Sari la conținut
Forum Roportal
Xiaolia

Ma minte....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:)..sunt noua pe aici si am intrat pt ca as vrea si eu un sfat de la voi:)...am o relatie de 5 ani...cu bune cu rele ..certuri ..iubiri..asa ca intro relatie de 5 ani..dar am o problema...prietenelui meu i cam place bautura si niciodata nu refuza cand i se ofera...mie nu imi place cand bea desi nu face urat daca se imbata ci dimpotrriva e foarte iubaret..dar nu imi place deloc...nu se imbata des si nici nu umbla prin baruri..dar totusi bea..acasa isi ia si bea..daca mergem la cineva bea..si nu prea refuza ....are 23 de ani si eu nu sunt deloc deacord ca deja de acum i place sa bea...inteleg in anumite situatii dar nu asa..a condus de multe ori cu cateva pahar la bord..ceea ce nu imi place deloc si mie frica sa se invete....am vorbit cu el si mia promis ca numai bea ca renunta...de atunci l.am tot intrebeat daca a mai baut si mi.a zis ca nu....intro seara a iesit cu prieten si a doua zi l.am intrebat daca a baut si a zis ca anu...azi cand vb cu cu unchiul lui zicea ca merge acolo sa bea un vin bun..si in urma unei discutii dea noastre dupa ce a ezistat mia zis ca am mai baut de atunci si si cu prietenul lui in seara aia a baut...acum de ce ma minte?...am mai avut acum un an o proeblema ca ma mintiti si apoi am alfat dar l.am iertat si a promis ca nu mai minte..dar minte in continuare si mie frica ca minte cu asta si va minte cu chestii mai grave de acum in colo...ce sa fac?...ce ziceti voi?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot habar n-aveti sa scrieti corect la 20 de ani, macar treceti direct la subiect, ca n-o sa stea nimeni sa-si chinuie ochii, pana sa afle de ce oare te-ar minti el pe tine.

Te minte, pentru ca un alcoolic niciodata nu va recunoaste ca are o problema, iar in betia lui prosteasca, se pare ca o face din cauza ca tine la tine si ii este frica sa te piarda. Ar fi pacat sa se destrame relatia voastra, atat timp cat presupun ca sunteti facuti unul pentru celalalt.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...ce sa fac?...ce ziceti voi?...

 

te minte pentru ca-i este mai usor decât sa recunoasca dependenta de alcool.

trebuie ajutat sa se lase, sunt putini cei care reusesc singuri.

ajutatul consta in sustinerea familiei si mersul la doctor de specialitate, restul sunt leacuri babesti si vorbe-n vânt.

 

grija mare la permisul de conducere si accidente,

acolo cel putin ar trebui sa se abtina sau sa lase locul altuia la volan.

propria viata pe autostrada se poate sfârsi în 2 secunde, vietile altora le poti curma tot asa.

Editat de aramis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romana e limba ta materna ?

 

Daca da, atunci, de curiozitate, prietenele tale din cartier ce te-au sfatuit sa faci ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e problema ta, ca te minte ? :doh:

 

Problema ta , a voastra, este ca el e alcoolic. Si mai grav este ca nu isi da seama de asta. Tu.... nici atat.

Lasa ca te minte... nu`l mai inebuni cu asta, vezi mai bine ce il face sa bea.... ce anturaj are, de ce a ajuns aici. Intelegi? Chesti esentiale.

Cum adica "un lucru minor" ? Daca iti spunea de cate ori a baut, nu te mai sesizai? 8)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romana e limba ta materna ?

 

Daca da, atunci, de curiozitate, prietenele tale din cartier ce te-au sfatuit sa faci ?

 

 

da,limba romana e limba mea materna..si nu am prietene de cartier daca iti inchipui ca sunt o fata de cartier te inseli..am folosit limbaju de messenger..si m-am grabit cand am scris..nu am stat sa mai scriu cuvintele in mod corect desi in mod normal asa trebuia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..acum de ce ma minte?...

..dar minte in continuare si mie frica ca minte cu asta si va minte cu chestii mai grave de acum in colo...ce sa fac?...ce ziceti voi?...

 

Te minte pentru ca, tu nu vrei , sa -l accepti asa cum este el de fapt, adica consumator cronic de etanol ( asta e terminologia soft, aia hard ii spune alcoolic).

Si ca sa nu-l mai pisezi la cap, a ales sa te minta.

Deocamdata, el nu vrea sa renunte la alcool, dar nici la tine, asa ca impaca capra si varza, spunandu-ti ceea ce stie ca vrei sa auzi ( aka minciuni).

 

E simplu de tot.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da,limba romana e limba mea materna..si nu am prietene de cartier daca iti inchipui ca sunt o fata de cartier te inseli..am folosit limbaju de messenger..si m-am grabit cand am scris..nu am stat sa mai scriu cuvintele in mod corect desi in mod normal asa trebuia.

Ala nu e limbaj de messenger. Ce mandra esti... poate prea mandra... poate d-aia vrei sa nu mai bea tipul.

 

De ce vrei sa se lase de baut daca nu face nimic rau cand bea ? In 5 ani a crescut cantitatea de alcool ? I s-au schimbat obiceiurile in rau ?

 

Baut ce inseamna ? Cosnuma zilnic in cantitati mari, sau cum ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×