Sari la conținut
Forum Roportal
Stoned

Naivitate.Ce inseamna mai exact sa fi naiv?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa stau cat mai mult printre oameni sa-mi fac prieteni,sa socializez chiar daca nu am chef sau nu-mi plac persoanele respective ca este spre binele meu si intr-un fel are dreptate ...doar ca nu stiu daca o sa ajung vreo-data asa.

Mi-a explicat ca este in radacinile noastre sa privim cu ostilitate chipuri noi ,de aia si sunt atatia care fac anxietate din cauza suprapopulari,dar daca vrei sa simti ca aparti trebuie sa te amesteci printre ei.

 

 

 

Ce terapeut ti-a explicat ca este in radacinile noastre sa privim cu ostilitate figurile noi ? Mi se pare o mare "gluma"; omul este facut genetic sa traiasca in colectivitati - de acum 10000 de ani de pe vremea cand avea ca adapost pesteri si se adunau mai multi intr-un fel de triburi pentru ca astfel obtineau mai usor acoperis si harana si se puteau apara de animale mari.

Tocmai - un om care este comunicativ, care este social, care poate interveni in discutii unde nu cunoate pe nimeni, care este deschis la nou si la a intalni oameni noi. 8)

Ceea ce este cu tine nu tine de naivitate ci intradevar de o fobie de oameni - tu vrei acum sa auzi de la noi ca este ok asta. Pai nu este ok decat daca vrei sa te calugaresti si sa stai intro manastire cu 3 maici in varf de munte.

 

Nu iti cere nimeni sa stai intrun oras suprapopulat cum e Tokyo de exmplu dar nici sa nu bagi oameni in seama doar pentru ca nu i-ai vazut in viata ta si din prima sa le pui o eticheta ca iti vor raul. Si ti-am scris intrun post anterior- socializarea se invata la fel ca multe alte lucruri. Pana acum ai stat prea mult in fata PC-ului, pe mess sau la filme si ai uitat cum este sa interactionezi cu oamnei in real. -_-

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum ai stat prea mult in fata PC-ului, pe mess sau la filme si ai uitat cum este sa interactionezi cu oamnei in real. -_-

Fata a interactionat cu oamenii si astia au luat-o de fraiera. Nu-i asa ca e normal sa nu mai vrea sa faca asta ?

De ce au luat-o de fraiera ? Pentru ca renunta usor la parerile ei si este influentabila, plus ca nu e sigura ce vrea sau ce ar trebui sa faca. De ce se intampla asta ? Pentru ca atunci cand era mica ori a fost ignorata, ori i s-a interzis sa faca ce voia sau s-a bagatelizat ce voia ea, deci recunoastere sau suport nu a primit, prin urmare n-a mai stiut ce sa vrea, copii neavand de ales,fiind construiti sa caute acceptarea si iubirea. Patternul asta a facut ca in adolescenta sa se inhaiteze cu acelasi gen de oameni - care nu dau importanta la ce vrea ea, dar o accepta pentru ca ea e de acord cu ei. Genul asta de oameni o fac sa se simta "ca acasa", desi poate nu constientizeaza asta. Genul asta de oameni sunt cei care ii zic ei ca ea nu este ok. Si ea ii crede. Nu poate socializa cu cei diferiti de acest gen pentru ca aia nu o atrag, nu atrag acest pattern emotional.

Tocmai d-aia singuratatea ii da posibilitatea sa ajusteze modul in care percepe oamenii, percepand in primul rand propria persoana, nevoile, nazuintele, placerile si dorintele sale, la care sa nu mai renunte in favoarea acceptarii.

Astfel in mod natural se schimba genul de oameni cu care va socializa, comunitatea veche nu o va mai accepta pentru ca nu este complianta cu dorintele lor, iar comunitatea noua, care va veni negresit, o va accepta din start ca pe o persoana care are ceva de spus, a carei parere conteaza, care are o contributie in "trib", nu este doar oaie sau animal de povara.

M-as putea insela, normal, dar eu cam asta cred, din relatarea fetei.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce terapeut ti-a explicat ca este in radacinile noastre sa privim cu ostilitate figurile noi ? Mi se pare o mare "gluma"; omul este facut genetic sa traiasca in colectivitati - de acum 10000 de ani de pe vremea cand avea ca adapost pesteri si se adunau mai multi intr-un fel de triburi pentru ca astfel obtineau mai usor acoperis si harana si se puteau apara de animale mari.

Tocmai - un om care este comunicativ, care este social, care poate interveni in discutii unde nu cunoate pe nimeni, care este deschis la nou si la a intalni oameni noi. 8)

Ceea ce este cu tine nu tine de naivitate ci intradevar de o fobie de oameni - tu vrei acum sa auzi de la noi ca este ok asta. Pai nu este ok decat daca vrei sa te calugaresti si sa stai intro manastire cu 3 maici in varf de munte.

