Sari la conținut
Forum Roportal
Frew

va salut

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da'cine-ti deseneaza casa, nu ti-a spsu cam cat te-ar costa???

Factorii care hotaresc pretul sint: lotul pe care-l zidesti daca este al tau si platit in intregime, instalatiile sanitare, curentul si gazele au pret aparte aprca si e platibil la o firm aseparat de restul casei, care e din ceva material ... caramida sau pietre, lemne sau chirpici, tigle sau altceva pe acoperis, mobilarea baii si al bucatariei, acoperirea dusumelelor, geamuri si usi, aduna si vezi cam la cat te duce suma :good:

Pe langa acea baie, zideste si o camera de spalat haine cu instalatii pentru o masina de spalat si un uscator plus sfoara dar nu e idee rea sa ai si 2 wc-uri si o sufragerie.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa incep o casa si nu stiu daca.mi ajung bani

casa consta in ( 2dormitoare, 1baie, 1bucatarie , 1lving)

va multumesc

 

Ca sa faci un calcul estimativ trebuie sa pui mana pe hartie si creion, sa ai PC-ul la indemana si sa incepi "munca" - sa vezi cat material este necesar pentru casa - adica cat volum de carazimi ai nevoie (cate caramizi intra la un zid) care este pretul unei caramizi, sa vezi de cat ciment ai nevoie, de cat mortar etc. Apoi incepi cu instalatiile elctrice, sanitare, de incalzire si apa - vezi ce materiale ai nevoie si cat costa fiecare in parte ( asta inseamna sa intri pe site-urile depozitelor de materiale de construtii si sa cauti preturi); apoi usi, ferestre, acoperis etc. O sa stai ceva vreme sa faci calcule si sa cauti preturi, sa te interesezi de materiale si etape ale constructiei. Ca sa nu mai spun ca trebuie sa vezi cat te costa cifa de beton pentru fundatie, sapatul si cofrajul etc. Canalizarea si apa si curentul - cat te costa sa le tragi de la poarta pana la casa.

Apoi intri la materialele de interior - gresie, faianta, obiete sanitare si elemente de mobilier.

Mai trebuie sa vezi cat costa proiectul si autorizatiile de constructie si taxele ce trebuie platite.

Ai de lucru. :book:

 

Ti-am dat asa o idee cam ce ar trebui sa faci ca sa afli un pret estimativ.

Daca nu te descurci apelezi la un constructor/arhitect sa faca asta si ii dai pretul pe care ti-l cere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am dat asa o idee cam ce ar trebui sa faci ca sa afli un pret estimativ.

Daca nu te descurci apelezi la un constructor/arhitect sa faca asta si ii dai pretul pe care ti-l cere.

Eu zic sa mearga intai la arhitet si apoi va afla estimativ la cat o va duce casa. Nu se poate face un deviz estimativ al unei constructii, atata timp cat nu exista un proiect.

 

E vorba de marimea ei, de materialele folosite, stilul arhitectural ce va fi aplicat, prea multi factori ce nu sunt stabiliti dinainte. Ca nu vorbim de o coliba acoperita cu stuf. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mearga intai la arhitet si apoi va afla estimativ la cat o va duce casa. Nu se poate face un deviz estimativ al unei constructii, atata timp cat nu exista un proiect.

 

E vorba de marimea ei, de materialele folosite, stilul arhitectural ce va fi aplicat, prea multi factori ce nu sunt stabiliti dinainte. Ca nu vorbim de o coliba acoperita cu stuf. :o:

 

 

Asa e logic, cum spui tu, eu i-am dat o idee ce inseamna acest calcul pentru ca apoi o sa vina sa intrebe de ce i se cere asa de mult ca sa ii faca cineva calculul estimativ ! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e logic, cum spui tu, eu i-am dat o idee ce inseamna acest calcul pentru ca apoi o sa vina sa intrebe de ce i se cere asa de mult ca sa ii faca cineva calculul estimativ ! 8)

Degeaba, nu isi poate face nicio o idee pentru ca materialele de constructii sunt atat de diverse si mai ales cand nici nu stii ce vrei, nu iti poti face nici o idee.

 

Parerea mea, la ce a insirat acolo ar costa intre 30 - 50 de mii de euro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×