Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrat

Cancer la pancreas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

le-o doresc

nu doresc sa ofensez pe nimeni, stiu prea bine ce inseamna suferinta

-utui mama ei !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
le-o doresc

nu doresc sa ofensez pe nimeni, stiu prea bine ce inseamna suferinta

-utui mama ei !

 

da ..... parca si acum ii aud durerea :friends: forta si tarie le doresc si celor bolnavi si celor care au grija de acestia ... e cea mai crunta durere sa ti vezi persoana draga suferind in chinuri groaznice mi aduc aminte de parca e ieri :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as avea nevoie de un sfat, o idee, un ajutor.... Tatal meu are 58 de ani, este diabetic si are cancer de pancreas - ficat - rinichi. in martie a fost in spital si medicii l-au trecut pe insulina. Nu au gasit nimik altceva si l-au trimits acasa "sanatos" iar dupa 2 luni au aparut durerile. (in saptamana mare). Am ajuns saptamana trecuta la fundeni, unde doctorii sperau ca pot opera ceva, insa nu au reusit decat sa faca o biopsie. Se pare ca situatia este extrem de grava. Rezultatul biopsiei vine in cateva saptamani, iar mie orice zi de intarziere mi se pare pierduta... durerile au debutat dupa ce a inceput sa faca insulina. Este posibil sa existe vreo legatura intre insulina si cancerul de pancreas/ficat?

 

va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cancer la pancreas, se face cura cu spinz in doza crescatoare.

Se macina bine radacina cu o risnita de cafea si se dozeaza cu foarte mare atentie cu o balanta farmaceutica de mare precizie,deoarece spinzul e otravitor.

Se administreaza astfel:

Primele 3 zile:0,20 grame/zi

Urmatoarele 3 zile:0,30 gr/zi

Urmatoarele 3 zile:0,40 gr/zi

Alte 3 zile:50 gr/zi

Alte 9 zile:0,6 gr/zi

Pulberea,se ia dimineata,la trezire,pe stomacul gol.Se tine doza bine cintarita,sub limba timp de 15 min apoi,se inghite cu putina apa.(de preferat,agheasma)

Cu fiecare doza se ia si o jumatate de lingurita de pulbere de "Lemnul domnului"(arthemisia abrotanum) care atenueaza toxicitatea spinzului.

De asemenea,se vor lua tot sub forma de pulbere,rostopasca,obligeana si sunatoare,cite un gram din fiecare,de patru ori pe zi,sublingual.

Multa rugaciune pentru vindecarea bolnavului,acatiste...cit si rugaciune din partea bolnavului ,catre Dzeu.

:scare: Sanatate!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as avea nevoie de un sfat, o idee, un ajutor.... Tatal meu are 58 de ani, este diabetic si are cancer de pancreas - ficat - rinichi. in martie a fost in spital si medicii l-au trecut pe insulina. Nu au gasit nimik altceva si l-au trimits acasa "sanatos" iar dupa 2 luni au aparut durerile. (in saptamana mare). Am ajuns saptamana trecuta la fundeni, unde doctorii sperau ca pot opera ceva, insa nu au reusit decat sa faca o biopsie. Se pare ca situatia este extrem de grava. Rezultatul biopsiei vine in cateva saptamani, iar mie orice zi de intarziere mi se pare pierduta... durerile au debutat dupa ce a inceput sa faca insulina. Este posibil sa existe vreo legatura intre insulina si cancerul de pancreas/ficat?

 

va multumesc!

Nu

nu exista o legatura insulina -dureri

faptul ca cei de la fundeni nu s-au aruncat la operatie, poate fi cu dus-intors

pare a fi matastaza, desi nu va doresc asta

sanatate!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu auzisem despre un vaccin impotriva cancerului la pancreas...

