sensu, a plagiatului, si care este interzis de lege, dar care trebuie dovedit de catre cel ce il reclama.

 

Ei bine, in conditiile cedarii dreptului de autor, nici macar eu nu puteam sa fac asta si mi-au arata legea/ordonantele cu articolele respective. Eu nu sunt jurista, dar m-am consultat si eu atunci cu unul foarte bun pe comercial si le-a dat dreptate.

Nu puteai face asta fiindca ai fost pacalita, atunci cand ai cedat drepturile de autor in totalitate!

De unde reiese ca avocatul tau "foarte bun" nu este atat de bun. Ca altfel ti-ar fi explicat ca poti sa vinzi numai anumite drepturi, si unele sa ti le pastrezi.

Dar asta este deja alta discutie, si nu se incadreaza aici.

 

Sfatul meu este ca, daca ai de gand sa traiesti din ceea ce scrii, schimba-ti avocatul. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum presupun ca nu vrei drepturi de autor pe ce ai fi vrut sa faci . Si eu vroiam sa scriu Iliada, dar mi-a luat-o Homer inainte, e plina lumea asta de impostori.

Aseneth/Gersin, o iau drept o gluma si nu in sens peiorativ, mai ales ca ai spus ca tu lucrezi pe astrograma ta in vederea perfectionarii tale. Drepturile de autor se refera la articole publicate si nu la continutul consultatiilor.

Trebuie sa spun ca sunt sensibila la problema copierii, caci muncesc foarte mult pt materialele mele, am zile sau chiar saptamani alocate cate unui material. Atunci nu ai cum sa nu reactionezi cand se intampla sa fii furat, caci si asta e un furt. Nu vorbesc de cazul de acum, unde s-a indicat autorul.

Two: Stiam ce inseamna cedarea drepturilor de autor si bineinteles ca am cantarit avantajele si dezavantajele, asa ca avocatul meu nu a fost prost. Dar nu am semnat fara sa stiu ce inseamna( ca un copil de 5 ani) si am primit in schimb ce am cerut.

Imi permiti sa te contactez pe tine, daca esti in domeniu?

Editat de Vesta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×