 

Nu iti cere nimeni sa stai intrun oras suprapopulat cum e Tokyo de exmplu dar nici sa nu bagi oameni in seama doar pentru ca nu i-ai vazut in viata ta si din prima sa le pui o eticheta ca iti vor raul. Si ti-am scris intrun post anterior- socializarea se invata la fel ca multe alte lucruri. Pana acum ai stat prea mult in fata PC-ului, pe mess sau la filme si ai uitat cum este sa interactionezi cu oamnei in real. -_-

Nici nu am zis ca e ok si nici nu vreau sa aud asta

Si da oamenii mai sunt facuti genetic si sa priveasca cu ostilitate orice intrus cineva care nu face parte din grupul lor.Pana la urma de ce sa il accepte daca le fura mancarea de la gura?

E clar ca avem experiente de viata diferite si tu nu o sa poti sa privesti lumea niciodata cum o privesc eu si eu nu o sa pot niciodata sa privesc oamenii automat ca fiind buni.Replica asta cu Pc-ul e deja fumata nu ma cunosti nu mai da cu presupusul.Eu am intrebat cu totul altceva.

 

Fata a interactionat cu oamenii si astia au luat-o de fraiera. Nu-i asa ca e normal sa nu mai vrea sa faca asta ?

De ce au luat-o de fraiera ? Pentru ca renunta usor la parerile ei si este influentabila, plus ca nu e sigura ce vrea sau ce ar trebui sa faca. De ce se intampla asta ? Pentru ca atunci cand era mica ori a fost ignorata, ori i s-a interzis sa faca ce voia sau s-a bagatelizat ce voia ea, deci recunoastere sau suport nu a primit, prin urmare n-a mai stiut ce sa vrea, copii neavand de ales,fiind construiti sa caute acceptarea si iubirea. Patternul asta a facut ca in adolescenta sa se inhaiteze cu acelasi gen de oameni - care nu dau importanta la ce vrea ea, dar o accepta pentru ca ea e de acord cu ei. Genul asta de oameni o fac sa se simta "ca acasa", desi poate nu constientizeaza asta. Genul asta de oameni sunt cei care ii zic ei ca ea nu este ok. Si ea ii crede. Nu poate socializa cu cei diferiti de acest gen pentru ca aia nu o atrag, nu atrag acest pattern emotional.

Tocmai d-aia singuratatea ii da posibilitatea sa ajusteze modul in care percepe oamenii, percepand in primul rand propria persoana, nevoile, nazuintele, placerile si dorintele sale, la care sa nu mai renunte in favoarea acceptarii.

Astfel in mod natural se schimba genul de oameni cu care va socializa, comunitatea veche nu o va mai accepta pentru ca nu este complianta cu dorintele lor, iar comunitatea noua, care va veni negresit, o va accepta din start ca pe o persoana care are ceva de spus, a carei parere conteaza, care are o contributie in "trib", nu este doar oaie sau animal de povara.

M-as putea insela, normal, dar eu cam asta cred, din relatarea fetei.

Da cam asa sta treaba cam dur ce ai zis tu acolo dar ma bucur ca ai inteles :yes: Asa ma gandeam si eu sa-mi dau ceva timp singura si pe urma sa ies zmeu din casa,dar din pacate nu prea pot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancarea de la gura? Exagerezi.... Ce e cu posesia asta? Dimpotriva, persoanele noi pot aduce o dinamica interesanta grupului.

 

 

E clar ca avem experiente de viata diferite si tu nu o sa poti sa privesti lumea niciodata cum o privesc eu si eu nu o sa pot niciodata sa privesc oamenii automat ca fiind buni.

 

Si ce tre sa faca ca sa ii vezi buni? Sa fie buni de admirat sau sa te placa pe tine si sa fie asertivi?

 

Sa stau cat mai mult printre oameni sa-mi fac prieteni,sa socializez chiar daca nu am chef sau nu-mi plac persoanele respective ca este spre binele meu si intr-un fel are dreptate ...doar ca nu stiu daca o sa ajung vreo-data asa.

 

Cum tre sa fie persoanele pe care le placi? Ca sa stiu daca te duci in anturaje proaste sau esti doar suparata pe diverse lucruri

 

Sa stau cat mai mult printre oameni sa-mi fac prieteni,sa socializez chiar daca nu am chef sau nu-mi plac persoanele respective ca este spre binele meu si intr-un fel are dreptate ...doar ca nu stiu daca o sa ajung vreo-data asa.

