Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Targuri de Craciun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am gasit de curand un top al celor mai vizitate Targuri de Craciun din Europa. In acest top nu apare nici un targ din RO cu toate ca in ultima vreme am vazut ca si la noi sunt tot mai multe astfel de targuri.

Am inteles ca cel din Sibiu de anul acesta este chiar fain. Am vazut cateva fotografii cu el si mi-au placut mult.

La astfel de targuri am inteles ca se vand in general produse traditionale, specifice zonelor in care se organizeaza targul.

 

Dar sa revin la top care arata in felul urmator:

 

1.Cologne, Germania

2.Copenhaga, Danemarca

3.Berlin, Germania

4.Tallinn, Estonia

5.Munchen, Germania

6.Praga, Cehia

7.Dresden, Germania

8.Bruxelles, Belgia

9.N

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi plac, doar ca ... is mai scumpe decat ar trebui sa fie. Si asta din cauza chiriei, din cate am inteles. Este si in Brasov un targ slow food in piata sfatului, dar toate is exagerat de scumpe. Eu iau carne si branzeturi de la tarani si is la jumate de pret fata de ce gasesti la un targ. La fel e si la praji. Is de 2 ori mai scumpe fata de kg meu de prajituri.

Nu stiu daca merita sa dati astfel banii, dar de frumos e frumos sa te plimbi, sa degusti etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara la Antena 3 am vazut un material despre targurile de Craciun de la Viena. Dragut, nimic de zis, toate nebuniile gastronomice din lume si vin fiert.... misto. Nu ma atrage musai plimbatul prin frig cu mancare si bautura in mana. Poate odata de incercare as face-o.

 

Si la noi au facut asa ceva in centru. Cu concerte si patinoar si tarabe si pom.... e ok dar nu in fiecare zi.

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi au facut asa ceva in centru. Cu concerte si patinoar si tarabe si pom.... e ok dar nu in fiecare zi.

 

E bun targul asta daca n-ai ce face intr-o seara. Dar de plimbat pana la ora 19, cand incep sa cante toti nechematii colinde crazy.gif

 

era cald de la gratarele cu carnaciorii de toate marimile cu miresma lor afumata, era greu de trecut pe langa ele cu burta goala :crazy: ciocolata fiebinte, vin si tuica fiarta, prajituri, cornulete si tot ce mai vrei era de mancare, iar langa stadion se manca si in hala unde erau si chioscuri pe nationalitati, pana si mancare mexicana se vindea

 

 

La noi cele mai populare standuri sunt alea bavareze si alea unguresti, sta lumea la coada si cate 40 de minute.

 

Mexicanii n-au ajuns anul asta.

 

 

 

 

LE: Sa va mai pun vreo cateva poze, daca tot nu am somn.

 

post-258740-0-02898500-1355784356_thumb.jpg

 

 

post-258740-0-10278300-1355784389_thumb.jpg

 

 

post-258740-0-07179800-1355784479_thumb.jpg

 

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi cele mai populare standuri sunt alea bavareze si alea unguresti,

 

Noi nu avem asa ceva, a fost un orasel a lui Santa dar s-a oprit in 2008 dar sint multe evenimente unde se admira mai mult aranjamentele electrice in marime naturala care se pot viziona direct din masina!!! Adica se merge intr-un loc special unde se poate demonstra asta, o zona din oras, ... si din masina se poate vedea parada luminilor ... eu n-o sa ma duc si asta e clar, dar cei cu copiii exploateaza toate aceste facilitati.

Stiu doar de Gradina Zoologica, acolo am fost dar nu se compara cu nimic de pe planeta!!!

Deja vorbesc de Anul Nou la radio, parca s-au plictisit de asteptat Mosul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o iesire de o seara acum in perioada sarbatorilor cred ca sunt ok aceste Targuri. Nu doar pentru a manca si bea vin fiert ci si pentru atmmosfera. Pe langa standurile cu mancare mai sunt si cele cu diverse suveniruri si jucarii pentru copii specifice Craciunului. :kiss:

 

Lynxul - asa cum spuneam in primul post am vazut si eu cateva fotografii de la Targul din "satul tau" :lol: si chiar mi s-a parut fain. Mult imi place Piata Sfatului de acolo de la voi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbim de targurile de Craciun, atunci sa va pun si io o imagine de la targul din satul meu.

 

 

Am auzit ca e ceva deosebit.... S-aveti parte de el si sa fiti mandri ca incet Sibiul devine orasul cel mai european al tarii.

 

Pentru o iesire de o seara acum in perioada sarbatorilor cred ca sunt ok aceste Targuri. Nu doar pentru a manca si bea vin fiert ci si pentru atmmosfera. Pe langa standurile cu mancare mai sunt si cele cu diverse suveniruri si jucarii pentru copii specifice Craciunului. :kiss:

 

Lynxul - asa cum spuneam in primul post am vazut si eu cateva fotografii de la Targul din "satul tau" :lol: si chiar mi s-a parut fain. Mult imi place Piata Sfatului de acolo de la voi.

 

Aia-i la Brasov. Tot una... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbim de targurile de Craciun, atunci sa va pun si io o imagine de la targul din satul meu.

 

 

F frumos, vazui si la tv :) Imi place mereu atmosfera din perioada asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×