Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrat

Cancer la pancreas

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va scriu in numele bunicii mele care in urma cu 8 luni a fost diagnosticata cu cancer la pancreas.Din fericire a fost un caz operabil, insa acum are ascita pancreatica.In 2 saptamani a acumulat 5 litri de lichid care i-a fost scos....

Va rog frumos daca stie cineva un tratament medical sau naturist pentru ascita pancreatica sa-mi scrieti pe forum...Astep raspunsurile dumneavoastra.

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu as vrea sa aflu mai multe despre cancerul de pancreas.( defap am citit de pe net multe, dar vreau sa stiu cum anume sunt persoanele aflate in situatia asta).

Tatal meu a fost diagnosticat in octombrie 2005 cu cancer de pancreas cu radacini in mezenter si metastaza in ficat. Pe vremea aia avea 90 kg., era un " om mare", iar acum abia daca are 55 kg. A facut citostatice pana luna trecuta, dar fara nici un rezultat.Se simtea din ce in ce mai rau si slabea vazand cu ochii( asta am inteles ca e o trasatura generala a bolnavilor de cancer). A fost operat la stomac, pt. ca nu i se golea normal stomacul si i s-a facut un by-pas. Atunci au fost 3 sapt. in care nu a mancat nimic si il tineau doar cu perfuzii. Apoi a venit acasa si a inceput sa manance.Bine-nteles ca si acum mananca foarte putin si se simte foarte slabit.

As vrea sa stiu si ce mancaruri mai are voie! Tot sper sa poata sa manance mai bine ca de pui si branza de vaci, sucuri de legume si fructe s-a saturat! Dar nici nu poate manca orice, ca i se blocheza stomacul!

Daca mai e cineva in situatia asta, va rog spuneti-mi si mie, ca ma doare asa de tare sufletul sa il vad asa! Asa de mult il iubesc si nu pot sa-l ajut cu mai nimic!

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:beee: Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni, dar cancerul la pancreas - in stadiile prezentate... nu prea are leac. Noi, luptam pentru viata noastra, cum putem, incercam tot ce se aude...dar sigur nu se tine, in situatia unei boli, cont de bani...Ai face orice. Pe Dumnezeu iL intrebi?

 

Cat este de DREPT sa vorbesti "verde in fata", in astfel de cazuri?

 

Nu stiu, dar eu am trecut prin faza asta, am avut cancer...

 

Sigur ca, mai sunt si minuni.

 

Dar cum le alegem?

 

Pentru amanunte - stiti unde ma puteti contacta. :hi:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

tatal meu tocmai a fost diagnosticat cu cancer la pancreas(neoplasm de pancreas ) cu metastaze la ficat

as dori cine ma poate ajuta cu orice fel de informatii referitoare la :

- descrierea detaliata bolii si a metodelor de tratament , carti , situri , etc...

- doctori/ clinici in romania sau afara care ar putea interveni chirurgical

-orice alta informatie care m-ar putea ajuta sa inteleg sansele si modalitatile de a lupta

multumesc mult

ma puteti contacta la : vom_reusi@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu mai poate urma nici un tratament de vindecare , poti sa il ajuti doar cu tratamente paleative.

 

buna

stiu asta

tot sap pe net sa imi dau seama cat ajuta o oparatie , unde este mai bine , la noi sau la szeged in Ungaria,/ chimioterapia cat costa , ce efecte secundare presupune , in general , ce metode prelungesc viata si care o fac doar mai suportabila

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va scriu in numele bunicii mele care in urma cu 8 luni a fost diagnosticata cu cancer la pancreas.Din fericire a fost un caz operabil, insa acum are ascita pancreatica.In 2 saptamani a acumulat 5 litri de lichid care i-a fost scos....

Va rog frumos daca stie cineva un tratament medical sau naturist pentru ascita pancreatica sa-mi scrieti pe forum...Astep raspunsurile dumneavoastra.

 

Va multumesc

Am citit despre bucuria pe care ati avut o cu bunica dvs.si ca a fost operabil.Noi suntem in faza ca am primit acest diagnostic si este operabil imi pute ti spune la ce medic a fost operata bunica dvs.chiar mi ar face mare placere daca am putea vb pe mes credeti ma suntem dispera ti idul meu paulinadascalu astept cu nerabdare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.novavita.net.yu

 

www.aosan.com

 

Protocolul contine Imunarc, Korbazol, Kuban Galen, Gonebazol, Megamin.

Imunarc,

Saptamana 1:

Prima zi: 1+0+0

Ziua 2: la fel

Ziua 3: 1+0+1

Ziua 4: la fel

Ziua 5: 1+1+1

Ziua 6: la fel

Ziua 7: la fel

Daca nu sunt cresteri de tensiune importante,

Saptamana 2:

Ziua 1: 2+1+1

Ziua 2: la fel

Ziua 3:2+1+2

Ziua 4 : la fel,

Ziua 5: 2+2+2

Ziua 6,7 : la fel.

Saptamnanile 3 si 4 la fel,

In toata aceasta perioada

Korbazol: 3 ori 2 lingurite,

Gonebazol: 2 lingurite inainte de masa de dim.

Kuban Galen: 3 ori 2 lingurite,

Megamin: 3 ori 2 lingurite.

Terapie: 1Imunarc,5Korbazol,1Gonebazol,5Kuban Galen,5 Megamin.

 

Toata terapia se ia inainte de masa cu 30 de min.

O lingurita inseamna 6 gr., se folosesc numai lingurite nemetalice.

 

ALIMENTE SI BAUTURI DAUNATOARE SANATATII in documente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, toate aceste tratamente pot ajuta organismul sa lupte cu boala, dar in cazurile de mai sus care sunt(erau) dramatice, in care boala pancreatica e asociata cu ''altele'' nu sunt sperante prea mari.

bucurati-va cat mai mult de clipele voastre!

sanatate maxima tuturor!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate, toate aceste tratamente pot ajuta organismul sa lupte cu boala, dar in cazurile de mai sus care sunt(erau) dramatice, in care boala pancreatica e asociata cu ''altele'' nu sunt sperante prea mari.

bucurati-va cat mai mult de clipele voastre!

sanatate maxima tuturor!

 

cum poti zice sanatate maxima unor oameni care nu o mai au? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×