Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

mancarea si crestinismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

formularea poruncii a fost ulterioara practicarii obiceiului respectiv (cel putin 500 de ani diferenta)

eu realizez si accept treaba asta.

dar ce te faci cu unul ca (stie el singur) care dicteaza solemn "e pacat!" ?

 

tocmai ca nu trebuie lasata la o parte: daca nu consumi sangele, dar il arunci scarbit la gunoi, este exact acelasi lucru ca si cand l-ai fi consumat - tot nu il oferi zeitatii

voi arde in iad... :crazy:

 

pentru evrei nu este asa de simplu, dar pentru crestini e clar: Dumnezeu i-a spus lui Petru sa manace din toate... (chiar daca imaginea este folosita pentru a justifica propovaduirea Evngheliei si la pagani)

mda. inca un exemplu graitor de "legea lui Dumnezeu nu se schimba niciodata"... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ce te faci cu unul ca (stie el singur) care dicteaza solemn "e pacat!" ?
depinde de situatie!

daca faci parte dintr-o comunitate, respecti regulile ei, sau iesi din comunitate

cand cel care te ameninta cu "pacatul" o face prin intermediul sistemului sau de gandire, fie il ajuti sa isi schimbe sistemul de gandire, fie il ignori

 

"vrajile" chiar au putere, dar numai asupra celor "gata" sa se supuna lor

 

 

 

mda. inca un exemplu graitor de "legea lui Dumnezeu nu se schimba niciodata"... :doh:
"Legea Domnului" chiar nu se schimba

ceea ce se schimba este interpretarea omului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde de situatie!

daca faci parte dintr-o comunitate, respecti regulile ei, sau iesi din comunitate

cand cel care te ameninta cu "pacatul" o face prin intermediul sistemului sau de gandire, fie il ajuti sa isi schimbe sistemul de gandire, fie il ignori

 

"vrajile" chiar au putere, dar numai asupra celor "gata" sa se supuna lor

"Legea Domnului" chiar nu se schimba

ceea ce se schimba este interpretarea omului!

 

Care Lege? ca sunt doua.

Una a bisericii si alta a Domnului, care din ele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care Lege? ca sunt doua.

Una a bisericii si alta a Domnului, care din ele?

care ce?

 

Legea Domnului e Una

fiecare comunitate/generatie/persoana e alta - si isi rescrie personal Legea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru vechii evrei, viata statea in sange!

acesta (sangele) era oferit lui Dumnezeu ca jertfa, in locul jertfelor omenesti pe care le practicau triburile din preajma - de aceea renuntau la consumarea sangelui, pentru ca era ofranda pentru YHWH

in legatura cu practicile iudaice, este clar ce scrie in Biblie

iar sacrificiile omenesti erau "la moda" la canaanitii pe care ii intalneste Abraham venind din Haran, dar si in timpul judecatorilor (Iefte) triburile ammonite, de exemplu

Unde anume in biblie? Pe de alta parte, prima conexiune pe care am facut-o in legatura cu acest obicei a fost cu vampirii lui Bram Stocker. Chiar, de unde s-o fi inspirat acesta? Presupun ca era crestin si ca stia biblia destul de bine.

formularea poruncii a fost ulterioara practicarii obiceiului respectiv (cel putin 500 de ani diferenta)

tocmai ca nu trebuie lasata la o parte: daca nu consumi sangele, dar il arunci scarbit la gunoi, este exact acelasi lucru ca si cand l-ai fi consumat - tot nu il oferi zeitatii

pentru evrei nu este asa de simplu, dar pentru crestini e clar: Dumnezeu i-a spus lui Petru sa manace din toate... (chiar daca imaginea este folosita pentru a justifica propovaduirea Evngheliei si la pagani)

Din toate ce anume? Toate mincarurile? Mie mi se pare perfect normal asta... pe vremea aia mincarea era mult mai putina ca acum, chiar si pentru populatia sedentara. Iar Petru era un migrator.

 

:doh: Apropo... Si termenul asta e destul de flexibil... Ce consider eu comestibil si ce considera chinezii, de exemplu...

Un prieten de-al meu a facut un curs de supravietuire in Apuseni, daca nu ma-nsel. Aveau buget limitat si cand li se terminau banii trebuia sa se descurce. Lacuste cu presul prindeau si le prajeau de vii...Cica-s o delicatesaaaaa :cheer:

Chiar este o delicatesa. :o:

 

Ma uimesti Maria, treaba cu Petru e interpretata rau de tine, Petru nu a mancat nicidata ceva necurat si nu despre mancare e vorba,a mancat Petru taratoare, serpi, ai ca e buna , ce frumos mai trag oamenii pe turta lor cand e vorba de pantec.

Ce te mira? Era si el un om ca toti oamenii si era tot timpul pe drumuri? Chiar crezi ca se oprea in fiecare zi in vreun sat iar oamenii ii puneam pe masa mincaruri de tot felul unui om venit sa predice o noua religie? :crazy: :doh: O religie care se opunea religiei lor. Tu ai face asa cu un predicator islamic, de exemplu? :doh:

Petru e trimes sa duca Evanghelia la neamuri, nici vorba de a manca ceva necurat, citeste capitolul intreg ca e destul de inteles .

Ia uite ce zice Pavel:

Rom 14:21 Bine este sa nu man

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde anume in biblie?
exact acolo unde am spus (nu am dat si numarul versetului - Cartea Judecatorilor nu este foarte mare...)

 

Din toate ce anume? Toate mincarurile?
dupa ce ca nu citesti textul biblic, nici discutiile de pe forum nu le urmaresti?!? s-a vorbit despre episodul cu Petru zilele astea, dar tu o dai rau pe alaturi... de ce?

 

daca ai ceva de spus pe teme de religie, spune!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact acolo unde am spus (nu am dat si numarul versetului - Cartea Judecatorilor nu este foarte mare...)

Pai acolo n-ai spus mai nimic.

dupa ce ca nu citesti textul biblic, nici discutiile de pe forum nu le urmaresti?!? s-a vorbit despre episodul cu Petru zilele astea, dar tu o dai rau pe alaturi... de ce?

Calmeaza-te, respira adinc de citeva ori si sa o luam de la inceput: ce sectiune din biblie spune despre faza cu singelke si IHWH? Cartea Judecatorilor zici?

daca ai ceva de spus pe teme de religie, spune!

Pai asta si fac. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu mananci carne?? Parca ne daduse Dumnezeu toate animalele de pe pamant?

pentru ca religiile in mijlocul carora se aflau primii crestini se bazau pe jertfe de carbne aducse diferitelor zei tati, jertfe la care participa si poporul, mancand carnea jertifita zeului respectiv - primii crestini erau opriti de la a aduce jertfe altor zei...

 

 

'dan-marius' nu castigi nimic fiind obraznic, doar iti creste numarul de mesaje pe forum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca religiile in mijlocul carora se aflau primii crestini se bazau pe jertfe de carbne aducse diferitelor zei tati, jertfe la care participa si poporul, mancand carnea jertifita zeului respectiv - primii crestini erau opriti de la a aduce jertfe altor zei...

'dan-marius' nu castigi nimic fiind obraznic, doar iti creste numarul de mesaje pe forum...

 

Eu nu am adus niciodata jertfe de carne niciunui zeu. Asa ca o sa pap carnita in continuare.

Oricum e un motiv tampit pentru o persoana care traieste in secolul 21.

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×