Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Targuri de Craciun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru o iesire de o seara acum in perioada sarbatorilor cred ca sunt ok aceste Targuri. Nu doar pentru a manca si bea vin fiert ci si pentru atmmosfera. Pe langa standurile cu mancare mai sunt si cele cu diverse suveniruri si jucarii pentru copii specifice Craciunului. :kiss:

 

Lynxul - asa cum spuneam in primul post am vazut si eu cateva fotografii de la Targul din "satul tau" :lol: si chiar mi s-a parut fain. Mult imi place Piata Sfatului de acolo de la voi.

 

 

E clar ca intri in spiritul de Craciun cand mergi intr-un loc din asta si vrei sa canti sa sa dansezi de fericire, poate ai vrea sa si zbori cu ingerii iar bauturile apartin de festivitate. Si acasa pregatirile bucatelor fac mai special evenimentul!!! O plimbare face bine de uitat de restul problemelor macar pentru un moment. Noi in Germania o zi intreaga ne-am plimbat acolo in orasel, am mers si intr-un oras medieval mai departe tot pentru o zi de unde ne-am intors noaptea spre dimineata. Era feeric totul.

 

In Phoenix nu exista asa o piata mare. Nici in San Diego dar aici un orasel a fost ridicat pe plaja oceanului Pacific vis-a-vis de restaurantele elegante care erau construite pe picioare in apa sa fie si mai romantic cina dar si plateai pentru acea "baie la picioare".

 

A fost de neuitat acel an cand ne-am plimbat cu toti in oraselul Santei si am luat masa la un local norvegian, peste bineinteles si noi a trebuit sa-l preparam pe deasupra!!! Copiii aveau atita placere ... sa friga peste cu sefii bucatari si totusi cu munca noastra am platit gras dar s-a meritat. Primaria a adus zapada pe plaja, era cam pustie locul in seara de Craciun, nu Ajun, ca lumea desfacea cadouri, doar cate-un strain se plimba si lua masa in oras, marinarii mai colorau plaja ca portul era tot acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu cateva fotografii de la Targul din "satul tau" :lol: si chiar mi s-a parut fain. Mult imi place Piata Sfatului de acolo de la voi.

 

Piata Mare! Deci MARE! beee.gif

 

Piata Sfatului este la Brasov. Noi avem muuuult mai multa fantezie si am botezat-o Mare, ca sa se deosebeasca de Piata Mica. blum.gif

 

S-aveti parte de el si sa fiti mandri ca incet Sibiul devine orasul cel mai european al tarii.

 

Multam. Eu, unul, nu ma dau foarte in vant din motive de imbulzeala, dar am calcat o data pe-acolo ca sa-mi iau o placinta cu dovleac si o vata pe zahar europeana.

 

Aia-i la Brasov. Tot una... :lol:

 

dry.gif

 

F frumos, vazui si la tv :) Imi place mereu atmosfera din perioada asta.

 

Mie imi place cum arata, dar as mitralia batalioanele de colindatori care fac genocid la microfonul de pe scena. hunter.gif

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-as imbulzi si eu nitel pe acolo sa beau un vin fiert :)

Cand am fost la aprinderea bradului in Brasov anul asta am jurat ca nu mai fac prostia asta, cred ca toti brasovenii erau acolo si imi venea sa urlu, daca erai claustrofob apai o luai razna.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca erai claustrofob apai o luai razna.

 

Acel brad nu in aer liber se afla??? de unde spatiu mic??? sau doar inghesuiala ... eu niciodata nu particip la asa evenimente aglomerate, la TV se vedea mai bine am impresia.

In State daca e posibil, lumea buna iau camere de hotel sa vada din geam direct miscarea!

Mie-mi place sa vad asta in pepiniera de peste drum, sute de brazi se aprind, miroase a brad!!! muzica de pe CD, se mai plimba si pauni si alte pasari salbatice care locuiesc acolo, de ce m-as inghesui unde parkez masina si mai merg 3 km pe jos sau stau la coada sa ma plimbe un autobuz ... ca sa fiu in treaba pe banii mei. Sint mult mai comoda!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai ca era in spatiu liber, dar eram ca sardelele. Nu mai merg la astfel de "deschideri"

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piata Mare! Deci MARE! beee.gif

 

Piata Sfatului este la Brasov. Noi avem muuuult mai multa fantezie si am botezat-o Mare, ca sa se deosebeasca de Piata Mica. blum.gif

 

 

 

Vai, scuze de aceasta mare, incredibila, de neconceput greseala !!!! :lol:

Acus ma apuc sa studiez despre Sibiu!! :read:

 

Uite ca sa te imbunez un tur virtual al Pietii Mari -unde acum este Targul de Craciun. :cheer:

 

Pai tocmai ca era in spatiu liber, dar eram ca sardelele. Nu mai merg la astfel de "deschideri"

 

La "aprinderea luminilor" cum, se spune, nu prea mai merg nici eu - tot din cauza imbulzelii -dar in 2-3 zile lumea apuca sa mearga sa viziteze zona si se mai linistesc zonele cu astfel de targuri si brazi din pietele principale ale oraselor. Eu in acele zile imi place sa ma plimb, sa admir luminile si decoratiunile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×