Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Parintele Cleopa Ilie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

(cred in reincarnare

).

Nu cred ca poti sa faci lucrul asta.

Ca si regula generala cu judecata cu care judecam vom fi judecati.

Daca in crestinism ti se explica care a fost pacatul originar pentru care lumea are de patimit si tie nici macar nu ti-a fost de ajuns aceasta explicatie. Atunci in reancarnare unde zeii tac ca mortii, de unde stii care au fost pacatele din viata anterioara pentru care suferi acuma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am explicat cat m-am priceput, oricine poate, sa explice mai bine.

Da' tu n-ai priceput nici atata cat am explicat eu: pacatul originar se iarta la botez. In rest omul se sfinteste prin puterea Duhului Sfant si prezenta Harului lui Dumnezeu. [...]

Că prin botez sunt iertate pacatele, a fost de la bun inceput o idee nascocita. Din cauza necesitatii de a proteja ideile religioase, religiosii, preotii conving, reiau = inceteaza sa gandeasca.

Sunt curios daca si un Parinte protejeaza religia. Voi intreba despre botez.

 

 

 

Este expresie plastica.

Subscriu. Sunt fara cuvinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi intreba despre botez.

Spune Apostolul Pavel destul de clar:

 

Romani 5.19 fiindcă aşa cum prin neascultarea unui singur om cei mulţi s'au făcut păcătoşi, tot astfel prin ascultarea Unuia cei mulţi vor deveni drepţi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat o cautare pe youtube si am gasit interviuri cu Parintele Cleopa. Nu am ramas impresionata de intelepciunea lui. Daca zeci de ani de rugaciuni si o viata dedicata lui Dumnezeu nu il transforma pe om intr-un supraom (asa cum ni-l imaginam pe Iisus), atunci eu nu imi voi pierde timpul cu crestinismul (si nici cu alte cu alte religii).

 

Dumnezeu nu ne spune nimic (in Biblie) despre electricitate, despre virusi, ADN, sistemul solar, galaxii, univers, legile fizicii, etc. Ne-a dat niste reguli morale de respectat si cam atat!

 

Am gasit un videoclip interesant despre moralitate (incepand de la minutul 2:10)(Despre ce se intampla cand acceptam idei fara sa le trecem prin filtrul gandirii, idei pe care le consideram "sacre” ca sa le putem accepta; acest lucru distorsioneaza rationamentul):

 

 

Aiurea.

Vorbesti despre crestinism si nu stii nimic despre el; eventual cate ceva din auzite...

Crestinismul e asociat in mod gresit cu saracia; asta o face doar ortodoxia, insa si ea cu aplicabilitate doar la enoriasi.

 

Adevarat, cunosc destul de putine despre crestinism.

Editat de MeerKat
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat o cautare pe youtube si am gasit interviuri cu Parintele Cleopa. Nu am ramas impresionata de intelepciunea lui. Daca zeci de ani de rugaciuni si o viata dedicata lui Dumnezeu nu il transforma pe om intr-un supraom (asa cum ni-l imaginam pe Iisus), atunci eu nu imi voi pierde timpul cu crestinismul (si nici cu alte cu alte religii).

 

Faptul ca tu nu ai fost impresionata de intelepciunea Parintelui Cleopa , nu denota decat nestiinta si ignoranta ta .

Dar , cu toate ca Parintele a fost un mare duhovnic si predicator , nimeni nu se poate compara cu Domnul Nostru Iisus Hristos .

Si Mantuitorul nu este un om si nici un "supraom" , ci o persoana a Sfintei Treimi , Dumnezeu , care s-a intrupat .

 

Dumnezeu nu ne spune nimic (in Biblie) despre electricitate, despre virusi, ADN, sistemul solar, galaxii, univers, legile fizicii, etc. Ne-a dat niste reguli morale de respectat si cam atat!

 

Intradevar , in Biblie nu ni se spune despre stiinta omeneasca , intrucat aceasta este trecatoare ( asa cum spune si in Biblie ) . Dar nici nu se limiteaza la unele legi morale . Prezinta toate obligatiile crestinului pentru mantuire , cu toate ca unele au nevoie de talcuire ( realizate de Biserica lui Hristos (ortodoxia) ). Biblia nu este o carte de bune maniere ! Totusi ...

