Sari la conținut
Forum Roportal
SanduDumitrescu

Probleme cu tencuiala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!As dori niste sfaturi daca s-ar putea...dupa turnarea unei placi la o casa,la sugestia unui prieten,deoarece nu beneficiam de suport financiar,am aplicat peste jumatate din aceasta o solutie de smoala+motorina si pe cealalta jumatate smoala+petrol.Dupa ce a plouat,solutia a curs in mare parte pe peretii exteriori ai casei.Credeti ca pot scapa de aceasta problema?se mai ploate aplica tencuiala?cum as putea rezolva?Multumesc anticipat!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!As dori niste sfaturi daca s-ar putea...dupa turnarea unei placi la o casa,la sugestia unui prieten,deoarece nu beneficiam de suport financiar,am aplicat peste jumatate din aceasta o solutie de smoala+motorina si pe cealalta jumatate smoala+petrol.Dupa ce a plouat,solutia a curs in mare parte pe peretii exteriori ai casei.Credeti ca pot scapa de aceasta problema?se mai ploate aplica tencuiala?cum as putea rezolva?Multumesc anticipat!

 

 

Daca solutiile aplicate de tine s-au infiltrat in pereti, ai o problema, intrucat tencuiala nu va adera la zid. (Iti spun ulterior solutii pentru cazul acesta, daca e nevoie.)

In caz contrar, poti curata solutia cu un diluant, lasi apoi zidul sa se usuce si tencuiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai ajutor financiar asta nu inseamna ca iei lectii de zidit de la cei 3 purcei din desenele animate!!!

 

Nu-ti imaginezi cat de des poti auzi astfel de lucruri si cate limitari aduce factorul financiar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg din ce scrii tu ca solutia a curs pe peretii casei dupa ploaie - deci nu este rezistenta la apa. :think: Nu vad rostul pentru care ai aplicat-o initial.

Si binenteles ca poti tencui casa. Solutia - intai curata peretii de "magica" varianta pe care ai folosit-o si apoi urmeaza pasii clasici de tencuit exteriorul unei case - amorsa, stropul, si tencuiala. Incearca intai pe o portiune de 2-3 mp , o lasi o perioada sa vezi cum se comporta si apoi faci toata casa.

Mai e ceva - afara temperatura a inceput sa scada sub 5 grade Celsius si cred ca e mai bine sa astepti primavara, deoarece s-ar putea sa ai si alte "surprize".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce solutii ar fi ca sa pot tencui si eu casa asta?

 

Pentru exterior, placare cu placi de betonyp.

Pentru interior, placare cu placi de rigips.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce solutii ar fi ca sa pot tencui si eu casa asta?

La exterior poti sa aplici placi de polistiren peste care tencuiesti. Cu ocazia asta iti izolezi si termic casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La exterior poti sa aplici placi de polistiren peste care tencuiesti. Cu ocazia asta iti izolezi si termic casa.

 

 

 

Betonypul se prinde mecanic, cu dibluri.

Placile de polistiren se lipesc cu adeziv. S-ar putea sa ai surpriza sa constati ca acesta nu adera la suprafete uleioase, acolo unde solutia ta magica este inflitrata in pereti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×