Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna..ma numesc Dan si am 22 de ani..

am fost diagnosticat cu Artrita Reactiva la Micoplaspa pneumonia (ceva de genu)..cu HLA B27 pozitiv si titru Micoplasma pozitiv..

la inceput s-a umflat genunchiul stang..

am factut tratament cu :

 

-sulfasalazina 4 caps/zi

-flamexin 1 plic/zi+omez

-predninson 1 /zi

-vitamine

-acid folic

 

dupa 3-4 luni m-am simtit mult mai bine si nu prea mai aveam pb cu piciorul dar dupa ce am fost la spital si am facut injectii cu diclofenac (control periodic) s-a umflat si genunchiul drept care pana atunci era normal...

 

analizele au isit normnal inafara de VSH 22/1H

50/2H

CRP 20

pe perioada cand m-am simtit bine si astea erau in valori normale 2/1h 5/2h si CRP 1.2

 

daca am putea orice fel de sfat cu ce tb sa fac sau unde sa ma duc, ar fi excelent...

momentan urmez acelasi tratament...fara predninson

nu ma doare alta articulatie decat genunchii dar nici aici nu e o durere mare ci doar lichid sinovial curat care ma incomodeaza la mers..

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Si eu am acelasi diagnostic...dupa indelungi cercetari. Tratamentul pe care l-am primit eu este diferit de al tau:

sulfasalazin 2 caps pe zi

arcoxia - 1 caps/zi - e medicamentul care la mine isi face efectul...durerile dispar

doxiciclina - 1 caps/zi

In acelasi timp fac sedinte de terapie. Acum sunt la inceputul tratamentului...asa ca nu pot sa iti spun prea multe.

Referitor la analizele cu valori mai mari decat cele normale. Si eu am VSH- ul 89, CRP 68 si fibrinogenul mare. De fapt astea si cu clamidia sunt singurele analize care imi ies in limite anormale.

Daca intre timp ai mai aflat ceva, te rog, sa imi dai un semn.

 

buna..ma numesc Dan si am 22 de ani..

am fost diagnosticat cu Artrita Reactiva la Micoplaspa pneumonia (ceva de genu)..cu HLA B27 pozitiv si titru Micoplasma pozitiv..

la inceput s-a umflat genunchiul stang..

am factut tratament cu :

 

-sulfasalazina 4 caps/zi

-flamexin 1 plic/zi+omez

-predninson 1 /zi

-vitamine

-acid folic

 

dupa 3-4 luni m-am simtit mult mai bine si nu prea mai aveam pb cu piciorul dar dupa ce am fost la spital si am facut injectii cu diclofenac (control periodic) s-a umflat si genunchiul drept care pana atunci era normal...

 

analizele au isit normnal inafara de VSH 22/1H

50/2H

CRP 20

pe perioada cand m-am simtit bine si astea erau in valori normale 2/1h 5/2h si CRP 1.2

 

daca am putea orice fel de sfat cu ce tb sa fac sau unde sa ma duc, ar fi excelent...

momentan urmez acelasi tratament...fara predninson

nu ma doare alta articulatie decat genunchii dar nici aici nu e o durere mare ci doar lichid sinovial curat care ma incomodeaza la mers..

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IN URMA CU APROXIMATIV JUMATATE DE AN S-AU DECLANSAT SIMPTOMELE UNEI URETRITE, DESTUL DE DISCRET. AM FOST LA DERMATO, LA UROLOGIE AM DEPISTAT DESTUL DE TARZIU (LA CIRCA 3-4 LUNI) O INFECTIE CU CHLAMIDIA. A IESIT IGG POZITIV (INFECTIE CU CHLAMIDIA CRONICIZATA). AM URMAT TREI LUNI CU AZITROX (SUMMAMED), DAR NU AU DISPARUT SIMPTOMELE. BA CHIAR, S-AU INTENSIFICAT, CACI APARUSERA SI OARECE USTURIMI, JENA, DURERE LA OCHIUL DREPT, SA-I ZICEM CONJUNCTIVITA (DAR, NEPUIRULENTA), PRECUM SI DURERI IN ARTICULATII. AM FOST DIAGNOSTICAT CU SINDROM REITER, URMEZ TRATAMENT CU DICLOFENAC SI SULFASALAZIN, IAR TRATAMENTUL CU AZITROX A FOST INLOCUIT CU DOXICILINA (DECI MAI SLAB)! PARCA MA INCEARCA SI CEVA BALONARI CU "BOLBOROSELI" LA STOMAC, UNEORI DIAREE URAT MIROSITOARE! CREDEAM CA ESTE EFECTUL ANTIBIOTICULUI! AM TOT REFACUT SI ANALIZELE! MI-AU SCAZUT MONOCITELE SI LIMFOCITELE, AM INTELES CA SUNT TOT CELULE ALBE, DIN CATEGORIA LEUCOCITELOR. IAU VITAMINE SI IMUNOSTIMULATOARE NATURISTE, DAR NU INREGISTREZ PROGRESE. NICI O AMELIORARE. ERAM CURIOS ASUPRA SIMPTOMELOR VIS A VIS DE INFECTIA GENITALA PE CARE LE AI SI DACA OBSERVI AMELIORARI! AM UITAT! AM LUAT SI EU O LUNA ARCOXIA! SA STII CA ANTIINFLAMATOARELE ITI ATACA STOMACUL! AR TREBUI SA-L PROTEJEZI CU CEVA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

