Sari la conținut
Forum Roportal
Andreiman

radiatii electromagnetice?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,folosesc calculatorul de mai bine de 10 ani,de vreo 2-3 ani mi se intampla urmatorul fenomen atunci cand sunt in fata calculatorului si pe un perimetru de un metru un metru jumatate in jurul calculatorului cand ma apropii de calculator simt niste spasme pe tot corpul dar mai ales la picioare si brate si todeauna spsmele incep de la picioare, asta dureaza atat cat stau in apropierea calculatorului.

Sa mai intalnit cineva cu asa ceva sau stie despre ce este vorba?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam de la mobil. Dupa ce ii mutam locul, aveam biziit la muschi, ca de la vibratorul lui. Era in buzunar, linga corp. Dar facea asa numai cind nu era telefonul acolo. Nu am verificat daca suna, fiind uitat acasa.

de cind il tin in borseta la distanta de corp, nu mai vibreaza corpul meu.

Deci era un fel de legatura intre mine si telefon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

calculatorul e deschis? :roll:

 

Da, mi se intampla doar cand am calculatorul deschis,iar daca incerc sa mai folosesc si wirless-ul in 2-3 minute trebuie sa inchid calculatorul din cauza durerilor de burta, diaree,usturimi de ochii si un disconfort psihic mai exact devin nervos,deci daca deschid calculatorul de 10 ori pe zi si am si wirless-ul de 10 ori mi se intampla acelasi lucru.Iar fara wirless simt doar spasmele la picioare si brate de care am vorbit in prima postare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:

Da, radiatii elecromagnetice.

Acum...treaba e ca majoritatea suntem expusi acestor radiatii electromagnetice, adica cei care traim in asa zisele zone civilizate, si asta zi si noapte si clipa de clipa. Singurele locuri unde nu suntem afectati de radiatii si campuri electromagnetice ar fi unele zone deluroase si muntoase care se afla in afara zonei "electronicelor" civilizatiei, insa e clar ca nu putem da navala toti acolo. Vestea fericita e ca ne adaptam din mers, insa probabil ca tu ai o sensibilitate mai mare si deja in cazul tau, din ce ai descris, trebuie sa iei unele masuri: sa stai cat mai putin in fata calculatorului, sa stai cat mai departe de televizor, sa renunti pentru o vreme la mobil...nu stiu, incearca lucrurile astea si vezi si tu cum te simti. Problema nu-i de neglijat si n-ar strica s-o iei in serios.

Unii sustin ca cea mai afectata parte a noastra in urma impactului cu nivelul tot mai intens de radiatii si campuri electromagnetice ar fi ochii si glanda pineala.

Uite un link care, sper eu, s-ar putea sa-ti ofere unele explicatii:

http://www.consumerhealth.org/articles/display.cfm?ID=19990303201129

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi se intampla doar cand am calculatorul deschis,iar daca incerc sa mai folosesc si wirless-ul in 2-3 minute trebuie sa inchid calculatorul din cauza durerilor de burta, diaree,usturimi de ochii si un disconfort psihic mai exact devin nervos,deci daca deschid calculatorul de 10 ori pe zi si am si wirless-ul de 10 ori mi se intampla acelasi lucru.Iar fara wirless simt doar spasmele la picioare si brate de care am vorbit in prima postare.

 

Teoretic ar trebui sa fie de la wireless nu de la calculator. Prin urmare este suficient sa te limitezi la internet prin cablu. Nu vad de ce ar emite unde electromagnetice procesorul sau placa grafica intrucat ele lucreaza doar cu micro-curenti electrici necesari procesarii informatiei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Radiatiile sint atit de mici, ca e imposibil sa fie de la ele.

Chiar wireless.

E mai degraba o autosugestie, legata de ceva ce ai vazut pe net, poate de mai multe ori, si s-a format un reflex, o autosugestie.

Deci nu radiatii, im mod sigur.

Cauta ce ti-a creat disconfortul.

Reflexul poate fi si descarcarea bilei la vederea calcului. E a naibii rau bila asta.

Eu aveam asa ceva cind plecam in concediu. Aveam o descarcare ce tinea si 10 zile ca si criza.

Nu era inainte, nu dupa. Doar in timpul.....Emotiile.

E posibil deasemenea ceva ce tine de colaborari pe net, si nu-ti face placere.

Deschiderea lui iti formeaza reflexul.

Dpdv psihic, meteorismul e dat de o dominatie pe care nu o vrei.

Editat de NASTYPRIMUL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia exista din punct de vedere medical o noua afectiune : electrosensibilitate si e o intreaga comunitate cu acest diagnostic.

Evolutiile tehnologice ne aduc numeroase beneficii, insa au si partea lor negatica....trebuie sa platim ceva pentru acest lucru, iar acel ceva, pentru unii dintre noi este sanatatea. Desi studiile oficiale nu releva o legatura clara intre boala si expunerea la campuri electromagnetice sub limitele admise, exista suficienti oameni de stiinta care isi prezinta studiile si concluziile cu privire la acest lucru (cauta Bioinitiative) iar acestea nu sunt incurajatoare.

Revenind la afectiune, din pacate tratamentul este reprezentat doar de un stil de viata cat mai corect(macare echilibrata cu cat mai multe legume si fructe crude, miscare, limitarea expuenrii la campuri electromagnetice).

1. pentru stil de viata corect consulta un nutritionist si un medic naturist

2. limitarea expunerii :

- renunta la WI-FI in casa, foloseste cablu

- minimizeaza durata convorbirilor la telefonul mobil, iar atunci cand vorbesti foloseste hands-free

- foloseste un telefon fix clasic in locul celui fara fir

- foloseste un cuptor clasic in locul celui cu microunde

- nu dormi cu telefonul mobil in camera, sau mai rau sub cap

- daca ai antene de telefonie in fata geamului exista solutii de protectie (cauta in google: perdele de protectie pentru radiatii electromagnetice)

- de retelele wireless de la vecini te poti proteja cu ajutorul unor vopsele aplicate pe perete

- sau cel mai bine: mutat-te intr-o zona unde nivelul campului electromagnetic este mult mai mic

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Radiatiile sint atit de mici, ca e imposibil sa fie de la ele.

Chiar wireless.

E mai degraba o autosugestie, legata de ceva ce ai vazut pe net, poate de mai multe ori, si s-a format un reflex, o autosugestie.

 

Chiar daca sunt in doze mici si deci nepericuloase, radiatiile sunt sesizate de catre organism, dar nu in mod constient. E posibil sa fi facut o alergie la radiatiile electromagnetice specifice calculatorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit ce a spus cel ce are acea afectiune, ce am spus eu, si ceilalti. Dar nu chiar tot.

Fiindca nu am auzit de o afectiune de natura clar electromagnetica, ar fi bine sa faca persoana respectiva astfel de investigatii pe el.

Ce am spus eu cu un reflex e de retinut, bila ce se descarca de emotii. La gindul ca pe net are de rezolvat ceva ce il domina si ii da starile.

Radiatiile electromagnetice ce pot da afectiuni clar sint de la o anumita valoare in sus, ca si valoare a cimpului.

De exemplu, la apropierea de un cablu la 220, la citiva cm.

Dar si frecventele pot fi un factor puternic.

O afectiune interna sau externa te poate sensibiliza si la propriile ginduri....autosugestie. Si sa fi alergic la o banala substanta. Alergie ce da alergii la alte multe.

O data depistata substanta generatoere, dispar toate ca prin minune, daca nu mai vii in contact cu acel factor alegenic. Sau/si faci vaccin ptr ea.

Doar persoana respectiva e in masura sa-si dea seama ce e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×