Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

rezolutiile pentru Noul An - de ce le facem si putem sa le respectam?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se termina un an si incepem sa ne gandim ce am vrea sa facem in cel nou, ce ne propunem. Avem planuri marete si apoi intram la loc in normal si nu ne tinem de ele. Care este rostul acestor rezolutii? Sunt acestea planuri sau mai degraba dorinte?

Se poate tine cineva de rezolutii? Mai ales de lucruri generale de genul sa petrec mai mult timp cu cei dragi. Pana atunci de ce nu am facut-o? Doar si pentru anul ce trecuse ne-am facut rezolutii, poate au fost unele si aceleasi...

Ce inseamna inceputul unui nou an si sperantele sau entuziasmul legate de el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am propus pe 2012 sa nu ma mai cert cu cineva si mi-a reusit :) ar treb sa mi propun chestii totusi si mai serioase... sa am mai multa ambitie... deh

 

greu de mentinut rezolutiile astea

 

rost: speranta

rezultatul depinde de rezistenta la schimbare si prioritizarea actiunilor noastre

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este bine sa stii ce vrei, pentru inceput (de An)

dupa care punerea in aplicare mai lucreaza si de la sine, daca avem de-a face cu lucruri generale (sa fim mai deschisi cu cei apropiati, ca un exemplu)

pentru cele particulare vom tine mai bine minte ce ne-am propus, ca un punct de reper pentru actiunile viitoare

depinde si ce iti propui, cat de mult depinde de tine, iti sta in puteri sa realizezi, sau ceri de la Doamne Doamne.

acestea din urma sunt mai mult dorinta de la miezul noptii, dar nu se stie niciodata. daca iti doresti mult ceva se poate implini cand nici nu te astepti :)

 

Avem planuri marete si apoi intram la loc in normal si nu ne tinem de ele. Care este rostul acestor rezolutii? Sunt acestea planuri sau mai degraba dorinte?

Se poate tine cineva de rezolutii? Mai ales de lucruri generale de genul sa petrec mai mult timp cu cei dragi. Pana atunci de ce nu am facut-o? Doar si pentru anul ce trecuse ne-am facut rezolutii, poate au fost unele si aceleasi...

Ce inseamna inceputul unui nou an si sperantele sau entuziasmul legate de el?

 

Ar trebui sa intelegi in primul rand ca este o ocazie sa iti exprimi dorintele, nazuintele, sa faci un bilant si sa realizezi ce poate fi imbunatatit. Nu este ceva mecanic, idealist, ultra-fantastic, ci o idee de imbunatatire, de primenire daca vrei.

 

Cea mai buna atitudine este cea de bunavointa: voi face atat cat imi sta in puteri sa imi realizez dorintele, constient ca nimic nu se realizeaza peste noapte, iar daca dorintele mele sunt irealiste, voi acumula frustrari intr-un an cat carul, in loc sa ma multumesc cu obiective mici dar realizabile. Incetul cu incetul se fabrica otetul: daca nu la anul, atunci la anul celelalt, nu au intrat anii in sac pentru ca sa speri si sa vrei ce poate fi atins cu straduinte mai mari sau mai mici, dar constante. Nu scopul conteaza ci calatoria sau drumul devenirii sunt cu adevarat cele care ne fac sa simtim ca nu traim degeaba. Daca am fi perfecti am fi ca si morti, n-am mai simti nici un impuls de schimbare, ceea ce ar fi trist.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna inceputul unui nou an si sperantele sau entuziasmul legate de el?

Incercarea de a fugi de cine, ce si cum esti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×