Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

burn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Le-am vazut si pe celelalte postate. Ai incercat sa faci vreo scoala de arta?

 

nu,

e doar la categoria amatori de pivnita, fara niciun fel de pretentie artistica.

 

tablourile astea sunt date pe la amici, nu prea le colectionez eu, nu le pastrez,

ma intereseaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu n-as spune asa... erau in toate orasele case ale pionierilor si scoli populare de arte sau muzica... poate nu erau rampe de lansare de tip juilliard, dar te ajutau - GRATUIT - sa descoperi vocatiile copiilor... apoi, talentele ieseau ele la suprafata...

 

nu stiu cum ieseau talentele la suprafata, posibil. mie

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam greu sa cred asta... dar daca zici tu... apropo: chestia cu adusul materialelor la nasul tau nu mi se pare o piedica... problema e ca nu cred ca stiai ce materiale iti trebuie, si de-aia ti se parea greu sa le procuri...

 

adica tu gaseai pensule, uleiuri, pânze si terpentine pe vremea împuscatului la colt de strada?

mda, probabil am trait epoci diferite, in locatii diferite.

era un concept cultura de masa, e drept, poate a prins la unii.

 

 

aici amesteci... nu poti spune ca era prost si dusmanos ceva ce n-ai invatat... nu spun ca n-ai trait atunci aici, ci doar ca n-ai invatat arte sau despre arte atunci (daca ai fi invatat, s-ar fi cunoscut macar in penel ceva...)...

lasând la o parte ce se cunoaste acum in penel sau nu, sistemul era bazat in mare parte pe pile si cunostiinte, se gaseau si portocale, dar numai la cantina de partid. unii faceau lectiile in mod particular, in niciun caz nu invatau la ...casa pionierului.

 

 

iar te joci cu conceptele... nimeni nu spune ca vei invata TOATA ARTA in scoli gratuite... descoperirea talentului, inclinatiei, pasiunii pentru ceva trebuie sa se faca liber, in mod natural, si gratuit pentru toti membrii societatii... nu mi se pare normal sa-mi inscriu copilul la 20 de cluburi de diverse specializari, si sa platesc n taxe, ca dupa ce se plictiseste de ele eu sa raman cu banii dati, si copilul cu nimic... vei constata ca in lumea asta mercantila, pentru a-ti lua banii din buzunar, vei fi mintit mult mai des cu privire la aptitudinile reale ale copilului, decat daca ar fi free...

 

 

descoperirea talentului, de timpuriu, se poate face in scoala, daca profesorul (de desen in cazul nostru) isi face meseria cum trebuie. acolo-i gratuit si liber.

daca tie-ti trebuie 20 cluburi extrascolare, da, mi se pare normal sa le platsti pe toate. vrei rabat..de la guvern?

apoi sa nu exageram, 20 cluburi e cam tras de par, copilul ala mai are nevoie si de joaca, timp liber, etc, nu stiu daca-i sanatos sa-i bagi cu pompa atâtea cluburi....

 

 

intr-adevar, nivelul se cam oprea acolo pentru ca pentru copil era mai interesanta joaca... dar daca aveai pasiune si dorinta sa inveti, profesorul lucra cu tine cel putin pana la nivelul cunostintelor acumulate de el... asa s-au nascut toti olimpicii nostri, si nu poti nega rezultatele astea...

 

nu neg niciun rezultat olimpic, nu neg daruirea unor profesori,

neg un sistem care incerca uniformizarea si indobitocirea tocmai prin lipsa alternativelor (sa lasam casa pionierului), prin criza de informatie si materiale.

câte abonamente aveai tu in anii '80 la reviste si publicatii din europa de vest sau america? erai pus la punct cu noutatile in domeniul artei, stiai ce curente noi au aparut, ai vazut vreo expozitie, ai citit vreo critica? atunci ai avut noroc...

Editat de aramis
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×