 

Cum tre sa fie persoanele pe care le placi? Ca sa stiu daca te duci in anturaje proaste sau esti doar suparata pe diverse lucruri

 

Nu are nici o relevanta asta cu plecatu,e un mediu nou cu oameni noi si ele dom'le cica imi dau sfaturi.cand nici macar nu le cer.Imi dau seama ca sunt multi imbecili de neluat in seama,Dar parca nu stiu s-a umplut lumea de tupeisti :stars: :stars: .Nu am nimic cu ei mi-ar placea sa fiu si eu putin mai tupeista,nu inteleg ce au ei cu mine.Si parca s-au ascuns toti introverti nu prea mai dau de oameni asa

 

Se incearca o comunicare. Acu poate nici ei nu se pricep asa de bine. Cand nu o sa te mai simti ofensata de cei din jur probabil o sa te simti mai relaxata.

 

 

De fobie sociala sigur nu suferi... Poate ca nu iti gasesti locul si fericirea in tine si apoi in jurul tau

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancarea de la gura? Exagerezi.... Ce e cu posesia asta? Dimpotriva, persoanele noi pot aduce o dinamica interesanta grupului.

 

 

 

Si ce tre sa faca ca sa ii vezi buni? Sa fie buni de admirat sau sa te placa pe tine si sa fie asertivi?

 

 

Ziceam de aia de pe vremuri care traiau in pesteri.

Si ma exclud pe mine ,am vazut nou veniti care erau barfiti inainte sa calce pragul,mai ales la un job nou.

Nu neaparat sa ma placa dar totusi o doza de omenie acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Atata timp cat te preocupa parerea lumii nu o sa te relaxezi. Pe o parte ii critici pe o parte cauti companie pentru ca asa trebuie

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancarea de la gura? Exagerezi.... Ce e cu posesia asta? Dimpotriva, persoanele noi pot aduce o dinamica interesanta grupului.

 

 

 

Si ce tre sa faca ca sa ii vezi buni? Sa fie buni de admirat sau sa te placa pe tine si sa fie asertivi?

 

 

 

Cum tre sa fie persoanele pe care le placi? Ca sa stiu daca te duci in anturaje proaste sau esti doar suparata pe diverse lucruri

 

 

 

Cum tre sa fie persoanele pe care le placi? Ca sa stiu daca te duci in anturaje proaste sau esti doar suparata pe diverse lucruri

 

 

 

Se incearca o comunicare. Acu poate nici ei nu se pricep asa de bine. Cand nu o sa te mai simti ofensata de cei din jur probabil o sa te simti mai relaxata.

 

 

 

De fobie sociala sigur nu suferi... Poate ca nu iti gasesti locul si fericirea in tine si apoi in jurul tau

 

 

Pai si daca am gasi fericirea in noi ce nevoie am mai avea de ceilalti oameni?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam de aia de pe vremuri care traiau in pesteri.

Si ma exclud pe mine ,am vazut nou veniti care erau barfiti inainte sa calce pragul,mai ales la un job nou.

Nu neaparat sa ma placa dar totusi o doza de omenie acolo.

 

Daca iti faci o prietena sau doua prietene eu cred ca e de ajuns. Nu mai traim intr-o societate plina cu lapte si miere. Daca cu cei de varsta ta nu te intelegi, incearca sa te apropii de oameni ce au varsta ta emotionala

 

Pai si daca am gasi fericirea in noi ce nevoie am mai avea de ceilalti oameni?

 

Oamenii te fac fericit dar daca esti o persoana plina de frustari mai tot timpul o sa te concentrezi pe ele mai tot timpul. Fiecare le are pe ale lui, nu zic nu, tu ai ales sa iti rezolvi problemele. E o initiativa buna. Ai rabdare. Da-ti timp. Multi care intra in terapie doresc rezultate imediate

Editat de Ea.
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da cam asa sta treaba cam dur ce ai zis tu acolo dar ma bucur ca ai inteles :yes: Asa ma gandeam si eu sa-mi dau ceva timp singura si pe urma sa ies zmeu din casa,dar din pacate nu prea pot.

Pai stai in casa sa iesi zmeu ? Nu. Stai sa te scuturi de toate neplacerile astea, dup-aia o sa iesi fara ele, daca si cand vei mai dori sa iesi.

De ce sa nu poti sa stai fara ei ? Ii intalnesti la munca, la cumparaturi si gata, o vreme, ti-ajunge. Altfel tu o sa faci mai departe ce stii tu sa faci - sa te supui. Si-n acelasi timp sa te oftici pe tine insuti, dar si pe ceilalti ca te supui. Nu e nici vina lor - ei asa sunt, nici vina ta - tu, deocamdata, asa esti.

Sa ma exprim eu cumva... interactiunea de calitate cu ceilalti oameni este un adaos, un bonus adus fericirii pe care o gasesti in tine insati. Asa ca pune mana si cauta fericirea aia in tine insati, cum zic eu c-asa e bine. Comply, comply, comply ! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×