Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

apelam la familie ca sa subliniem defecte umane?

Ăsta nu e defect, e o eroare de instalare, el rulează un software greşit.

Nu e nici o jignire, dacă a fost crescut doar de mamă nu are de ce să se simţă jignit nici el, nici mama.

Dar asta ar putea fi explicaţia corectă. Şi fără o explicaţie corectă, nu poate găsi soluţia potrivită.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ăsta nu e defect, e o eroare de instalare, el rulează un software greşit.

Nu e nici o jignire, dacă a fost crescut doar de mamă nu are de ce să se simţă jignit nici el, nici mama.

Dar asta ar putea fi explicaţia corectă. Şi fără o explicaţie corectă, nu poate găsi soluţia potrivită.

 

pot fi multe explicatii corecte dar modul tau de a-i zice... de ce te smiorcai pare mai mult jignitor decat explicatia in sine. fiecare e liber sa faca ce doreste. totusi, userii nu doresc sa fie educati...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

modul tau de a-i zice... de ce te smiorcai pare mai mult jignitor decat explicatia in sine.

Exact asta a fost intenţia, să şocheze. Metodele noastre pedagogice diferă :P

 

totusi, userii nu doresc sa fie educati...

Da' ce,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta apropo de atitudinea feroce de pe forum, de care ziceai pe alt topic, harald?

Io eram gata sa-mi insusesc critica..

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce, îi întreabă cineva dacă doresc sau nu? :lol2: :lol2:

Încă din primele clipe de viaţă, ne primim educaţia fără să ne întrebe nimeni dacă ne-o dorim sau nu.

În plus, dacă s-a deranjat să deschidă topicul, ceva doreşte el, aş zice :-

 

adevarul tau nu e musai sa fie si adevarul lui... daca este si o persoana fragila mi-e ca alegi tu in locul lui si nici nu ii dai voie sa traiasca el in viata lui

 

asa ca... psihologia e buna cand interlocutorul o considera utila

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta apropo de atitudinea feroce de pe forum, de care ziceai pe alt topic, harald?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa .

Daca El ne-a aratat ca a ales pentru noi, noi ca niste copii ascultatori, de ce nu am urma modelul comportamental al Parintelui?!?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noi ca niste copii ascultatori, de ce nu am urma modelul comportamental al Parintelui?!?

Dacă te referi la atitudinea mea, asta e într-o oarecare măsură adevărat, unele dintre atitudinile şi expresiile mele chiar sunt copiate de la taică-meu, fiindcă mi se par destul de amuzante încât să le cultiv pe un forum :D Însă, pe de altă parte, dacă mai ţii minte "Crocodile Dundee", să ştii că în atitudinea mea pe forum am copiat de la personajul lui Paul Hogan mai multe decât de la taică-meu :P Iar asta a fost valabil de când mă ştiu, dacă uneori atitudinile unui unchi erau mai cool decât ale lui taică-meu, le adoptam şi eu. La fel şi cu profesorii din liceu, dar şi cu alţi oameni pe care i-am întâlnit. Chiar şi personaje din filme, după cum s-a văzut.

 

Dacă te referi la atitudinea iniţiatorului topicului, în relaţia cu prietena lui, copiii sunt adesea ascultători şi cooperanţi prin natura lor, fără să le-o impună nimeni. Dacă nu a avut un model masculin autentic în familie, chiar nu are de unde să ştie că bărbaţii se comportă de-obicei altfel decât el.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te referi {...}

La toate.

 

Noi toti incercam sa imitam comportamental persoanele care reprezinta figuri cu autoritate mentala pentru noi.

Intr-un fel bizar, ramanem cumva copii toata viata.

Berne ar spune ca este nevoia afectiva a Copilului din noi.

 

[...]...am copiat [...]

 

Iar asta a fost valabil de când mă ştiu, [...]

 

Chiar şi personaje din filme, după cum s-a văzut.

Te superi tare, daca iti spun ca inca ai "foame de structurare" ? Pentru definirea sinelui.

Editat de 5 o'clock

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×