Sari la conținut
Forum Roportal
Victoria29

candidoza bucala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua,

am si eu o intrebare.in urma unei vizite la dentist am simtit o arsura la nivelul limbii si un gust ff amar de la spalarea unui canal cu o solutie de clorhexidina.

asta se intampla acum 2 luni de zile in urma. intre timp am observat ca am si limba incarcata si un gust alterat si durere la baza limbii mai exact pe margini.

unii doctori mi-au spus ca poate sa fie o glosita micotica altii ca e candidoza bucala(deoarece am luat si antibiotice). am luat tratament pt candidoza (flucovim+orofar pastile), dar tot degeaba.vad ca am gustul tot alterat mai exact pe marginile limbii precum si o usoara jena tot acolo.acuma fac spalaturi cu apa cu bicarbonat si iau niste pastile de supt naturiste ORAL HERBAL PROP dar vad ca limba tot incarcata este si gustul tot asa imi este. cand mananc simt gustul alimentelor, doar apoi apare.

am facut analize de sange care au iesit in regula precum si helicobacter pylori care de asemenea mi-a iesit negativ.

intrebarea mea este: se poate ca aceste simptome sa fie de la candidoza bucala sau sa fii facut o reactie adversa la acea solutie.si ce as putea face ca sa imi dispara acest gust alterat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand Citrosept, faci gargara cu apa si aceasta tinctura din samburi de gref si poti si inghiti si o sa te curete frumos. Si chiar daca nu e candida rau nu-ti face. Ba iti intareste si sistemul imunitar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

am si eu o intrebare....

 

Am gasit o intrebare asemanatoare cu a ta pe site-ul sfatul medicului. Culmea este ca nu au dat un raspuns acolo.

Mai fa un control la doctor dupa parerea mea.

Candidoza nu apare asa usor dar ar putea fi o sensibilitate care s-a creat si care acum te deranjeaza.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta da solutie miraculoasa!!! se cumpara fara reteta dupa nume cum suna cel putin.

Citroseptul e un produs naturist, un extract din samburi de grapefruit si il gasesti in magazinele naturiste, plafaruri si poate chiar si in farmacii, asta nu stiu. Deci nu-ti trebui e reteta.

Il recomand cu caldura, eu am facut o cura interna cu el, acum vreo 4 ani, faceam candida in alte zone si de atunci nu mai am nicio pb.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citroseptul e un produs naturist, un extract din samburi de grapefruit ...

 

Ar trebui sa fie popular pe la noi unde fiecare avem pomi de grapefruits in curte!!! Stiu ca sint chioscuri unde se fac sucuri din aceste fructe presate pe moment cu coaja si samburi cu tot in care mai amesteca si cateva feluri de ierburi si ce se mai ofera in cocktail si costa vreo 25 de dolari jumate litru, dar se bea pentru reinfortarea puterii fizice sa aibe spor atletii de 100 de ani de urcat pe muntele de langa noi. Ca de multe ori pompierii cu helicopterul le coboara din rapa adunat pe targa sau in sac negru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai o fi si pe la voi, intereseaza-te ca merita.

 

 

Avem deja acasa sticlute cu sutele de la magazinele naturiste, unele nedesfacute dar o sa cumpar maine si una din asta sa am in casa.

In unele magazine naturiste ma pierd total, e loc putin ca vor multe sa etaleze pe loc mic, abia ai pe unde pune piciorul. Daca in America nu se vinde ceva, nu mai stiu unde s-ar vinde :stars: Oamenii stau sa auda in magazine organice sau naturiste ceva nou din gura cuiva si deja cumpara in stocuri mari. Intentionat cauta vorba cu tine sa afle ce maninci, o reteta noua sa spui repede si trage totul pe telefon sa aibe ce sa descarce acasa, desi computerul plin de retete, vor ceva ce nu va ajunge acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scarry pe la voi!

Citrosept sub denumirea asta nu stiu daca gasesti, e produs romanesc. Tu cauta extract cat mai curat din samburi de gref. Mai exista si biosept, e acelasi lucru, dar alta denumire

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scarry pe la voi!

 

Deloc!!! unii oameni sint dezorientati de la mult advertisment TV si nu mai stiu ce sa faca sa fie cat mai sanatosi sa nu moara repede si vor sa aibe si informatie cruda de la alti cetateni din alte continente ca nu e greu de observat asta :yahoo: Eu tin conferinte cu placere in magazine la disperati ca mereu sint intrebata desi nu merg cu un aer de vedeta dar cumva tot ma gasesc batrini, vaduvi, divortati, mai mult categoria asta de oameni care au fost serviti.

 

Precis o sa comand de undeva picaturile sa fiu sigura ca e pura, deja cu Zmeura ca solutie de slabit se speculeaza ma mare scara.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×