Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrat

Cancer la pancreas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

foarte bine ai facut ca ai scris mesajul asta

acuma rugamintea mea e dc ai putea sa-mi dai cat mai multe detalii despre cum as putea sa o gasesc pe femeai asta

si pe mama ta o ajuta

putem vb pe mail dc vrei adr mea e loredanamirabela@yahoo.com

sper sa mai pastram legatura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce te-a intrebat daca s-a intervenit chirurgical pt. ca prima miscare pe care trebuie s-o faci cand afli ca ai cancer este sa afli daca este rezecabil. Rezecabil = speranta de viata!!!

 

Pt. ca tot suntem la sectiunea pancreas si pt ca sunt cateva zile de cand am iesit si eu din asa cosmar, as vrea sa atrag atentia asupra chisturilor de Pancreas... pe care medici si ecografi va sfatuiesc sa "le lasati acolo"... Nu zic sa va taiati neaparat dar faceti, oameni buni, toate investigatiile ca sa aflati ce fel de chist aveti!!! Si NEAPARAT faceti CT cu substanta de contrast! Un chist seros este benign. Cel mucinos, intalnit cel mai adesea la femeile de varsta mijlocie, se poate maligniza. Chiar si in momentul in care un Chistadenom mucinos a devenit Chistadenocarcinom mucinos, fara sa fi depasit capsula tumorala, rezectia va salveaza viata fara sa aveti nevoie nici de citostatice...

Daca vi se spune ca aveti un pseudochist nu va culcati pe o ureche. Ati avut in antecedente pancreatita acuta? Ati suferit un traumatism abdominal? Daca nu, este FOARTE posibil sa aveti un chist adevarat, cu potential de a va face viata un iad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna

tatal meu tocmai a fost diagnosticat cu cancer la pancreas(neoplasm de pancreas ) cu metastaze la ficat

as dori cine ma poate ajuta cu orice fel de informatii referitoare la :

- descrierea detaliata bolii si a metodelor de tratament , carti , situri , etc...

- doctori/ clinici in romania sau afara care ar putea interveni chirurgical

-orice alta informatie care m-ar putea ajuta sa inteleg sansele si modalitatile de a lupta

multumesc mult

ma puteti contacta la : vom_reusi@yahoo.com

 

 

Buna,

In aceeasi situatie sunt si eu. Acum o luna am aflat ca tatal meu are cancer pancreatic cu metastaze in ficat, a facut tomograf, a facut biopsie analize ce au fost trimise la Bucuresti( noi suntem din Iasi) iar acum asteptam cu sufletul la gura rezultatul de care va depinde viata tatalui meu. Vom afla daca se poate opera sau nu pentru ca si aceste tumori sunt de diferite genuri. Eu va pot spune ca e un calvar sa astepti, sa-l vezi cum face crize si ii este din ce in ce mai rau iar doctorii sa nu i poata face nimik, toti spun <asteptati> dar oare mai sunt sanse ca pe net situatia nu e rozz. Astept sa mai vb si sa aflu orice-l poate ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar oare mai sunt sanse ca pe net situatia nu e rozz.

Nu e roz deloc. Dar tu infrunta viata si cauta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Doresc sa realizez un nou proiect si am nevoie de oameni care sa ma ajute. Este un proiect frumos, indraznet si in acelasi timp controversat.

Se adreseaza tinerilor care sufera de o boala incurabila si care isi cunosc sansele de supravietuire.

Este un show despre viata, despre puterea de lupta a unor tineri care vor sa traiasca din plin pana la sfarsit.

 

Ce vreau eu sa fac?

 

Vreau sa le indeplinesc toate dorintele!

 

Un reality show cu si despre viata lor si sa le aduc un zambet pe buze. Stiu ca uneori conteaza mai mult decat orice altceva.

 

Cati dintre noi nu si-au dorit sa il cunoasca pe Gica Hagi sau sa mearga in culise la un concert Iris? Orice se poate daca iti doresti!

