Sari la conținut
Forum Roportal
Bogdan.sb

Identificare autor tablou - nume incepe cu Z

Postări Recomandate

Salut, daca ma poate ajuta cineva, doresc si eu o identificare de semnatura (esta vorba despre un tablou destul de vechi).

Multumesc mult.

post-343474-0-89364800-1357493805_thumb.jpg

post-343474-0-78743100-1357493814_thumb.jpg

Editat de Bogdan.sb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume intelegi prin vechi ?

Nu e un tablou de valoare, daca asta vrei sa stii.

Ca vechime nu are mai mult de 50-60 ani, dupa rama si tema reprezentata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omu' vrea sa identifice semnatura.. de ce o iei prin ceapa? Tu, ca fin degustator de arta si aristocrat umblat prin lume, ar trebui sa fii cel mai in masura sa il lamuresti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omu' vrea sa identifice semnatura.. de ce o iei prin ceapa? Tu, ca fin degustator de arta si aristocrat umblat prin lume, ar trebui sa fii cel mai in masura sa il lamuresti.

Pai tu crezi ca eu sunt Mama Omida sa stiu toti necunoscutii ? :blink:

Zorila ala, cand a pictat acel tablou, avea si el orgoliu de artist si nu de zugrav si s-a semnat. Dar asta nu il situeaza automat in galeria marilor artisti.

 

La o prima vedere si nestiind nimic pana acum despre acel tablou, cam aia este vechimea lui.

E pictat pe carton si pictorul, e un necunoscut.

Mai mare valoare ar avea rama.

 

Liliecii aia au fost "moda" anilor '70,si mai era tema "fructelor", cu niste struguri, un pepene taiat felii,etc, asta dupa ce toata lumea cumparase Portret de Tiganca, cu salba sau fara salba, cu sanii goi sau nu!

Care de fapt este o reproducere a capodoperei - "Tiganca din Ghergheni" a lui Grigorescu, combinata in unele cazuri cu "Tiganca" - de T.Aman.

 

Era de bon ton sa ai ai asa ceva pe peretii, in anii '50 - 60, fiindca era perioada industrializarii Romaniei si oamenii aveau apartamente la bloc, si nu putea pune macate pe perete, asadar, puneau picturi ce isi permiteau.

Cam astea erau variatiuniile cumparate de micii burghezi, ca sa spun asa.

 

Ulterior a aparut ceva considerat mult mai frumos si anume,carpetele, si asa a ajuns opera de arta, "Rapirea din Serai". Si nu numai, era si aia cu doi pauni, cerbi adapandu-se, tigri si alte teme .

 

 

:flowers: Astea sunt pentru finul tau sarcasm mascat de cinism. Dar eu cum nu imi dau seama, merg inainte! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut si scuze ca mu am raspuns pana acum dar, din gresala, nu am setat sa primesc automat notificare pe email ...

Intr-adevar, tabloul are vre-o cativa zeci de ani (cel putin asa banuiesc). Este mostenit si intr-adevar ma intereseaza daca are o valoare cat de cat sau nu.

Si mie mi s-a parut ca scrie Zorila, dar ...

Oricum, sa inteleg ca mare lucru nu face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult sentimentala, ca amintire de la cine l-ai mostenit! :)

Daca totusi te intereseaza asa mult sa afli cat valoreaza (s-ar putea sa fii dezamagit) contacteaza o casa de licitatii de arta (gasesti liste cu acestea pe net) si trimite un mail cu fotografii ale tabloului si cat mai multe date despre el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, valoare intrinseca, nicidecum una artistica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×