Sari la conținut
Forum Roportal
Ana_popescu1980

tuse de care nu mai scap!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor,

Imi place ca in sfarsit se simte mirosul iernii in aer si abia astept Craciunul, dar ma enerveaza efectele secundare ale frigului: raceala! Si daca ar fi numai raceala ar fi mai ok, dar mai nou am si o tuse enervanta de care nu reusesc sa scap. Am incercat cu tot felul de siropuri naturiste, cu ceaiuri, cu miere...dar parca nimic nu functioneaza. Aveti o recomandare mai buna?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

Imi place ca in sfarsit se simte mirosul iernii in aer si abia astept Craciunul, dar ma enerveaza efectele secundare ale frigului: raceala! Si daca ar fi numai raceala ar fi mai ok, dar mai nou am si o tuse enervanta de care nu reusesc sa scap. Am incercat cu tot felul de siropuri naturiste, cu ceaiuri, cu miere...dar parca nimic nu functioneaza. Aveti o recomandare mai buna?

 

Este important de stiut daca tusea este seaca, iritativa sau este o tuse cu expectoratie.

Ce alte simptome ai si in ce context au aparut?

Trebuie tratata cauza care a determinat tusea si nu efectul.

Tusea seaca, iritativa poate indica o infectie a tractului respirator superior (nas si gat), cum ar fi raceala sau gripa, sau se poate intalni la debutul astmului bronsic.

Este important sa nu te expui la fumul de tigara sau la alti factori iritanti.Tusea seaca, iritativa se accentueaza daca petreci mult timp intr-o incapere incalzita si noaptea.

In cazul tusei cu expectoratie cele mai frecvente cauze sunt infectiile si astmul.

 

Cateva sfaturi: Nu fuma, evitata expunerea la alergeni, utilizeaza un purificator de aer si evitata animalele de companie sau alti factori declansatori.

Bomboanele dulci pot facilita tusea uscata si calmeaza un gat iritat. Consuma cat mai multe lichide deoarece acestea ajuta la eliminarea mucusului subtire din gat. Lichidele calde, supa, ceaiul, calmeaza durerile de gat.

Evitata alimentele care cresc productia de mucus de ex., lactatele, carnea, prajelile.

Aplica caldura pe zona gatului si a pieptului, pentru a calma simptomele.

Inhalatia uleiurilor esentiale de lavanda, eucalipt sau altele au rol expectorant. Poti sa le introduci si in baia calda pe care o faci inainte de culcare.

Daca tusea dureaza prea mult si este insotita de febra trebuie sa te prezinti la medic pentru consult, precizare de diagnostic si tratament. Poate va fi nevoie de o radiografie pulmonara, de analiza sputei, de bronhoscopie.

Examenul clinic nu poate inlocui nici o examinare paraclinica.

Din anamneza si istoricul bolii medicul poate afla daca pacientul sufera de boli cardio-vasculare, de edeme la nivelul picioareor sau daca are o tuse care se agraveaza in pozitie culcata (aceasta poate indica insuficienta cardiaca congestiva), daca tusea dureaza mai mult de 10-14 zile, daca este insotita de transpiratii urmate de pierderea in greutate sau transpiratii nocturne (poate fi un semn de tuberculoza).

Numai,medicul cunoscandu-te ca pacient si coroborand datele clinice cu cele paraclinice iti poate indica un tratament medicamentos.Niciodata medicatia nu se indica pe internet.

Eu iti prezint situatiile cele mai defavorabile posibile, dar sa speram ca este o simpla raceala.

Sanatate!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi!

Am aflat intre timp ca trebuie tratate atat raceala, cat si tusea intr-o situatie de acest gen.

Am continuat tratamentul pentru raceala, dar am adaugat si fluimucil 600 pastile efervescente (cate una pe zi) pentru a combate tusea.

Combinatia a fost foarte reusita, intrucat m-am vindecat de amandoua!

Recomand si altora care se afla intr-o situatie similara sa trateze atat tusea, cat si raceala cand apar impreuna!

Sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ai bronsiectazie. E un deliciu. Tuse, expectoratii... Si te tine o viata. (asta e o proiectie a agresivitatii reprimate si-a sentimentului inferioritatii de organ)

Sau poate esti suparata pe cineva sau pe vreo situatie, si treaba asta iti sta in gat. (asta e o rationalizare-interpretare, bazata pe o suprageneralizare cu iz psihanalitic)

 

Nu sunt medic, am scris doar ca sa ma aflu in treaba. (asta e o masura de siguranta) Oricum, insanatosire grabnica! (asta e o conventie sociala, ne prefacem ca ne pasa unii de altii, ca sa functioneze mareata noastra societate insectoida)

 

 

P.S. A fekete kutya de iarna, te urasc! (asta e un adevar)

Editat de Oliver Twist
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi!

Am aflat intre timp ca trebuie tratate atat raceala, cat si tusea intr-o situatie de acest gen.

Am continuat tratamentul pentru raceala, dar am adaugat si fluimucil 600 pastile efervescente (cate una pe zi) pentru a combate tusea.

Combinatia a fost foarte reusita, intrucat m-am vindecat de amandoua!

Recomand si altora care se afla intr-o situatie similara sa trateze atat tusea, cat si raceala cand apar impreuna!

Sanatate tuturor!

 

Ma bucur ca tu, nefiind medic si nici macar in contact cu ceva ramuri cu iz de sanatate, ne recomanzi sa tratam si tusea si racela, dar numai daca apar impreuna.Ce naiba ne facem daca apar separat? Nu le mai tratam?

Tu ai tratat pe naiba tusea. Nu se trateaza simptomul , ci afectiunea.

Doar ai fluidificat cu Fluimucil secretiile brosice aparute datorita iritatiei virale.

Si apoi le-ai expectorat intr-o "tuse grasa".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o cauza care poate provoca tuse seaca care nu trece cu medicamente obisnuite este o tuse care poate fii provocata de o lunga familie de medicamente care se iau contra tensiunii inalte. De obicei tusea dispare dupa cateva zile dupa ce nu se mai ia acele medicamente care trebuiesc sa fiu schimbate cu alte medicamente la care pacientul nu este alergic deoarece aceasta tuse este o alergie la unul sau mai multe componente de la medicamentul contra Hiper-tensiunii sanguine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintre toate siropurile si remediile naturale , la mine a dat rezultate siropul de patlagina si siropul Prospan pe baza de iedera. mi-a recomandat medicul de familie si e foarte bun. mai fac cateodata si inhalatii cu Prsopan , cu menta si eucalipt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un remediu si mai solid este Vacccinul contra Tusea Convulsiva zis si Magareasca ... dar trebuie luat din timp, inca din Septembrie sa fie timp de obisnuit corpul la vaccin ca boala apare mult mai tarziu si pana atunci humanul va fi deja imun!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×