Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil ca nu sunt cel mai potrivit sa raspund, dar avand in vedere ca am ajuns pe acest forum din intamplare dar ca sa caut ajutor, m-am tot gandit ca ar trebui macar sa recunosc ca altii au probleme mult mai mari ca ale mele.

 

Chiar nu stiu cum te-as putea ajuta, dar cine stie poate se va gasi o cale...

Editat de ssagetator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca nu sunt cel mai potrivit sa raspund, dar avand in vedere ca am ajuns pe acest forum din intamplare dar ca sa caut ajutor, m-am tot gandit ca ar trebui macar sa recunosc ca altii au probleme mult mai mari ca ale mele.

 

Chiar nu stiu cum te-as putea ajuta, dar cine stie poate se va gasi o cale...

iti multumesc mult pt raspuns........

am schimbat locatia sitului din motive tehnice

www.maria-ghinea.xhost.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog,daca se poate....dati mai departe povesea Mariei si link catre situl ei .......Sunt convinsa ca in felul acesta o veti ajuta!Si o buna mediatizare ajuta!!!!!!!!!!! Astept sfaturi,idei !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca nu sunt cel mai potrivit sa raspund, dar avand in vedere ca am ajuns pe acest forum din intamplare dar ca sa caut ajutor, m-am tot gandit ca ar trebui macar sa recunosc ca altii au probleme mult mai mari ca ale mele.

 

Chiar nu stiu cum te-as putea ajuta, dar cine stie poate se va gasi o cale...

 

da tu, ce ai patit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Venirea ei pe lume a insemnat pentru noi o imensa bucurie si un prilej neasemuit de asteptari si speranta. Dar totul s-a prabusit intr-o zi intr-un ocean de tristete, caci Maria a fost diagnosticata cu autism infantil.

 

Oare lumea este intr-adevar un loc atat de rece si ostil, incat aceasta fiinta pura nu o poate intelege?

 

chiar daca am fost crescuta intr-un mediu ateu convins si m-am apropiat de Dumnezeu la 25 de ani, eu intotdeauna am crezut ca are Dumnezeu grija de toate, iar noi trebuie doar sa nu ne impotrivim si sa nu ne revoltam cand nu intelegem...

 

povestea Mariei este trista daca o privim din perspectiva unei familii cu copii sanatosi, dar...

toata lumea sufera de cate un handicap, doar ca la unii acesta este vizibil iar la altii nu - ma gandesc la mine personal: par un om normal, dar nu pot avea copii (acesta este handicapul meu)

pentru parintii ai caror copiii handicapul este vizibil si costisitor, intervin si dificultati externe, dar sufleteste, este la fel

 

de ce a lasat Dumnezeu sa fie asa?!?

poate pentru ca sunteti parintii care pot face fata acestei situatii - nu oricine ar putea (de multe ori m-am intrebat daca as putea creste un copil cu handicap...)

 

copilul nu are nicio vina, desigur, dar poate ca astfel este ferit de necazuri si mai mari

 

intevine intrebarea: ce se va face copilul cand parintii nu vor mai putea sa aiba grija...

eu cred ca va avea Dumnezeu grija

 

intr-un fel sau altul, toate se rezolva daca nu intram in panica si acceptam sa folosim ocaziile care ni se ofera!

 

curaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa va multumesc pentru gandurile bune...si apoi sa va spun cum au mai evoluat lucrurile intre timp...

Am inceput aceasta campanie la sfarsitul lunii martie si pana acum datorita oamenilor cu suflet mare am reusit sa adunam aproape 90 mil...

Avem acum un nou site pentru Maria

www.maria-ghinea.com

prin bunavointa unui om deosebit care a facut"cadou"Mariei un domeniu....

Am reusit sa facem si variantele in engleza si germana a sitului...

Au aparut articole despre acest caz in presa :in Ziua de IASI (arhiva 28 martie,28 aprilie,4mai)-www.ziuaiasi.ro

in Monitorul de Suceava http://www.monitorulsv.ro/showstire.php?tip=local&id=12294

de asemeni pe pagina UNESCO http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Astept idei si sugestii din partea tuturor!

Va multumesc!

 

 

 

 

 

http://www.maria-ghinea.com/

post-4121-1147460237_thumb.jpg

post-4121-1147460367_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este cel mai dureros lucuru sa nu il vezi pe propiul copil cum zambeste si nu isi exprima sentimentele!Am inteles ca o terapie tine 3 ani si face minuni din ce am vazut la Tv la emisiunea aceea "Dansez pt Tine" unde era un domn care avea un nepot care suferea de aceeasi boala ca ceea a micutei Maria!

Take Care!Sigur veti reusi...speranta moare ultima

Sa auzim numa vesti bune :flowers: :yes: :ok:

Apropo, este un ingeras Maria :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Cristy!

Astept idei din partea tuturor pentru aceasta campanie si mai ales va rog din suflet dati mai departe situl!

 

O alta noutate ar fi ca se poate deja cumpara CD-ul cu Vrajitorul din Oz....la fiecare CD cumparat 100 000 lei vor intra in contul Mariei...

CD-ul poate fi achizitionat on-line....si pt ca nu stiu daca pot posta aici situl...va pot trimite doritorilor pe mail sau puteti afla detalii pe site la sectiunea donatii

www.maria-ghinea.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! sunt mama unei fetite de aproape 2 ani.Noi am observat ceva mai devreme ca nu este in regula, si ne aflam in aceeasi situatie ca si parintii Mariei .Am vrea sa auzim ce ati reusit sa faceti cu fetita voastra , daca ati inceput acel program foarte scump cu Maria.Am vera sa facem si noi cu fetita noastra acel program dar nu stiu de unde sa incepem, de unde oameni tutori, sau pers. care sa stie sa aplice programul.Astept ceva raspuns daca se poate.Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×