STATIONAR! MEDICUL MI-A INTRERUP TRATAMENTUL CI DICLOFENAC DUO, CONTINUI DOAR CU SULFASALAZYN! INCERC, DE ASEMENI, MEDICATIE NATURISTA: CAPSULE DE IARBA MARE, GHEARA DIAVOLULUI. PENTRU SISTEMUL IMUNITAR: IMUNOSTIM! IAR PENTRU INFECTIA CU CHLAMIDIA (CACI IGG CHLAMIDIA IMI IESE IN CONTINUARE POZITIV, MEDICUL SPUNANDU-MI CA VA IESI IN CONTINUARE POZITIV, ATAT TIMP CAT VA PERSISTA SINDROMUL INFLAMATOR (REITER, ARTRITA REACTIVA SAU CUM VRETI SA-L NUMITI) AM ALES O COMBINATIE DE TINCTURA DE FRUNZE DE MASLIN CU EXTRACT ULEIOS DE CIMBRU. MAI IAU SI CARBUNE VEGETAL, CACI, MAI NOU, M-AM PROCOPSIT CU O FORMA DE ENTEROCOLITA CU SCAUNE MOI, URAT MIROSITOARE!

CAM ASTA AR FI! CA ANALIZE, AM OBSERVAT O CRESTERE USOARA A TRIGLICERIDELOR SI COLESTEROLULUI! ORICUM, NU E PREA GROZAV! D-VOASTRA?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SA STII CA ANTIINFLAMATOARELE ITI ATACA STOMACUL! AR TREBUI SA-L PROTEJEZI CU CEVA!

 

 

Nu ti-a spus doctorul sau farmacistul cum sa le iei aceste medicamente ???

 

Cu mancare sau lapte un pahar mare de tot dar si niste paine sau ori ce ai dar nu pe stomacul gol !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Nu stiu daca ai auzit de produsele pe baza de aloe vera dar sa stii ca sunt foarte bune in orice afectiune,este adevarat sunt putin cam scumpe dar sunt si foarte bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NASOL! AM PRINS NISTE JUNGHIURI INTERCOSTALE STANGA! SPER SA NU FIE INIMA!

MEDICUL MI-A TAIAT SULFASALAZINA, CONTINUI CU METHOTREXAT (AM INTELES CA ESTE DIN FAMILIA CITOSTATICELOR - RECOMANDAT IN TRATAMENTUL CANCERULUI, DECI ESTE FOARTE TOXIC: CADE PARUL, PROBLEME HEPATICE)! NU STIU CE VA URMA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NASOL! AM PRINS NISTE JUNGHIURI INTERCOSTALE STANGA! SPER SA NU FIE INIMA!

MEDICUL MI-A TAIAT SULFASALAZINA, CONTINUI CU METHOTREXAT (AM INTELES CA ESTE DIN FAMILIA CITOSTATICELOR - RECOMANDAT IN TRATAMENTUL CANCERULUI, DECI ESTE FOARTE TOXIC: CADE PARUL, PROBLEME HEPATICE)! NU STIU CE VA URMA!

 

Stai linistit. am luat si eu. Nu e in doza aia..e in doza mult mult mai mica si are efect imunosupresor.nu prea are efecte adverse.sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×