Sari la conținut
Forum Roportal
aztec11us

Logo nou pt firma noua ...cu cele 3 culori ale drapelului

Postări Recomandate

sal

 

imi infiintez o firma cu fonduri UE, si evident, am nevoie si de un logo frumos

 

am gasit pe un site care vinde logo uri, cu drepturi de autor.

 

unul din ele, f frumos, contine 3 seturi de elemente, fiecare set alcatuit dintr-o frunza si un cerc deasupra frunzei

 

fiecare set are urmatoarele culori: albastru, galben, rosu

 

am voie sa folosesc logo care contine culorile drapelului roman sau e ilegal ?

 

exista un articol/ Lege care sa imi interzica asta ?

 

 

multumesc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am voie sa folosesc logo care contine culorile drapelului roman sau e ilegal ?

 

 

Ia sa vedem: rosu, galben albastru ... exista undeva restrictii??? ca eu n-am auzit si nu traim in China pe vremuri cand numai imparatul avea acces la culoarea galbena!!! Dar in acel spectru al culorilor se gasesc si altele care atrag mai mult pe piata de marfuri unde ambalajul conteaza mai mult ca marfa!!! Culorile electrizate sint la moda, transparente dar stralucitoare de-ti iau vederea ochilor :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia sa vedem: rosu, galben albastru ... exista undeva restrictii??? ca eu n-am auzit si nu traim in China pe vremuri cand numai imparatul avea acces la culoarea galbena!!! Dar in acel spectru al culorilor se gasesc si altele care atrag mai mult pe piata de marfuri unde ambalajul conteaza mai mult ca marfa!!! Culorile electrizate sint la moda, transparente dar stralucitoare de-ti iau vederea ochilor :crazy:

 

 

ideea era daca aveam voie sa le folosesc (seturile colorate) in ordinea exacta a elementelor pe culori --- albastru in stanga, galben in mijloc, si rosu in dreapta, replicand deci ordinea de pe drapel

 

 

gandeste-te la 3 frunze, albastru/galben/rosu, in ordinea asta, ca logo de firma...e voie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Steagul Ciad-ului si al Moldovei au aceleasi culori. Din cate stiu firma nu are voie sa aiba un nume gen "al Romaniei", care sa sugereze ca ar fi o institutie reprezentativa. Culorile n-au importanta, nu-s trademark si nu au copyright.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Steagul Ciad-ului si al Moldovei au aceleasi culori. Din cate stiu firma nu are voie sa aiba un nume gen "al Romaniei", care sa sugereze ca ar fi o institutie reprezentativa. Culorile n-au importanta, nu-s trademark si nu au copyright.

 

 

multumesc mult!

 

evident, nu o sa numesc firma ceva stupid gen ,,...al Romaniei'' !

 

ma gandeam la ceva cu referite la sanatate / verde/ viata (am niste idei interesante in acest sens :) )

 

ms mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gandeste-te la 3 frunze, albastru/galben/rosu, in ordinea asta, ca logo de firma...e voie ?

 

 

Doar daca te declari a fi ROMANIA ... poate n-ai voie, altfel sint niste culori :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e interzis, dar, daca baltezi logoul in trei culori, oricum va iesi de prost gust.

 

 

nu cum am eu in gand .... va arata, daca aleg acea varianta (caci am cam 10 - 12 variante diferite de logo uri, din care una o voi alege), va arata f bine, curat, usor de tinut minte

 

ms mult la toti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×