 

Am gasit un videoclip interesant despre moralitate (incepand de la minutul 2:10)(Despre ce se intampla cand acceptam idei fara sa le trecem prin filtrul gandirii, idei pe care le consideram "sacre

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dat o cautare pe youtube si am gasit interviuri cu Parintele Cleopa. Nu am ramas impresionata de intelepciunea lui. Daca zeci de ani de rugaciuni si o viata dedicata lui Dumnezeu nu il transforma pe om intr-un supraom (asa cum ni-l imaginam pe Iisus), atunci eu nu imi voi pierde timpul cu crestinismul (si nici cu alte cu alte religii).

Dar in videoclipul despre morala spune la minutul 2:10 ca nu poti sa emiti remarci despre un om si moralitatea lui fara sa le sustii cu argumente (rationale).

Apoi crestinism nu inseamna credinta in Parintele Cleopa ci credinta in Hristos. Daca recunosti ca Hristos este mai mult decat un supraom atunci nu poti sa iti sustii necredinta in El pe motiv ca s-a nascut Ilie Cleopa pe pamant.

 

Dumnezeu nu ne spune nimic (in Biblie) despre electricitate, despre virusi, ADN, sistemul solar, galaxii, univers, legile fizicii, etc.

Dumnezeu vorbeste in Biblie despre fulgere. Benjamin Franklin a descoperit ca fulgerele sunt fenomene electrice (ai lipsit de la scoala cand s-a predat lectia asta!)

 

Ne-a dat niste reguli morale de respectat si cam atat!

Electricitatea, virusii, reactiile nucleare duc la autodistrugere dacxa nu exista regulile morale.

Si in zilele noastre se merge pana la amenintarea cu razboi a tarilor care fabrica bombe dar nu prezinta un sistem democratic perfect.

 

Am gasit un videoclip interesant despre moralitate

Este total amoral videoclipul care analizeaza moralitatea lui Dumnezeu. E ca si cum niste furnici ar analiza verdictele morale pronuntate de completul de judecata la tribunal.

Cine si-ar putea inchipui posibil sa existe o asemenea imoralitate?

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Omul este vinovat fata de Dumnezeu altfel nu se nastea pe Pamant ci pe o "planeta" plina de lumina unde curgea lapte si miere.

 

 

:rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carei religii apartii ? Sau esti atee ?

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

Sunt crestin-ortodox(a) ca majoritatea romanilor, dar am crescut in perioada lu' Ceasca... cand religia nu se preda in scoli si nu prea era tolerata. Anul trecut mi-am luat niste cursuri de filosofie (care e bazata pe gandire logica) si atunci mi s-a schimbat viziunea asupra religiei (mi-am pus mai multe filtre in a accepta ce e adevar si ce nu).

 

Acum cred ca raspunsul corect la toate intrebarile despre religie este: NU STIU! (Nu stiu daca exista Dumnezeu (nu sunt destule dovezi!), nu stiu daca Iisus a existat si a fost fiul lui Dumnezeu (nu sunt destule dovezi!), etc.).

 

... nu poti sa emiti remarci despre un om si moralitatea lui fara sa le sustii cu argumente (rationale).

 

O sa revin in urmatoarele zile (am mai multe de spus si acum nu am timp). Iti multumesc pentru raspunsuri!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cred ca raspunsul corect la toate intrebarile despre religie este: NU STIU! (Nu stiu daca exista Dumnezeu (nu sunt destule dovezi!), nu stiu daca Iisus a existat si a fost fiul lui Dumnezeu (nu sunt destule dovezi!), etc.).

Nu sunt destule dovezi pentru absolut nimic. Asta e legea lumii in care traim: noi suntem limitati in perceptii si universul e limitat in posibilitati.

Deci dovezile trebuie comparate: evident ca nu sunt destule dovezi ca 2 cu 2 fac 4 (totdeauna o sa ramana un caz real sau imaginar in care 2 cu 2 nu a fost analizat), dar nu exista nicio dovada ca 2 cu 2 nu fac 4.

Deci asa arata o analiza cat'de'cat rationala

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evident ca nu sunt destule dovezi ca 2 cu 2 fac 4 (totdeauna o sa ramana un caz real sau imaginar in care 2 cu 2 nu a fost analizat), dar nu exista nicio dovada ca 2 cu 2 nu fac 4.

 

 

In tineretea mea studentii anului I matematica aveau un curs de aritmetica in care lectorul demonstra ca 1 + 1 =2.

Demonstratia cred ca se poate aplica si exemplului tau :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×