 

Asadar astept sa imi scrieti povestile voastre pe adresa de mail simonadonosa@yahoo.com si eu va voi indeplini dorintele!

 

 

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate, toate aceste tratamente pot ajuta organismul sa lupte cu boala, dar in cazurile de mai sus care sunt(erau) dramatice, in care boala pancreatica e asociata cu ''altele'' nu sunt sperante prea mari.

bucurati-va cat mai mult de clipele voastre!

sanatate maxima tuturor!

 

 

Asa este, din pacate. Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pancreatic, cu metasteze in ficat si tot tacamul. Toti am facut tot ce am putut, am consultat nustiu cati medici. Din Iasi am ajuns si la Bucuresti la renumitul spital Fundeni unde auzisem ca doctorii de acolo fac "minuni" dar degeaba:( Dupa citostatice si multe alte tratamente tatal meu a pierdut lupta cu viata si asta la numai sese luni de la diagnosticare. Sanse prea multe nu sunt din pacate asa ca bucurativa dei ei cat ii mai aveti in viata.

Eu inca nu ma pot abisnui nici macar cu ideea, acus are o luna dar eu tot il astept sa vina aks, cred ca e plecat paici pe undeva si se va intoarce, adorm plangand mai tot timpul. Viata e bastarda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA ZIUA....tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pancreatic metastaza...doctorul spune ca nu se mai poate face nimic dar eu refuz sa accept si caut orice fel de solutie...cine ma poate ajuta ...cine are cunostinta de asa ceva sau a avut in familie rog ajutor...

va multumesc si sanatate

Editat de Cristinick
mail

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas e sa mai mergi si la alt doctor fara sa arati analizele de la primul. E bine in situatii de genul asta sa nu te bazezi pe un singur medic. Poate ai noroc si rezultatele au fost prost interpretate de primul medic. Desi, daca se confirma faptul ca are cancer pancreatic cu metastaze, sansele de supravietuire sunt infime.

Si ce poti sa faci tu? Sa ii faci zilele care le mai are de trait cat mai frumoase. Eventual pe langa tratamentul clasic pentru cancer ai putea incerca si un tratament naturist. Nu va face el mare lucru, dar e posibil sa ii mai prelungeasca viata cu cateva saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul pas e sa mai mergi si la alt doctor fara sa arati analizele de la primul. E bine in situatii de genul asta sa nu te bazezi pe un singur medic. Poate ai noroc si rezultatele au fost prost interpretate de primul medic. Desi, daca se confirma faptul ca are cancer pancreatic cu metastaze, sansele de supravietuire sunt infime.

Si ce poti sa faci tu? Sa ii faci zilele care le mai are de trait cat mai frumoase. Eventual pe langa tratamentul clasic pentru cancer ai putea incerca si un tratament naturist. Nu va face el mare lucru, dar e posibil sa ii mai prelungeasca viata cu cateva saptamani.

ms pt sfat ...i sa facut deja biopsie si sa confirmat....dar asta este nu stiu ce fel de tratament naturist este bun ....caut pe cineva care a avut deaface cu asa ceva si cunoaste vre un tratament care este eficient ...cat de cat pana acum o luna nu a avut nciun fel de dureri se poate asa dintro data si cu metastaza mi enuimi vine sa cred ca se poate asa ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ms pt sfat ...i sa facut deja biopsie si sa confirmat....dar asta este nu stiu ce fel de tratament naturist este bun ....caut pe cineva care a avut deaface cu asa ceva si cunoaste vre un tratament care este eficient ...cat de cat pana acum o luna nu a avut nciun fel de dureri se poate asa dintro data si cu metastaza mi enuimi vine sa cred ca se poate asa ceva

Exista solutii,numai ca trebuiesc incercate.O solutie am si eu,dar nu este vindecatoare la tori bolnavii de cancer.Merita incercat.Pot dovedi cu rmn-uri sau alte analize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×