 

oricum, ii dau dreptate lui Bagherra, sa incercati si cum spune ea pentru ca spanzul face minuni! v-o spun din experienta ca si mama mea a avut grave probleme de sanatate si a incercat tratamentul, minunandu-i pe doctori :) Sanatate tuturor si sa aveti grija de voi ! :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde de stadiul bolii, de sistemul imunitar si de vointa bolnavului de a invinge

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai,oameni buni..."credinta voastra va va salva"!(Credinta=incredere)Ginditi-va la pildele biblice...cea a femeii care,credea ca atingindu-se numai de vesmintul lui Isus,se va vindeca;si s-a vindecat.Isus,i-a spus:"...credinta ta te-a salvat!"

Apoi,romanul,soldat parca... care,nu era crestin dar,era incredintat ca numai la dorinta lui Isus,fiica lui parca,se va vindeca.Si asa a fost.

Apoi,biblia,da raspuns la toate.

Spune:"daca vreunul dintre voi e bolnav,chemati prezbiterii bisericii sa se roage pentru el;marturisiti-va unii altora pacatele,rugati-va unii pentru altii si veti fi vindecati!"

S-a demonstrat stiintific puterea cuvintului,a rugaciunii.Nu uitati ca Dzeu,cu Cuvintul a facut lumea.

ADN-ul,poate fi modificat prin cuvint.Vedeti,experientele lui Masaru Emoto ...privind modificarea structurii apei,transformarea ei din apa moarta in apa vie,prin rugaciune,prin cuvint,prin sunet deci!

"Veti da socoteala de fiecare vorba;de fiecare vorbulita..."- zice Isus. :blink:

Cuvintele noastre sunt judecatorii nostri prin efectele pe care le declanseaza.

Ce aveti de pierdut? :yes:

..............

Aaaa...si privitor la tratamentul cu spinz:pe durata tratamentului,regim dur.Adio:carne,zahar,sare,produse animale,grasimi.

Numai sucuri de fructe si legume proaspete in masura in care, bolnavul le suporta,cu predilectie suc de morcov si mar.

Brinza proaspata de vaci,nesarata,consumata numai daca e suportata,moderat,in amestec cu ou crud,piure de morcov...

Foamea,vindeca;nu a ucis pe nimeni.Isus,a postit 40 de zile.

Sa nu uitam ca bolile pancreatice au la baza o alimentatie incorecta.

.............

Rostopasca,face si ea minuni in bolile de pancreas.Dar,nu uitati ca e si ea otravitoare.Nu abuzati.

Editat de Bagherra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna sunt membra noua a aceistui forum...

poate ma ajuta si pe mine cineva...tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon...in 2006 a fost operat a facut 6 sedinte de chimioterapie si si-a revenit f bine....mergea la controale analize ecografe din 6 in 6 luni...si o data pe an la conoloscopie...totul a fost ok...

acu 2 luni s-a simtit cam rau...a venit de la serviciu acasa acuzand dureri pe operatie pe care le-a acuzat de la 1-2 luni de la operatie dar doctorii au zis ca nu nimik...la inceput ca de la operatie apoi ca e predispus la hernie...deci nimik imoprtant..

deci in urma cu 2 luni cam asa am inceput investigatiile...care initial ni s-a spus ca are metastaze la stomac,pancreas si plamani...

apoi un radiolog ne-a spus ca la stomac nu e nimik...doar la pancres dar nu pe pancreas ci langa si la plamani...

apoi am mers la altii care au zis ce este la pancreas nu are legatura cu ce a fost la colon...

tin sa mentionez ca am facut markerii cea de 3 ori de 2 ori au ok cam mai in jurul valorii de 9 si odata in limite normale...am facut si ca 19-9 de 2 ori si a iesit in limite normale sub 5...analize de sange am facut de 3 ori toate ies f bune...analizele au facute in locuri diferite...

ce investigatii as putea sa fac pentru un diagnostic clar...

va rog dc ma puteti ajuta cu ori...dc cunosteti un imagist bun cred ca asa se numesc cei care interpreteaza ct,rmn...

va multumesc mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×