Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrat

Cancer la pancreas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua tatal meu a fost diagnosticat cu cancer neuroendocrin la pancreas. Cu toate ca este neuroendocrin ki67 este peste 50 si are o evolutie rapida..a facut chimioterapie dar nu a dat rezultat.. nu stim ce tratament ar fi bun .. stie cineva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tatal meu a fost diagnosticat cu cancer neuroendocrin la pancreas. Cu toate ca este neuroendocrin ki67 este peste 50 si are o evolutie rapida..a facut chimioterapie dar nu a dat rezultat.. nu stim ce tratament ar fi bun .. stie cineva ?

 

 

doresc sa raspund celor care trec prin ce am trecut si eu luna tecuta.tata, in varsta de 53 de ani a fost depistat in mai anul curent cu cancer la pancreas si metastaze hepatice, fiind tanar am crezut ca poate lupta cu boala.doctorii din cluj ne-au spus ca va raspunde la tratament, ceea ce nu s-a intamplat....cu un asemenea diagnostic nu trebuie sa-ti faci sperante asa cum mi-am facut si eu. de ce? pentru ca socul va fi prea puternic cand ti se va spune ca va mai rezista cateva ore, asa cum ni s-a intamplat si noua.am crezut ca va raspunde la tratament pana in momentul in care nu s-a mai putut tine pe picioare.din acel moment doctorii ne-au spus ca mai poate trai doar cateva ore.este cumplit sa traiesti cu speranta ca va fi bine si mai apoi sa descoperi ca ai doar cateva ore la dispozitie in care sa-i spui cat de mult il iubesti.noi am avut o relatie foarte frumoasa cu tata si despartirea a fost grea.nu vreai sa dezamagesc pe nimeni dar acum mi-as fi dorit sa fi fost putin mai realista in fata unui asemenea diagnostic.mentionezi ca avem posibilitati financiare si relatii si cu toate acestea nu am rezolvat nimik.ne dam seama ca suntem prea mici in fata lui dumnezeu.am raspuns la ultimul mesaj postat, astazi la 40 de zile de la moartea tatalui meu....ce pot sa recomand este ca din momentul aflarii diagnosticului sa-i aratati cat de mult il iubiti si sa petreceti cat mai mult timp cu el.faceti-l sa se simta important.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tatal meu a fost diagnosticat cu cancer neuroendocrin la pancreas. Cu toate ca este neuroendocrin ki67 este peste 50 si are o evolutie rapida..a facut chimioterapie dar nu a dat rezultat.. nu stim ce tratament ar fi bun .. stie cineva ?

 

 

Cancerul la Pancreas este unul din cele mai violenti si neiertatori canceri a oamenilor.Omul nu poate trai fara pancreas si nici de grefat pancreasul nu este deloc vorba. Dupa cum stiu eu,daca cancerul este descoperit in primul stadiu si se afla la sfarsitul pancreasului, se face o operatie clasica care poarta numele chirurgului care a inventat-o. In aceasta operatie se taie si indeparteaza partea pancreasului care este purtatoare de cancer dar nu numai ci si toate tesuturile din apropierea cancerului si cele care nu depind de pancreas ca o parte din stomac inclusiv iesirea spre intestin ,basica fierii si canalel;e fierii. In timpul operatiei care este in special lunga,se trimet tot timpul biopsii dim tesuturile din apropiere ca sa se controleze daca contin celule de cancer. Operatia ia cam 8-10 ore si costa o avere.

 

Cumnata mea a avut "onoarea" sa treaca asa o operatie inainte cu 4 ani si azi este absolut sanatoasa si activa. "norocul" ei a fost ca descoperirea cancerului a fost destul de devreme.

 

Important de stiut: Prima manifestare a cancerului la pancreas a fost ca a inceput sa se scarpine peste tot corpul si nu i-a ajutat nici un medicament contra alergii . De fapt,nici doctorii nu stiu cum si dece se manifesteaza acest cancer prin scarpinari care nu permit omului sa traiasca .

Editat de Evreul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×