Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Jurnalul unui vagabond

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

te pripesti la a cataloga oamenii, ca de obicei

 

daca sursa este un ziar, nu mi se pare chiar asa de departe de fictiune (avand in vedere audienta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

el spune ca vrea sa munceasca dar nu-l primeste nimeni.

Unde scrie asa ceva? Si daca si-a dorit, de ce a hoinarit pe strazi atatia ani? Nu suntem chiar o tara din lumea a 3-a, unde sa nu ti se ofere nici macar cea mai mica sansa de-a te integra in societate, insa cu conditia sa accepti asa ceva si sa nu te complaci in povesti urbane lacrimogene.

 

De exemplu, l-am putea ajuta noi, cei de-aici, cel putin in cautarea unui loc de munca si chiar un adapost temporar.

 

Uite un exemplu, cam cat de mult le pasa unora sa inceapa o viata noua si mai buna.

http://www.realitatea.net/milionar-mort-in-mizerie-mostenise-300-de-milioane-de-dolari-fara-sa-stie_1083029.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ti se pare atat de impresionant ? Este doar o plasmuire literara, o fantasma a imaginatiei lui, a celui ce a deschis topicul.

 

Ce vezi asa "nobil" in a fi boschetar ?

 

Poate doar faptul ca ti se pare ca dispune de o libertate anume,ca leneveste toata ziua si nu este obligat de responsabilitati sa mearga la munca, pentru a subzista si ca a scapat de corvoada sociala in care trebuie cu totii sa fim prezenti. Dar asta este doar o iluzie.

 

M-a impresionat bunatatea sufleteasca de care a dat dovoda - fie ca e un personaj real sau fictiv. Daca n-ai observat, pentru el, o bucatica de cozonac era mana cereasca. N-ai sa vezi asta la aristocrati... Astia sunt fii ai risipei... Lovele aruncate pe jocuri de noroc, caviar, sampanie, si alte rahaturi scumpe de genul asta care sunt consumate nu lunar, ci zilnic. Cu banii astia ar putea sa fie hranite mai multe familii sarace din tarile subdezvoltate fara sa mai duca grija zilei de maine.

 

As fi vrut sa fie cum zicea Iisus: cei din urma vor fi cei dintai, dar nu stiu daca o sa se intample asta vreodata intr-o lume in care aproape toti sunt captivi in sistemul asta robotic la fel ca sclavii din Matrix. Totusi chiar daca n-o sa se indeplineasca ce zicea Iisus - pentru mine cei din urma raman cei dintai.

 

A scapat de corvoada sociala... Bravo lui! Il sustin! Si eu vreau sa scap... Totusi de ce crezi ca trebuie sa fim cu totii captivi in aceasta corvoada?! E o lume libera macar teoretic si fiecare pesemne traieste cum vrea...

 

Trebuia sa traim pur si simplu - sa putem face ceea ce vrem noi. Ce vedeti demn (vorba lui barosul) in a trage in jug ca un bou fie pe un salariu de nimic - fie pe unul fastuos - cand oricum muncesti toata ziua cat te tine suflarea si abia daca mai ai timp de tine?!

 

Andy sustinea stilul de viata al civilizatiei Atlandida. Acum ii dau crezare! E printre putinii oameni care inca mai au o minte libera.

 

Personal as vrea sa ne intoarcem la originile noastre spirituale - sa traim ca elfii - sau sa combinam tehnologia informatiei cu spiritualitatea. De ce nu?! Puteti sa radeti daca vreti, dar mai de ras mi se pare societatea degradata si despotica de astazi pe care voi o glorificati ca pe un zeu.

 

Ce e nobil la un boschetar?! Compara un mar frumos ca aspect, dar viermanos la interior (a se citi un aristocrat corupt imbracat bine) - cu o caisa paroasa la exterior, dar apetisanta in continut (a se citi un cersetor imbracat in zdrente dar cu un suflet mare) si vei intelege imediat diferenta! ;)

 

Sa fiu recunoscator pentru munca silnica ce-mi fura toata viata si ma leaga la fel ca niste lanturi de puscarias?! Pentru taxele peste salariul meu pe care trebuie sa le platesc lunar ca altfel ma salta inchizitorii societatii moderne?!

 

Voi traiti in genunchi. Eu prefer sa mor in picioare...

 

________________________

 

Redondo! Nu mai deschide topicuri din astea ca-ti sar hienele la gat si cu sclavii din Matrix nu exista intelegere. Sunt prea deosebite pentru ei...

 

Fa-ti un blog personal! Acolo iti vei putea spune gandurile in liniste.

Editat de Me and the Grave
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e chiar fictiune. adica nu autorul e vagabondul dar sunt convins ca povestea e inspirata (daca nu toata adevarata) din viata unui vagabond.

 

si e impresionant. el spune ca vrea sa munceasca dar nu-l primeste nimeni. cei care spun ca nu e impresionant au devenit insensibili la suferinta oamenilor.

 

Si tu crezi asta ? Inseamna ca esti prea naiv. Daca ai trece de granitele Romaniei, ce statut crezi ca ai avea acolo ? Unul la fel ca al lui. Social, nu existi!

Dar in comparatie cu el, tu vei ceva, sa muncesti, sa ai o casa cu chirie, sa ai ceva.

