Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

mancarea si crestinismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Omul este la origine omnivor. La fel ca maimutele antropoide, porcul si ursul.

Asta poate fi parerea ta.

Poti sa dovedesti ca nu e asa? :crazy: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ha ha ha

ce prostie.

Grupa 0 care este prima grupa sanguina aparuta pe pamant este specifica omului carnivor.

Primii oameni au fost carnivori. Au fost vanatori. Grupa A este specifica vegetarienilor.

Unde mama naibii citesti tampeniile astea???

Se prea poate sa fi fost si canibali, cum de nevoie au fost si homosexuali.

Grupa sanguina nu determina apetitul pentru carne sau vegetale. Si la animale din aceiasi specie exista mai multe grupe sanguine, fara ca ele sa fie preponderent vegetariene sau carnivore.

Maimutele, din care crezi ca te tragi, nu sunt decat vegetariene. De ce crezi ca evolutia lor in directia carnivorelor, nu este decat o adaptare trecatoare la un mediu ostil?

Se pare ca, gustul este mai degraba responsabil pentru apetitul nostru, si odata pervertit, este foarte greu de reeducat, chiar daca stim ca ne vom imbolnavi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul la origine este vegetarian. Atat pentru creationisti, cat si pentru evolutionisti.

Alimentatia carnata nu este compatibila cu biologia lui.

Elia, tu te referi aici la episodul DINAINTE de caderea in pacat a omului.

Dar asta este, nu mai putem ajunge cum a fost facut Adam prin adoptarea alimentatiei date acestuia de catre Dumnezeu. Ca e mai sanatoasa alimentatia pe baza de produse vegetale, se cam stie. Dar si carnea isi are locul ei in dieta.

 

O intrebare: credeti ca Dumnezeu cere oamenilor sa adopte dieta vegetariana? Sau o aproba ca fiind superioara celei bazate pe carne?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elia, tu te referi aici la episodul DINAINTE de caderea in pacat a omului.

Dar asta este, nu mai putem ajunge cum a fost facut Adam prin adoptarea alimentatiei date acestuia de catre Dumnezeu. Ca e mai sanatoasa alimentatia pe baza de produse vegetale, se cam stie. Dar si carnea isi are locul ei in dieta.

 

O intrebare: credeti ca Dumnezeu cere oamenilor sa adopte dieta vegetariana? Sau o aproba ca fiind superioara celei bazate pe carne?

Crezi ca Dumnezeu a facut vreo schimbare in anatomia si fiziologia omului, dupa caderea in pacat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca Dumnezeu a facut vreo schimbare in anatomia si fiziologia omului, dupa caderea in pacat?

Bineanteles ca NU Dumnezeu a facut-o!

Pacatul a facut aceasta schimbare in anatomia si fiziologia omului, dupa ce acesta l-a cunoscut! Si de atunci nu s-a schimbat nimic in sensul acesta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elia, tu te referi aici la episodul DINAINTE de caderea in pacat a omului.

Dar asta este, nu mai putem ajunge cum a fost facut Adam prin adoptarea alimentatiei date acestuia de catre Dumnezeu. Ca e mai sanatoasa alimentatia pe baza de produse vegetale, se cam stie. Dar si carnea isi are locul ei in dieta.

 

O intrebare: credeti ca Dumnezeu cere oamenilor sa adopte dieta vegetariana? Sau o aproba ca fiind superioara celei bazate pe carne?

 

Dumnezeu niciodata nu se contrazice.

Acum este timpul cel mai prielnic ca oamenii sa faca o schimbare , cu cat pacatul se inmulteste , cu atat si animalele vor fi din ce in ce mai bolnave.

Omul nu poate trai fara vegetale, noi mancam mai mult fiert si stim ca prin fierbere se distruc multe vitamine, deci carnea se considera a fi un aliment excitant si daunator.

Dupa potop rata de viata sa modificat considerabil dupa introducerea dietei de carne, de la aproape 1000 de ani la 120.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am observat ca e la moda sa fii vegetarian,chiar stiu de o fetiscana de 18 ani ,care complexata ca e grasa,desi era slaba moarta ,a tinut-o numai pe vegetale ,si dp o luna era in spital :crazy:

eu zic ca avem nevoie si de carne si de vegetale si de fructe ,dar nu cu abuzuri ,cate putin din toate nu strica !!! :crazy:

in ceea ce priveste cancerul -sunt oameni care nu au mancat carne ,nu au baut ,nu au fumat si au murit de cancer !!! ex: tatal sotului meu ,mama sotului meu ,si unul dintre fratii sotului meu :cheer:

acum sa imi explicati mie cei ce credeti ca ,carnea =cancer ,de ce au murit ei ??? :doh:

Editat de elenutzabalenutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa potop rata de viata sa modificat considerabil dupa introducerea dietei de carne, de la aproape 1000 de ani la 120.

Pai, noi vrem sa traim vesnic, nu 1000 de ani! :doh: Nu? Deci nu dieta vegetariana este raspunsul la problema vietii vesnice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×