Sari la conținut
Forum Roportal
Silvium02

Smartfone cu Android

Postări Recomandate

Buna seara

Am rugamintea, daca cineva poate sa ma ajute cu urmatoarea problema:

Am nevoie de un smartfone cu sistem de operare Android, de pe care sa folosesc unul din browserele Firefox sau Google Crome. Nu doresc un telefon scump, unul pana in 1200 lei, in cel mai rau caz. Ma intereseaza exclusiv navigarea pe net si am incercat sa ma documentez pe net, spre exemplu, pe site-ul Firefox, am aflat ca as avea nevoie de un telefon cu memorie interna de cel putin 17MB, 512 RAM,sistem de operare Android (cel putin sau mai mare) 2.2 un microprocesor ARMv6 de cel putin 800 MHZ si o rezolutie de minimum 480x320. Toate bune si frumoase, se gasesc telefoane cu acest model, dar nici vorba de ARMv6, asa ceva nu exista in magazinele noastre, sa fie vorba de microprocesoare mai performante? De asemenea au o lista intreaga de telefoane testate, dintre care am remarcat unul singur la noi in magazine : Samsung S6802 Galaxy Ace, Dual SIM, care s-ar potrivi oarecum, dar bineinteles - nu cu ARMv6...

Cat despre Google Crome,unde am nevoie de Android 4.0 Sandwich, o domnisoara de la un magazin mi-a soptit ca as putea upgrada un Samsung S6500 Galaxy Mini 2, cu Android 2.3 si nu stiu cat de sigura este chestia asta, mi-e teama sa nu-l cumpar degeaba (in cazul in care aceasta operatiune nu reuseste). Samsung S6500 Galaxy Mini 2 ar fi bun si pentru Firefox, Androidul 2.3 fiind bun pentru asa ceva, dar microprocesorul nu este ARMv6.... Cat despre cele care vin cu Android 4.0 instalat, nu stiu pe care sa-l aleg...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre cele care vin cu Android 4.0 instalat, nu stiu pe care sa-l aleg...

Eu sunt fan HTC, asa ca iti recomand HTC Desire X. In magazine e peste 1300 ron, dar pe Okazii il gasesti sub 1000. Eu ma chinui sa scot pe al meu 950 si nu reusesc (si e nou, sigilat, necodat, cu factura si garantie, l-am primit cadou si mai am unul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt un mare fan Samsung, asa ca iti voi recomanda Samsung. Eu mi-am luat un S3 de pe xphones4all.com si sunt cu adevarat multumit de calitatea si de functionarea telefonului. Ti-am zis si site-ul de unde mi l-am luat ptr ca acolo telefoanele au cele mai mici preturi de pe piata. Arunca o privire, poate gasesti ce-ti doresti. Sper ca te-am ajutat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca postez unde trebe dar aci mi se pare mai potrivit

 

A-ti putea sa-mi da-ti un sfat, o recomandare din experienta voastra ca vreau sa-mi cumpar otableta.Banii pe care asi vrea s-ai pun la bataie ar fi maxim 1500 ron asi vrea sa ma axez mai mult pe browsing web si redare video.Am o tableta Allview care ma scoate din sarite , i-mi pune nervi in pioneze cand vreau pe nett., din facere are 1 GHz dar la incercari repetae de marire a vitezei procesorului tableta s-a blocat.

astept raspuns, mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se pricepe nimeni sa-mi dea si mie un raspuns? pleeeaaassseeee! :(

 

 

Ba, cum sa nu! Cauta pe net, ce naiba astepti, mura-n gura? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba, cum sa nu! Cauta pe net, ce naiba astepti, mura-n gura? :D

 

Pai ce, acum nu sint pe net? :crazy: Ziceam ca-mi da careva un sfat din propria experienta, oricum multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand la tableta Nexus 7. Nu o sa ai nici o problema cu ea. O sa te incadrezi in buget.

Pentru telefon Nexus 4(care il detin). Au suport foarte bun din partea Google Plus ca au procesoare quad-core si 2 Gb de rami la un pret f ok. De pe Google Play se pot comanda mai ieftin, numai ca din cate am inteles nu e disponibil in Romania momentan.

 

http://www.emag.ro/tableta-google-nexus-7-cu-procesor-nvidia-tegra-3-quad-core-1-2ghz-7-1gb-ddr3-16gb-wi-fi-android-4-1-brown-nexus7-asus-1b031a/pd/EQ4TKBBBM/

Editat de homeinspace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×