 

M-a impresionat bunatatea sufleteasca de care a dat dovoda - fie ca e un personaj real sau fictiv. Daca n-ai observat, pentru el, o bucatica de cozonac era mana cereasca. N-ai sa vezi asta la aristocrati... Astia sunt fii ai risipei... Lovele aruncate pe jocuri de noroc, caviar, sampanie, si alte rahaturi scumpe de genul asta care sunt consumate nu lunar, ci zilnic. Cu banii astia ar putea sa fie hranite mai multe familii sarace din tarile subdezvoltate fara sa mai duca grija zilei de maine.

:lol:

Se vede ca esti foarte tanar si idealist, dar din pacate fara curaj. Nu stiam cine esti, dar acum am vazut.

 

Sa iti povestesc ceva ce nu este fictiune ci pura realitate.

Ceea ce tu admiri in aceea poveste, eu am trait pe pielea mea. Si asta nu ca as fi fost sarac sau defavorizat de soarta, dimpotriva. Am avut mereu ce mi-am dorit, asta de la parinti si prin munca. La origini sunt arisocrat, dar asta nu m-a impiedicat sa nu vad ca lumea este un amalgam foarte diferit si cu multa suferinta.

 

Asa ca,intr-o vara, plictisit mai mult de tot confortul cotidian am hotarat sa plec in strainatate fara nimic la mine. Decat cateva haine. A fost un fel de calatorie spirituala, si se intampla acum vre-o 15 ani.

 

Pe scurt, stiu ce inseamna sa dormi pe jos pe cartoane,neinvelit, prin parcuri pe banci. Cu frica sa nu iti fure altii lucrurile sau tenesii din picioare; de descaltat noaptea nici nu se punea problema. Sa nu ai ce manca si nici macar de unde bea apa. Sa mergi cu "nasu" prin vre-o trei-patru tari, si sa furi mancarea si sa nu stii unde vei dormi la noapte.

 

Povestite de altii da, ti se par frumoase intamplarile,au un aer rebel si aventuros.

Dar cand te "bati" cu albanezii pentru o portie de mancare data gratis de biserica, sau te inghesui cu ei pe la baie in speranta ca poti sa te speli si tu cat de cat, nu mai pare chiar asa romantic.

Acolo nu conta de unde vii si cine esti, sau cate facultati ai,ci doar instinctul de conservare, de supravietuire.

 

Adevarat ca, dupa asemenea experiente vezi viata altfel.Acolo am ajuns sa apreciez ce inseamna cand un strain iti da o bucata de paine cu toate ca nu te cunoaste si nici nu o va face vreodata. Dar ti-o da din toata inima.

Si vezi altfel lumea dupa aceea. Am facut in viata mea multe lucruri pe care altii le vad numai in filme, si bune si rele. Dar apoi am incercat sa iau numai ce e bun si sa dau si altora pe care soarta i-a defavorizat.

 

Asa ajungi sa apreciezi avantajele oferite de viata moderna, apa calda, salariul ala care il iei tu la sfarsit de luna, securitatea sociala,caldura din casa si multe altele.

 

A scapat de corvoada sociala... Bravo lui! Il sustin! Si eu vreau sa scap... Totusi de ce crezi ca trebuie sa fim cu totii captivi in aceasta corvoada?! E o lume libera macar teoretic si fiecare pesemne traieste cum vrea...

 

Trebuia sa traim pur si simplu - sa putem face ceea ce vrem noi. Ce vedeti demn (vorba lui barosul) in a trage in jug ca un bou fie pe un salariu de nimic - fie pe unul fastuos - cand oricum muncesti toata ziua cat te tine suflarea si abia daca mai ai timp de tine?!

 

Sa fiu recunoscator pentru munca silnica ce-mi fura toata viata si ma leaga la fel ca niste lanturi de puscarias?! Pentru taxele peste salariul meu pe care trebuie sa le platesc lunar ca altfel ma salta inchizitorii societatii moderne?!

Vrei sa scapi si tu? Esti liber sa o faci. Nu te tine nimeni sa nu experimentezi, sa iti iei lumea in cap.

Intrebarea care se pune este : crezi ca vei rezista intr-o lume asa cruda si rea ?

Pentru ca dincolo de confortul de care te bucuri acum, este razboi, o lume cruda si necunoscuta tie care nu ia prizonieri.

 

Am mai spus-o si o repet. Suntem liberi sa facem ce dorim, alegerile ne apartin. Asa ca nu putem da vina pe nimeni pentru starea in care ne aflam.

Voi traiti in genunchi. Eu prefer sa mor in picioare...

Cand iti va veni vremea, uita-te inapoi, si daca nu vei vedea decat munca, sa stii ca nu mai conteaza cum mori, pentru ca nici nu ai trait.

 

Cat despre povestit, pot povestii zile intregi. Si este realitate, nu fantasme plasmuite de imaginatia unui jurnalist, ce romanteaza o poveste pentru a impresiona cititorii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tinerii acestia nu sunt doar lipsiti de imaginatie, ci si de cultura

 

recomand sa citeasca Faust, o capodopera, caci acolo este raspunsul la ce inseamna sa gasesti fericirea pe pamant. macar de curiozitate pentru gandirea unui geniu. se tot extaziaza la o fictiune de ziar de parca ar contine vreun raspuns miraculos la tainele vietii.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa le desenati o harta cu drumul pana la biblioteca. :crazy: apoi...

Sau, cred ca cea de la scoala e primordiala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa va arata societatea (in mare parte deja e) daca va continua sa "evolueze" in felul asta...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×